Patentul Renault, injecția de apă și motorul GP

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Picolo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 21/03/10, 23:14

Patentul Renault, injecția de apă și motorul GP




de Picolo » 01/05/11, 17:50

bonjour,

Vin la tine pentru că, fiind un om de știință prin instruire, m-a interesat întotdeauna să văd cum un mit este invalidat în mod experimental ȘI teoretic de sute de oameni care nu se cunosc din întreaga lume, finanțat de organizații complet diferite, ar putea încă să dețină ferm .

(Știu, sun ca un tâmpit, dar mentalitatea mea este simplă și clară, nu te vei întreba 300 de ani la ce mă gândesc ... : Cheesy:)


Extras din brevet (introducere):
Imagine

Descărcați brevetul complet aici: https://www.econologie.com/brevet-renaul ... -3435.html

Întrebarea pe care mi-o pun este „Dar unde sunt aceste motoare celebre? Suntem în 2011 ! ".


Renault a depus acest brevet asupra unui sistem de reinjectare a apei în 2005 (cineva a postat și o notă despre acesta pe acest site). Dar a citit cu adevărat conținutul brevetului? Apa injectată este deja rece (spre deosebire de Pantone, face deja o diferență): injectarea apei preîncălzite este o prostie termodinamică monstruoasă ... Vă invit să scufundați în jurul ciclului Carnot pentru a confirma că crește temperatura sursei reci scade eficiența motorului. Dacă spui că Carnot spune ceva, dovedește-l (la rândul meu, am câteva sute de publicații care arată că, ca primă aproximare, în general nu este prea rău).
Mai mult (să rămânem cu acest brevet), avantajele revendicate nu sunt o reducere a consumului, ci o reducere a producției de NOx pe gram de combustibil ars din cauza reducerii temperaturii motorului. În plus, adăugarea de apă permite un control mai fin al loviturilor. Aceste ultime două informații sunt perfect corecte și sunt confirmate de oameni de știință atât experimental, cât și teoretic.

Pe de altă parte, ți-a trecut prin minte că ar putea exista un motiv pentru care acest brevet să rămână, chiar și astăzi, la 6 ani de la depunere, cu 4 sau 14 ani înainte ca brevetul să intre în mod iremediabil în domeniul public? , nefolosit de Renault în vehiculele sale de pasageri? Motivele sunt simple: pierderea netă a eficienței, coroziunea, durata de viață redusă, dezactivarea convertoarelor catalitice etc. Dacă aruncați o privire mai atentă, producătorii nu au renunțat la injecția de apă din întâmplare: apa a fost adăugată la combustibil pentru motoarele puternice a căror temperatură trebuia reglată (avioane, vehicule militare etc.) sau ale căror ciocănituri trebuiau controlate mai bine (motor cu metanol). Odată cu apariția de noi materiale pentru automobile și datorită adăugării de aditivi în combustibil, adăugarea de apă a devenit inutilă și producătorii au reușit să o abandoneze cu mare ușurare (vehiculele noastre militare dețin mai mult Acum 6 luni și avioanele noastre fac mai mult de 10 zboruri! Imaginați-vă!).

Ceea ce trebuie să recunosc la fel este că nu există nicio îndoială, dacă sistemul Pantone sau echivalentul nu este echipat cu picioarele și este corect ajustat, că consumul de combustibil pe km va scădea. . Dar are un preț: durata de viață a motorului, eficiența și puterea.

Deci da, veți consuma mai puțin pe km (și, prin urmare, poluați din ce în ce mai puțin ... asta este discutabil), pe de altă parte, veți câștiga pe TOATE PLANURILE cumpărând un vehicul cu un motor de 1,2L, mai degrabă decât cumpărând un motor de 2,5 litri ... Este o alegere inițială, dar dacă consumul contează, asta ar trebui să îl ghideze.
(Ei, da, problema tipică a „Am cumpărat un 4x4, dar asta înseamnă 17L / 100km! Ajutor!”)

Pe scurt, dincolo de explicațiile ezoterice despre presupusa funcționare a sistemului Pantone și echivalent (pe care ne putem întoarce dacă este necesar), la un moment dat ar trebui să ne punem întrebarea dacă nu ar fi mai bine să cumpărăm o mașină recentă decât să ne străduim să facem să funcționeze cu o vechime de 20 de ani fără să știm cu adevărat rezultatul modificării ( pentru ceea ce am citit, dacă este prost ajustat (tot trebuie să aveți materialul pentru), toate avantajele dispar.)

