O nouă dopare cu apă pe J5

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
jyb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/11/11, 21:00
Locul de amplasare: 44 / 35

O nouă dopare cu apă pe J5




de jyb » 07/11/11, 17:21

bonjour
Am o camionetă J5 convertită,
Motorul este de 2,5 l, diesel (motor CX), iar consumul mediu este de 10 l, / 100 km,
Am o călătorie lină și o viteză maximă de 100 km, / h,.

Caut un sistem de încredere pentru a economisi combustibil.
Motivațiile mele sunt mai mult economice decât ecologice.

În primul rând, având în vedere simplitatea construcției și costul aproape zero, voi instala un sistem vortex.


În prezent sunt șomer și am timp să mă joc. Am pregătire și experiență ca tehnician în construcții, desenator și instructor pentru cazane.

Am posibilitatea de a avea ocazional un atelier de fabricare a cazanelor cu mașini, stații de sudură și multe tăieturi, din oțel, oțel inoxidabil ...

Am căutat informații despre sistemele Pantone de ceva timp și voi încerca să adaptez un sistem de dopare a apei.
În ciuda numeroaselor informații găsite pe net, am încă o întrebare importantă.
Există o influență asupra duratei de viață a unui motor dopat cu apă?
Multe rezultate sunt diseminate, dar se referă doar la consum și poluare, dar nu am găsit mărturii despre un câștig sau o pierdere de fiabilitate.

Apoi am o multitudine de mici întrebări referitoare la proiectarea și realizarea unui astfel de sistem.
Găsesc răspunsuri în cursul cercetării mele, dar am probleme cu găsirea indicațiilor precise privind dimensionarea, alegerea materialelor, elementelor, în comparație cu tipul și puterea unui motor.
Pentru instalarea sistemului în J5, am spațiu și voi încerca să scurtez conexiunile dintre diferitele elemente, să evit pierderile de căldură și să fac un „truc” compact.
Intenționez să fac un plan (autocad) al sistemului înainte de lansarea în realizare, cu posibilitatea de a-l modifica în timpul fabricării.

Sper asta forum îmi va oferi răspunsuri la întrebările mele și că putem schimba idei bune pentru a avansa „schmilblick”
@+
Dernière édition alin jyb 07 / 11 / 11, 18: 08, editate 1 ori.
0 x
cercetătorii care caută găsim

cercetătorii care găsesc căutăm
CDG
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 07/11/11, 17:59

Metodă foarte economică prezentată pe Arte de un tânăr original care își creează locul de muncă:
mișcare cu o bicicletă și o remorcă pentru biciclete chiar și mobilier mare !!
0 x
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 07/11/11, 18:18

Testul vortex mi se pare o idee bună. Am avut două din patru încercări reușite, dar, din păcate, fără să pot detecta cauzele principale ale „funcționează” sau „nu funcționează”. Singurul lucru care nu este sigur este că numărul și înclinația lamelor corespund (atunci când funcționează) cu o viteză și o sarcină ideale date. La 1500cc Mazda, asta însemna în jur de 3000 - 3500 rpm singur sau cu două în el. Totuși, în domeniul aproximativ, dacă după asamblare zgomotul motorului nu se schimbă semnificativ, vă puteți spune că este ras. Deși nu-l mai am, îmi amintesc totuși sunetul captivant al acestei Mazda între 3000 și 4000 rpm. Un sunet răgușit și cald al motorului pregătit atunci când doar filtrul de aer nu mai era original.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Un nou dopaj cu apă pe J5




de Flytox » 07/11/11, 19:00

Bună ziua jyb, Bine ați venit la club.

jyb a scris:bonjour
Am o camionetă J5 convertită,
Motorul este de 2,5 l, diesel (motor CX), iar consumul mediu este de 10 l, / 100 km,
Am o călătorie lină și o viteză maximă de 100 km, / h,.

Caut un sistem de încredere pentru a economisi combustibil.
Motivațiile mele sunt mai mult economice decât ecologice.


Ce este acest motor, injecție recentă, de înaltă presiune, căptușită cu electronică? Ne puteți prezenta? :P

Am căutat informații despre sistemele Pantone de ceva timp și voi încerca să adaptez un sistem de dopare a apei.
În ciuda numeroaselor informații găsite pe net, am încă o întrebare importantă.
Există o influență asupra duratei de viață a unui motor dopat cu apă?
Multe rezultate sunt diseminate, dar se referă doar la consum și poluare, dar nu am găsit mărturii despre un câștig sau o pierdere de fiabilitate.


