Plimbare curată, da da ...

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Trecerea
x 17

Plimbare curată, da da ...




de Trecerea » 15/09/05, 19:12

Toată lumea are o conștiință bună dorind să folosească sau folosind energii alternative „Fug pe petrol” etc ... dar cine dintre noi o face? în primul rând pentru planetă, plasând aspectul financiar în al doilea rând?

Încă am impresia foarte mare că portofelul vorbește mai întâi 99% din timp, nu?

Haide, fii sincer :)

Încep: am ales să înlocuiesc cele două vehicule cu alte două cu GPL (primul în august 2004 și celălalt anul acesta în iulie) pentru curățenia acestui combustibil: fără fum, fără miros urât în oraș și emisii foarte mici de poluanți în comparație cu alți combustibili convenționali.

Recunosc că m-am comportat ca o oaie în timp ce conduceam motorină, pentru că am fost atât de umpluți cu acest combustibil <_ <Dacă aș fi cunoscut GPL înainte, nu aș fi folosit NICIODATĂ motorină: furios:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 15/09/05, 20:00

Sincer să fiu, „mă rostogolesc cu ulei” exact, dar credeți-mă, dacă aș avea de ales, aș prefera mult să plătesc și să nu fiu rahat ... pentru că umplerea rezervorului dvs. este sincer nu este cel mai simplu lucru din lume.

În ceea ce privește GPL, care cu siguranță poluează mai puțin, dar consumă mai mult, și totuși combustibil fosil, pentru mine nu este chiar o soluție ... cu excepția portofelului ...
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 15/09/05, 20:04

abyssin3 a scris:[...] În ceea ce privește GPL care poluează mai puțin sigur, dar consumă mai mult, și întotdeauna din combustibil fosil, [...]

Pentru informații:
- GPL = 40% din origine petrolieră și 60% din zăcăminte de gaze naturale.
- Consumul excesiv nu este deloc imens la motoarele cu cilindree rezonabilă (mai puțin de 1800cc).

Personal, mă gândesc să scap de mașini :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 15/09/05, 20:10

FYI, "gaz natural" provine din puțuri de gaze naturale care sunt ??? cu siguranță nu biocombustibil, ci gaz fosil, câmpuri de gaze în clar ... Nimic nu spune că ceea ce este „natural” este biomasă. Uleiul este și el natural ...
GPL pentru gaz ulei Lichefiat.
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 15/09/05, 20:19

Așa este, dar între motorină și gaz, alegerea se face rapid;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 15/09/05, 20:42

Asta e corect, ....



Deci, se rezumă la faptul că, pentru dvs., principalul motiv este: $$$$$$
Și dacă apropo, poate „arăta” (numai) ecologic, de ce nu ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 15/09/05, 21:17

trebuie, de asemenea, să recunoaștem că nu ni s-au dat prea multe alegeri pentru a avansa mașinile noastre sacrosante: benzină, motorină, petrol, gaz sau chiar gaz pe lemne și întotdeauna cu aceste vechi mori care datează de la vercingetorix !!! : clipire:
când mergem mai departe pentru a ne deplasa acolo?
Trebuie spus, de asemenea, că energia curată nu plătește și, mai ales, nu umple cufărele băieților noștri plini de petrol și lideri care însuși dau naibii dacă poluează biata noastră planetă, care, din păcate, nu mai poate suporta această prostie
merge! suntem cu totii in tren mergand din plin in canion !!! : furios:
la revedere, teranii și mergem mai departe, spune Gaya! :(
0 x
MobyleX
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 51
Înregistrare: 03/12/04, 18:37
Locul de amplasare: Meudon - Franța




de MobyleX » 15/09/05, 21:42

A2E a scris:trebuie, de asemenea, să recunoaștem că nu ni s-au dat prea multe alegeri pentru a avansa mașinile noastre sacrosante: benzină, motorină, petrol, gaz sau chiar gaz pe lemne și întotdeauna cu aceste vechi mori care datează de la vercingetorix !!! : clipire:

Cererea creează oferta: este o chestiune de voință din partea locuitorilor Pământului. Dar este ușor să spui „nu suntem noi ...”

În cele din urmă, lucrurile încep să se miște datorită petrolului care va crea în curând o cerere de biocombustibili (uleiuri pentru moment) și o serie de haiducii prea mari pentru ca statul să nu-l lase să treacă.
0 x
Vis, e libertate adevărată, este speranță, nimeni nu te poate opri.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 15/09/05, 22:01

bonjour,
Funcționarea în ulei nu este o soluție, este un plasture temporar, este necesar ca motorul cu combustie să dispară Singurul mod care ar fi interesant este motorul electric, transportul electric, cu condiția de a face electricitatea într-un fel. dețin hidroelectrice ca în Quebec sau eoliene, dar în cel mai ecologic mod posibil, anumite regiuni sunt favorizate împreună cu ele pentru a-și exploata potențialul.
Toate încercările bune de a conduce mașini electrice au fost ucise în boboc, am avut un exemplu cu inginerul COUTURE
care a proiectat un automobil cu 4 roți care a funcționat prea bine.
au desființat toată echipa și au împrăștiat inginerii, același scenariu s-a întâmplat atunci când inginerii au construit avionul AROW în anii 50, o rușine pentru modul în care face guvernul canadian.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Khartoum
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 29/12/04, 23:43




de Khartoum » 15/09/05, 22:36

Buna ziua André.
Întrebarea rămâne însă aceeași: „Cum să furnizăm electricitate la scară largă, fără a polua?”.
Este sigur că pentru a-și reîncărca mașina este suficientă o turbină eoliană ... dar pentru a-și alimenta uscătorul de păr, aragazul electric și așa mai departe !!!
Ușor, îmi spuneți, uscarea părului este dăunătoare pentru sănătatea lor și pentru bucătar trebuie să luați un lemn. Ok, locuiesc la țară și asta fac (pentru aragaz iarna). Dar in oras ???
0 x
A CX este Bô ... Dar e ruginit !!! :(

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 285