Pe scurt, trebuie să ne oprim din a ne imagina că un astfel de sistem este mai ecologic sau oferă performanțe mai bune decât un motor convențional: producătorii au făcut întotdeauna ce au putut pentru al evita și au abandonat proiectul legat de brevet. că am citat este dovada acestui lucru. În plus, vedeți ce este în întreaga lume: aproape toți producătorii au brevetat un sistem care utilizează injecția de apă și, cu excepția anumitor piețe de nișă, astfel de motoare nu mai există. și nu este degeaba.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 01/05/11, 18:07

Ce părere aveți despre celebrul 22 tractor care a trecut de la 20 l la 5 l consumând multă apă fără nicio scădere a randamentului și mai ales o scădere incontestabilă a poluării? Și urmat de mulți alți fermieri care nu angajează o mașină atât de scumpă doar pentru a o vedea distrusă de câțiva litri de apă.
0 x
Picolo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 21/03/10, 23:14




de Picolo » 01/05/11, 18:18

Cred doar că testul nu a fost reprodus de alte persoane (și publicat), ceea ce reprezintă o eroare metodologică gravă.
De asemenea, cred că teoria dovedită peste tot și care nu a fost niciodată greșită (termodinamica) prezice o pierdere de eficiență.
Încă cred că atunci când văd 100 de teste de motor și doar unul dă rezultate pozitive, este cu siguranță o greșeală.
De asemenea, cred că anunțați o scădere a consumului fără o scădere a performanței pe baza bârfelor (unde sunt rezultatele numerice ale testului, de către cine a fost testat, în ce condiții și cu ce echipament?).
În cele din urmă, cred că este foarte ușor să editați și să afirmați rezultatele verbal sau în scris pe „sentimentele” voastre, fără a face măsurători serioase.
Dernière édition alin Picolo 01 / 05 / 11, 18: 26, editate 1 ori.
0 x
Picolo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 21/03/10, 23:14




de Picolo » 01/05/11, 18:24

Aș adăuga, de asemenea, că nu am văzut nimic despre întreținerea puterii motorului (măsurarea cuplului? Banc de testare?) ... Tu sau fermierul în cauză așa de fabulos (nu spun „minciuna”, Spun „a fi iluzionat pentru că nu există dovezi măsurate”).

În cele din urmă, aș adăuga că scăderea poluării, în special a emisiilor de fum negru, este foarte vizibilă și este adevărată: consumați mai puțin combustibil (cu prețul unei energii reduse), este chiar posibil să ardeți mai puțin. (respingerea substanțelor ne-arse nu este luată în considerare, ceea ce reduce totuși randamentul). Totuși, du-te să vezi apa pe care o recirculezi ... Neagră ... Ca din întâmplare ... Nu mai poluăm aerul, ci apa ... Care este avantajul?

Ultimul lucru: ești conștient, sper, că între cineva care îmi spune: „acest post măsoară 1,875 cm, îl am măsurat"sau tipul care spune" ah acel post?! Crede-mă, îl știu de când eram foarte tânăr, măsoară 2m grămadă-grămadă ", aș reține, în principiu, prima dintre lungimi, mai ales dacă mai multe persoane diferite mi-o confirmă: tipul poate cunoaște acest post de când era mic, el fantasma, se amăgea și se afla în aceeași situație aici.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 01/05/11, 19:02

Frumoasă salată de picolo archifausse:

injectați apă preîncălzită este rahat termodinamică monstruoasă ... Vă invit să navigați în jurul ciclului Carnot pentru a confirma că creșterea temperaturii sursei reci scade eficiența motorului.

Sursa rece a ciclului Carnot al unui motor cu ardere internă nu se găsește în combustibilul primit și puțină apă injectată în acesta înainte de ardere!
dar la temperatura de ieșire a gazelor explodate după expansiune, ca pentru un motor cu aburi, temperatura de evacuare a vaporilor după expansiune este cea a sursei reci et nu în temperatura lemnului de intrare care este folosit pentru încălzirea cazanului cu abur, după cum pare să creadă Picolo !!

Dacă studiile științifice despre Carnot de picolo sunt de acest gen, cu acest tip de raționament defectuos, putem fi siguri de dezastru cu co ... à la picolo.
Înțeleg mai bine mentalitatea picolo care motivează ca un clopot felicitat !!

Sic:
Știu, Trec după un tâmpit, dar starea mea de spirit este directă și clară, nu vă veți întreba 300 de ani ce cred eu.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 01/05/11, 19:44

Picolo evident nu cunoaște noțiunea de randamentul combustiei.

Miroase a troll ...