La motoarele diesel vechi, cu puțină electronică sau deloc, nu am auzit de probleme grave Pantone. Personal, trebuie să virez la 16 sau 18000 km fără griji. André a depășit 40000 km și fără griji.

Pe motoarele foarte recente, există o postare undeva pe Econology unde tipul (un profesionist) se rupse. Dar nu a fost suficient documentat pentru a învăța lecții, chiar și cu privire la cauza principală ... :strigăt: Când există o mulțime de electronice, este posibil să trebuiască să înșelăm diferiții senzori, necesită o mulțime de cunoștințe în electronică, reglare etc. ... și ... dificultatea crește beaucoup. AMHA, trebuie să începi prin a-ți mușca dinții pe niște lucruri vechi, rustice, înainte de a aborda acest lucru. : Mrgreen:

Apoi am o multitudine de mici întrebări referitoare la proiectarea și realizarea unui astfel de sistem.
Găsesc răspunsuri în cursul cercetării mele, dar am probleme cu găsirea indicațiilor precise privind dimensionarea, alegerea materialelor, elementelor, în comparație cu tipul și puterea unui motor.


Pentru a vă putea ajuta, ar trebui să sugerați / să trimiteți ceva, un crobar, fotografii etc ... Nu avem nasul în moara dvs. de rezolvat fără a le vedea problemele de congestie etc ... Nu există o diagramă standard cu materialul etc., care să răspundă la problemă de fiecare dată ....


Intenționez să fac un plan (autocad) al sistemului înainte de lansarea în realizare, cu posibilitatea de a-l modifica în timpul fabricării.


Excelent! :P

Sper asta forum îmi va oferi răspunsuri la întrebările mele și că putem schimba idei bune pentru a avansa „schmilblick”
@+


Acesta este locul pentru : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
jyb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/11/11, 21:00
Locul de amplasare: 44 / 35




de jyb » 07/11/11, 20:49

Acum ezit să pun un vortex : Mrgreen:
Inițial, motorul face suficient zgomot, putem auzi că nu suntem defecționați.

așa cum a solicitat Flytox, iată câteva detalii:
Motor J5
tip U25 / 661
Cilindru de 2500 cmc.
putere 75 CP DIN la 4500 rpm.
cuplu la 2250 rpm. : 14.9 daN

remorca pentru bovine este din 1989 și are un kilometraj de 198000 km. (nu sunt sigur dacă este motorul original) Nu am ales culoarea, dar arată verde
Imagine

moara este o precameră veche bună de injecție diesel alimentată de o pompă rotativă de injecție marca Roto-diesel.
să fie rustic, este, dar nu aș vrea să-l folosesc prematur.
Cred că singura parte electronică se află în regulatorul de încărcare a alternatorului. și așa îmi plac.

În ceea ce privește detaliile tehnice, sunt doar în studiul preliminar, am suficiente informații pentru a începe să schițez pe hârtie.
Cred că întrebările vor veni destul de repede.

Chiar acum, voi încerca să-l cunosc pe bunicul din acest videoclip,
http://www.dailymotion.com/video/x7ircp_pantone_news
Locuiește într-un sat de lângă mine, aș avea feedback bun, raportul datând din 2007
@+
0 x
cercetătorii care caută găsim



cercetătorii care găsesc căutăm

CDG
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 07/11/11, 21:23

jyb a scris:
moara este o precameră veche bună de injecție diesel alimentată de o pompă rotativă de injecție marca Roto-diesel.
să fie rustic, este, dar nu aș vrea să-l folosesc prematur.
Cred că singura parte electronică se află în regulatorul de încărcare a alternatorului. și așa îmi plac.

Potențialul de îmbunătățire este mai mare cu tehnologiile vechi : Mrgreen:



Chiar acum, voi încerca să-l cunosc pe bunicul din acest videoclip,
http://www.dailymotion.com/video/x7ircp_pantone_news
Locuiește într-un sat de lângă mine, aș avea feedback bun, raportul datând din 2007
@+


A este foarte bun, veți avea un punct de plecare și deja soluții privind aglomerația, poate declarațiile de consum ... :P Ce început bun!
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
jyb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/11/11, 21:00
Locul de amplasare: 44 / 35




de jyb » 07/11/11, 21:37

Flytox a scris:Potențialul de îmbunătățire este mai mare cu tehnologiile vechi


cele mai bune supe se fac în vase vechi Imagine
0 x
cercetătorii care caută găsim



cercetătorii care găsesc căutăm

CDG
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 07/11/11, 22:47

Pentru vortex și zgomotul motorului, am spus că s-ar putea schimba, nu neapărat să crească. Mă îndoiesc că blasterul tău va face mai multă vâlvă după vartejuri decât înainte, lol.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 106