Energie alternativă pentru roțile 2?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Pouz
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 13/09/05, 11:47




de Pouz » 18/09/05, 14:04

salut evribodi!

Necondiționat al motocicletei (Triumph Tiger 885i pentru cei care știu), mi-aș fi dorit să folosesc o energie alternativă benzinei.

M-am strâmbat la electric. Dar scuterele au o gamă ridicolă la viteze nu mai puțin ridicole, de preferință în jos cu vântul la spate <_

Am strabatit motocicletele diesel (sisi, exista!):
Enfield? Da ... Puterea este mai mult decât limită (9 CV cu arbori cu came modificate) și, de îndată ce urcă, trebuie să pedalezi ... Niciun noroc, eu trăiesc la poalele Vosgilor.
Celelalte mărci nu sunt importate în Franța:
Motorina pentru armata SUA Ar fi ideal. Viteză optimă de 1030 km / h, 110 de vârf, 160L la 2 ( :D ). Niciun noroc, este încă rezervat armatei (SUA și NATO).
Germanii au acest lucru:
Diesel Wiesel . Se rostogolește chiar și în ulei vegetal!
Dar nu este aprobat în Franța ... Șansă ...: furios:

Adaptați un sistem Pantone?
Supraveghetorul consideră că nu este suficient spațiu și că dezvoltarea ar fi „puternică”.
Pe scurt, modestele mele cunoștințe mecanice par depășite.

Deci, ce mai rămâne pentru 2 roți în Franța?
0 x
MobyleX
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 51
Înregistrare: 03/12/04, 18:37
Locul de amplasare: Meudon - Franța




de MobyleX » 18/09/05, 17:47

Ei bine, ceea ce rămâne este:
_Generator de turbulență
_ magneți pe orificiul de alimentare cu combustibil
_grafit în combustibil
_electroliza (de verificat)

Sau ai proiectat prima motocicletă hibridă, ce crezi?
0 x
Vis, e libertate adevărată, este speranță, nimeni nu te poate opri.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 18/09/05, 18:26

Pouz a scris:Supraveghetorul consideră că nu este suficient spațiu și că dezvoltarea ar fi „puternică”.
Pe scurt, modestele mele cunoștințe mecanice par depășite.

În stadiul actual al cunoștințelor mele, cred că este prea complicat să adaptez un panton pe 2 roți ... cu toate acestea, un utilizator al acestui forum tocmai am încercat
Dovada în imagini și videoclipuri: http://members.chello.fr/a.meaglia/cariboo...ost1/index.html
0 x
rpsantina
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 175
Înregistrare: 17/12/04, 16:11
Locul de amplasare: 81 - South Tarn
x 10




de rpsantina » 18/09/05, 21:18

Se pare că am citit că un motociclist avea GPL (: huh :) becane (750VFF, dacă îmi amintesc bine) ...

Nu mai pot pune mâna pe ea ... <_

Eu care m-am făcut să zâmbesc este atunci când el explica metoda de realizare a cărții de drum.
Toate punctele de oprire se aflau în apropierea unei stații în care existau GPL (~ 150 km).
La acea vreme nu era un dat :P :P
0 x
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp
MobyleX
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 51
Înregistrare: 03/12/04, 18:37
Locul de amplasare: Meudon - Franța




de MobyleX » 19/09/05, 00:15

Dar am uitat ... Ca 2 roți verzi, acolo e bicicleta !!
0 x
Vis, e libertate adevărată, este speranță, nimeni nu te poate opri.
Avatar de l'Utilisateur
Pouz
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 13/09/05, 11:47




de Pouz » 20/09/05, 11:59

J'expiik, Patrice:
Locuiesc la 50 km de locul de muncă (nu pot trăi mai aproape, doamna are o reședință impusă pentru munca ei).
Așadar, a merge acolo cu bicicleta nu este ușor. Mai ales că am 10 terminale de autostradă ...

Pot lua trenul, dar nu există nicio stație în orașul în care lucrez.
Dintr-o dată, cu trenul, fac:
- 1/4 bicicletă pentru a merge de acasă la gară
- Tren 3/4 pentru a merge la gara principală din Strasbourg
- 1/2 de bicicletă pentru a merge de la stație la TAF-ul meu (și din nou, pedalând rapid!)

Același lucru este valabil și pentru întoarcere.

Când vremea este bună, este posibil. Când plouă oriunde ninge, este deja mai puțin evident.
Nu că mi-ar deranja să fiu umed, dar superiorii mei apreciază moderat sosirea unui vagabond care picură și transpira în cutie.

Deci asta îmi limitează destul posibilitățile. :(
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 669
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 20/09/05, 15:44

Încercați 125cc în 4 timpi, cu al meu, are 3,9 l / 100 km la 120 de metri ... (oricum un mic 110 km / h) și 400 km de autonomie cu rezervorul său de 16 litri :)

Vă va evita să vă luați capul cu un ansamblu Pantone;)

Imagine

SixK
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Avatar de l'Utilisateur
Pouz
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 13/09/05, 11:47




de Pouz » 20/09/05, 21:58

Împinge problema doar departe <_

Tigerul meu consumă 5L la 100. 5.5L când mă trezesc.

3.9l, asta înseamnă mult combustibil, întâmplător (spunem „depozit epuizat” B)). Nu merită să investești 20.000 de franci pentru a economisi doar 1 L / 100.

Așadar, a putea face fără a merge la pompă modificându-vă moara sau umplând-o cu benzină de casă, făcută cu amuur, asta mi-ar face plăcere ...: rolleyes:

Viața este cruntă cu motocicliștii :(
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 294