Ești inginer, nu-i așa? Similar cu inginerii japonezi care au asigurat siguranța centralelor nucleare.
0 x
Picolo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 21/03/10, 23:14




de Picolo » 01/05/11, 19:46

dedeleco a scris:Sursa rece a ciclului Carnot al unui motor cu ardere internă nu se găsește în combustibilul primit și puțină apă injectată în acesta înainte de ardere!
dar la temperatura de ieșire a gazelor explodate după expansiune, ca pentru un motor cu aburi,

Vecinii mei trebuie să se fi întrebat ce s-a întâmplat! Vă mulțumim pentru această distracție drăguță! Uită-te la diagrama ta Carnot: ceea ce contează este ce se întâmplă ÎN CAMERA DE COMBUSTIE. Aici se întâmplă totul (schimbarea temperaturii / presiunii). Dacă camera dvs. de ardere este întotdeauna la aceeași temperatură, ce credeți că se întâmplă? Mai multă expansiune a gazului, suntem de acord, deci mai mult motor!

Amestecul injectat TREBUIE SA FIE MAI RACIT decat amestecul ejectat !!!


Aș fi crezut cel puțin că ați fi întrebat înainte ... Principiul unui motor termic este să injectați un gaz sau un lichid la o anumită temperatură. Apoi vine explozia care permite o expansiune a gazelor produse (creșterea presiunii din cauza temperaturii), care împinge pistonul. Gazul fierbinte este apoi evacuat (reducerea presiunii) pentru a fi înlocuit cu gaz rece și începe din nou ... Schimburile de căldură către exterior sunt inutile a posteriori: este a priori că sunt importante ! Este într-adevăr un gaz rece care se va relaxa odată cu creșterea temperaturii, nu un gaz fierbinte !!!

Pe scurt, un cuvânt: de râs!

temperatura de evacuare a vaporilor după expansiune este cea a sursei reci și nu a temperaturii lemnului de intrare care este utilizat pentru încălzirea cazanului cu abur, așa cum pare să creadă picolo !!

Cum poți fi suficient de îndrăzneț să vorbești așa despre lucruri pe care nu le știi? Asta e o nebunie ! Este un obicei al site-ului sau ești doar tu?

Du-te, reluăm cu cazanul nostru cu aburi: avem un stoc de apă rece (lichidă): este sursa rece. Încălzim această apă cu focul nostru: izvorul fierbinte. Această apă se vaporizează și crește presiunea din rezervor. Când această presiune devine suficient de mare, activează un piston: este un motor!

Pentru că, potrivit dvs., avem apă sub formă de vapori într-un rezervor. Găurim o gaură și faptul că apa recondensează pe EXTERIORUL motorului produce mișcarea?!

Nu, de fapt, de obicei, sunt foarte respectuos și evit ironia, dar asta este prea mult ...

Dacă studiile științifice despre Carnot de picolo sunt de acest gen, cu acest tip de raționament defectuos, putem fi siguri de dezastru cu co ... à la picolo.
Înțeleg mai bine mentalitatea picolo care motivează ca un clopot felicitat !!

Arată-mi cum funcționează motorul tău atunci ... Apropo, ce simți? Pentru că nu știu dacă ați observat, dar vă atac argumentele în loc să vă atac (chiar dacă indirect arăt că vorbiți tâmpenii).

Serios ... Carnot ce ... Carnot! Baza istorică a termodinamicii ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 01/05/11, 19:55

Picolo a scris:Pe scurt, un cuvânt: de râs!


Acesta este exact cuvântul potrivit pentru comportamentul tău ...Deja nu ai înțeles nimic, sistemul GP nu injectează vapori de apă, ci aer umidificat!

Apoi, pentru a merge pe teren, nu numai eficiența ciclului este cea care definește eficiența = randamentul motorului !!!

În plus, un motor diesel (nici benzină, de altfel) nu este un ciclu ideal de carnot (care nu a fost realizat niciodată, cred că dacă îmi amintesc corect că îl abordăm în stirling la verificați), dar un ciclu sabatier sau un ciclu mixt ...

Însuși domnul Sabatier și-a injectat apă, cu efect pozitiv, în motoarele sale!

referințe:

https://www.econologie.com/moteur-panton ... -2462.html

https://www.econologie.com/injection-d-e ... -3093.html

Imagine

Cercetări realizate de NACA:
https://www.econologie.com/injection-d-e ... -3095.html
https://www.econologie.com/injection-d-e ... -3096.html

O barcă turistică canadiană dopată cu apă:
https://www.econologie.com/forums/1er-gros-b ... t9059.html

Etc. etc ...

Dar cu siguranță sunteți mai puternic decât el (și toți ceilalți, inclusiv inginerul Clerget care a experimentat și el), decât ei, decât noi .... nu-i așa?

Vrei să vezi ce aduce apa la arderea hidrocarburilor? Deci, citiți acest lucru înainte de a „ști totul”:

https://www.econologie.com/une-chaudiere ... -3830.html

https://www.econologie.com/forums/ameliorati ... t5172.html

Această tehnică autogenă de reinjectare a apei nu figurează în cărțile școlare de inginerie. Dar sunt sigur că ne vei scoate dintr-o flacără bună de ulei, este o flacără galbenă ... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Am impresia că aveți prea multă încredere în câteva baze ale termodinamicii ...

ps: de fapt, nu, nu ai fi profesor? : Mrgreen:
0 x
Picolo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 21/03/10, 23:14




de Picolo » 01/05/11, 20:24

Visez ... Când nu mai există, mai sunt ...

