ECHIPAMENTE DE MĂSURARE A TEMPERATURII

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
phil 14
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 93
Înregistrare: 27/06/05, 12:28
Locul de amplasare: Calvados




de phil 14 » 10/10/05, 12:36

bonjour
Vă dau estimarea pe care mi-a dat-o casa SCANGAULE pentru un termometru și o sondă specială pentru a lua temperatura (de la -50 la +1370) pe părțile unui motor.
Este destul de scump, dar cred că va fi foarte practic să vă dau temperaturile pe diferitele părți ale ansamblului, așa că voi investi.
Citatul de la ScanGaule: http://www.scangaule.com
a+
phil 14
ps Nu pot descărca oferta mea

pret sonda: 43.60 euro
preț termometru: 88.04 euro
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 10/10/05, 12:53

Există dispozitive echivalente bcp mai ieftine la conrad.fr ... de exemplu multimetrul bcp sunt echipate cu o măsurare T ° și sunt vândute cu o sondă K până la 1300 ° C

O sondă la 43 € este supraevaluată atunci când știm că termocuplurile (de exemplu, K) se vând 5 € pe metru ... cu excepția cazului în care este îmbrăcată ...
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 10/10/05, 14:51

În cele din urmă pentru măsurătorile mele am cumpărat termometrul cu aceste sonde de termocuplu de 2 K de la Selectronic.
http://www.selectronic.fr/
Thermo.Double SEL-9610 (= 306K)
ref. 60.9522
39,90 € TTC
• Afișare de 2.000 de puncte în ° C sau ° F
• 2 intrări de măsurare T și T2: permite măsurarea diferențială (T1-T2)
• Domeniu de măsurare: - 50 până la +1000 ° C / - 58 până la +2000 ° F
• Rezoluție: 1 °
• Precizie de bază: ± 0,2%
• Funcția MEMORY pentru citire sau maximă.
• Alimentare cu baterie alcalină de 9V
• Dimensiuni: 130 x 72 x 33 mm
• Greutate: 184 g.

Livrat cu baterie și 2 sonde tip K, lungime 1,20 m, teacă rezistentă la șocuri. MĂSURARE MAXIMĂ = 260 ° cu sondele furnizate

Dar sunt cumpărător pentru o adresă unde puteți găsi termocupluri K la metru.
mulțumesc
Michel
0 x
phil 14
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 93
Înregistrare: 27/06/05, 12:28
Locul de amplasare: Calvados




de phil 14 » 10/10/05, 21:41

Salut econology și michel
Vă mulțumesc pentru numele citatelor dvs., cred că mă voi duce și voi arunca o privire înainte de a cumpăra, a se vedea eventual să alegeți un multimetru dacă asta dă rezultate corecte.
phil 14
0 x
phil 14
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 93
Înregistrare: 27/06/05, 12:28
Locul de amplasare: Calvados




de phil 14 » 20/10/05, 20:40

Bună Michel
Folosiți o altă sondă pe SEL-9610 decât sondele de tip K care au o măsurare maximă = 260 ° (puțin strâns pentru a măsura ieșirea de evacuare T °).
Mă gândesc să cumpăr unul.
merci
a + phil 14
0 x
mobimatic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 28/05/05, 10:54




de mobimatic » 24/10/05, 09:56

Ceea ce urcă până la 1300 ° este termometrul, sondele mici livrate rar mergând la astfel de valori, ci mai degrabă 200 ° în general.
43E pentru o temperatură ridicată este prețul.
Consultați site-ul web Radiospares ...
0 x
mobimatic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 28/05/05, 10:54




de mobimatic » 24/10/05, 09:57

Termocupluri vândute la metru ...... ????????????????? : clipire :: clipire :: clipire:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 24/10/05, 17:55

Buna mobymatic
Anumit! în toate fabricile de oțel cumpărăm role de 500 metri termocuplă de tip K chromel alumel producem termocupluri la cerere, în special pentru a include în refractar care permite controlul recoacerii ladelor de turnare din oțel, precum și a jgheaburilor pentru piesele turnate continue, tip K măsoară cu ușurință 1000c peste faptul că durata de viață este redusă. trebuie pus într-un tub maximul este 1370c dar niciodată nu se folosește tipul K pentru o astfel de măsură .. se folosește cele cu platină.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 25/10/05, 00:17

La termocupluri, există:
http://perso.wanadoo.fr/smart2000/thermometrie2.htm
unde este specificat:

Tip de termocuplu: K
Aliaje: nichel-crom / nichel aluminiu
Intervalul tabelului în ° C: -270 până la 1370 ° C

André,
Este ceea ce numiți chromel alumel tip K, pe care l-ați avut cu bobino de 500m?
(pentru a lega roșiile, te face să visezi ...).
În exemplul de mai sus, este necesar să conectați, cred, două fire din aliaje diferite: nichel-crom + nichel-aluminiu? Deci, aveți nevoie de două tipuri de bobine pentru a face un termocuplu K, nu?
Precizați că în siderurgie, răsucindu-le pe capătul lor este suficient ... Nu ar trebui să fie sudate împreună cu o flacără fierbinte, deoarece vorbim de "sudare" la joncțiunea lor?
Aici, nu este ușor să găsești acest tip de bobină la vânzare cu amănuntul ...
Ar trebui să vezi la Saint-Gobain ...
La Radiospare, există de toate, dar la prețul minim x 2.
La CNRS, când nu le cumpără, le fac cu platină rodiată, care este supraevaluată (asta nu-i deranjează).
Pentru măsurare, sunteți fericit să măsurați tensiunea în milivolți sau ați realizat un ansamblu electronic pentru a simula joncțiunea rece, pentru a permite citirea directă în ° prin comparație?
0 x
Wish =>
Pentru a mă exprima în mod normal,
fără a fi atacați în permanență de unii oameni, care nu respectă nimic și asta, fără impunitate.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 25/10/05, 02:13

Bună ziua Gegyx
Există mai multe modele de sârmă, dar există întotdeauna 2 fire, cele pentru refractare servesc doar pentru timpul de gătit, astfel încât este pur și simplu răsucite cu o pereche de clești și curg în refractar. durata lor de viață este scurtă, timpul de uscare, cel pe care îl folosesc este sârmă galbenă de tip termoplastic, 2 fire, nichel crom crom alu, cum spui, deși pe bobină este scris chromel alumel numele de nord american
Modul corect de a face acest lucru este să răsuciți cele două capete, apoi cu TIG topim răsucirea până la început, aceasta face o minge de lipit între cele două (operație delicată)
cealaltă modalitate mai simplă este să răsuciți 2 răsuciri foarte scurte și să lipiți argintiu sau ușor răsucirea cablului de măsurat, fără a uita să puneți izolație termică pe termocuplu.
Pentru a măsura temperaturile scăzute, lipsește precizia dacă îmbinarea termocuplului este realizată cu conductori de cupru sub capac din cauza temperaturii ambiante, este necesar să se facă un calcul de compensare.
dar pentru utilizarea pe care o dorim este mai mult o comparație decât o măsurare precisă, mai des nici măcar nu convertesc în temperatură citesc valorile în milivoti și lucrez în milivoli, știu că trebuie să fie în jur de 4 milivoli ieșirea reactorului.

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 116