Vrei să vezi ce aduce apa la arderea hidrocarburilor? Deci, citiți acest lucru înainte de a „ști totul”:

https://www.econologie.com/une-chaudiere ... -3830.html

De fapt, dacă înțeleg corect ceea ce îmi spuneți, este că injecția de apă are un interes în timpul arderii hidrocarburilor într-un motor termic ca în acest cazan. Știind că articolul în sine spune că funcționează la cazan ca într-un motor termic ... Este cam circular ...

De asemenea, știați că CO și NOx sunt produse la temperaturi ridicate? A fost măsurată temperatura cazanului înainte și după modificare? Pentru că vedeți, problema este că cazanul dvs. vede că eficiența sa chimică (cantitatea de căldură degajată) crește atunci când temperatura crește. Cazanele actuale sunt configurate pentru a obține cel mai bun compromis în ceea ce privește căldura degajată pe kg de păcură și eliberarea de poluanți.
Adăugând apă, scădem temperatura (dacă nu mă credeți, rugați-i pe cei care au făcut modificarea să facă testul la o zi după utilizare normală și la o zi după utilizare cu injecție de apă ... Temperaturile nu vor fi aceleași, dar veți pierde mai mult combustibil pentru a obține aceeași temperatură.


Deci, nu voi începe să explic cum să reglați un cazan, dar îl putem regla astfel încât flacăra să fie reducătoare, stoichiometrică sau oxidantă. Cel de acasă este un albastru frumos (și fără apă): este o flacără stoichiometrică care permite să nu aibă ars și să fie mai curat. Pe de altă parte, unele cazane funcționează cu o flacără ușor reducătoare (galbenă cu păcură). Avantajul este că cazanul durează mai mult și că nu trebuie să veniți să îl reglați în fiecare săptămână. Dezavantajele sunt generarea de funingine și CO (în timp ce produc mai puțin de NOx).

Pe scurt, regimul de flacără în care ne aflăm este o ALEGERE. Și nu are nimic de-a face cu adăugarea de apă ...

Apropo, informații de genul acesta: fac spectroscopie IR pe gaze care conțin o mulțime de vapori de apă? Au de gând să vadă ceva cu asta?

Această tehnică autogenă de reinjectare a apei nu figurează în cărțile școlare de inginerie. Dar sunt sigur că ne vei scoate dintr-o flacără bună de ulei, este o flacără galbenă ... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Această tehnică scade temperatura flăcării și face posibilă absorbția a cel puțin CO rămas în apă, ceea ce face ca detectarea sa prin IR să fie dificilă sau chiar imposibilă așa cum este.

Am impresia că aveți prea multă încredere în câteva baze ale termodinamicii ...

Vrei să spui acele baze ale termodinamicii niciodată invalidate de când au fost formulate? Sunt aceste baze care au făcut posibilă pilotarea A380? Aceste baze care au făcut posibilă producerea, la un preț accesibil, a computerului pe care îl utilizați? Dacă vorbim despre același lucru, sper să înțelegi că relativismul tău este greșit.

Apropo, să râzi puțin: în virtutea a ceea ce adăugarea de apă într-un cazan ar crește eficiența acestuia? (prin compararea a ceea ce este comparabil: cereți mai întâi experimentatorilor dvs. să modifice debitul de aer sau de combustibil (în funcție de ceea ce poate fi schimbat) pentru a obține o flacără stoichiometrică, doar pentru a fi siguri că comparăm același lucru).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 01/05/11, 22:21

Apropo, să râzi puțin: în virtutea a ceea ce adăugarea de apă într-un cazan ar crește eficiența acestuia? (prin compararea a ceea ce este comparabil: cereți mai întâi experimentatorilor dvs. să modifice debitul de aer sau de combustibil (în funcție de ceea ce poate fi schimbat) pentru a obține o flacără stoichiometrică, doar pentru a fi siguri că comparăm același lucru).


Picăturile de apă amestecate cu combustibilul topesc o mini "explozie" în momentul vaporizării lor (lent, apoi brutal) în flacăra arzătorului și împart picăturile de combustibil (la fel ca o injecție la o presiune mult mai mare). Suprafața de contact cu oxidantul este semnificativ crescută, flacăra este semnificativ mai scurtă și există semnificativ mai puține arse ... și eficiența este crescută!

Fenomenul este descris în mai multe documente de la Ademe și într-un document pentru arzătorul de combustibil greu (linkurile sunt pe Econology).
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 129