Documentarul „Water in Gasoil” despre injecția de apă, știu producătorii de mașini!

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Documentarul „Water in Gasoil” despre injecția de apă, știu producătorii de mașini!




de Christophe » 05/06/13, 07:26

Sunt în contact cu Patrick Lefrere, directorul unui documentar, complet și aparent bine realizat, privind dopajul în apă.

A încercat să facă cea mai neutră imagine de ansamblu posibilă și mi se pare deloc rău! Iată trailerul:



De fapt, îi lipsește niște fonduri pentru a termina documentarul. Așa că m-a rugat să transmit acest mesaj (dar sper că poate veni și să-l explice singur):

O numărătoare inversă de 55 de zile a fost lansată pe 31 mai 2013 pentru a încerca să obțină 3500 de euro esențiali pentru a putea finaliza un film.

Acest film a început acum 3 ani cu o pasiune pentru legenda motorului cu apă.

Am făcut cercetări, am întâlnit inventatori dificili, bricolători autodidași și ingineri de ultimă oră.
Este vorba despre o sută de ore de imagini și interviuri care trebuie acum sortate, clasificate și date.


Aș dori să vă pot spune această căutare a adevărului în jurul sistemului „Pantone” sau „Doping cu apă”.


Deci, cum mă poți ajuta?


Există 3 moduri:


1 / făcând clic pe acest link http://fr.ulule.com/roulez-a-leau/ veți găsi toate informațiile despre film.
Puteți să vă aduceți contribuția și să lăsați comentariile.
Este un site de crowdfunding cu o mulțime de proiecte creative de tot felul. Contribuind la filmul meu, te asiguri că ai cel puțin numele tău în credite și că ai toată recunoștința mea. Există o mulțime de alte mici cadouri.


2 / Relay acest e-mail. Transferați-le contactelor, prietenilor, familiilor, colegilor de birou, veri îndepărtați, unchiului de garaj handyman și tuturor celor care ar putea fi interesați de un film despre legenda motorului cu apă. Vă mulțumesc că ați luat 2 minute pentru a face acest lucru, sunteți cel mai bun releu al meu.


3 / Trimite-mi un e-mail direct >>> lefrere (punct) pat (arobase) gmail (punct) com <<<


Foarte curând, va fi disponibilă o pagină de facebook unde puteți urmări și transmite noutățile filmului.


Vă mulțumesc tuturor.


Bătaie


Editează: iată raportul complet

0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 05/06/13, 09:41

raportul pare promițător, am comandat DVD-ul.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
zelectron
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 28/04/08, 10:04
Locul de amplasare: Franţa




de zelectron » 06/06/13, 07:43

V2-urile germane erau deja dopate cu apă!

Renault începe să depună brevete în stil american care merită doar puterea lor financiară.
Tehnologic, pentru ca o invenție să poată fi patentată, trebuie demonstrat că este nouă și că nu a existat nici o publicație anterioară; în ceea ce privește cunoștințele unei persoane calificate în domeniul unui sector industrial dat, acestea nu permit desigur orice brevet. RNUR merge pe ea vesel!
Discuțiile bizantine din genul Pantone ar fi trebuit să-i facă pe acești inventatori înfocați să se gândească.
:!:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 06/06/13, 09:06

zelectron a scris:V2-urile germane erau deja dopate cu apă!


Care V2? Dacă vă gândiți la rachete (V2 A4) a fost un motor ... oxigenul cu etanol (da, a fost un biocombustibil!) deci nu prea are de-a face cu un motor de căldură. Nu am auzit niciodată de o injecție de apă și dacă a existat una, este pentru un alt motiv și efect decât într-un motor cu piston ...

Împotriva de Messerschmitt a făcut o injecție cu apă : https://www.econologie.com/injection-eau ... erschmitt/

Și dacă intrați pe teren că „a existat deja înainte”, iată o mare istorie despre istoria injecției cu apă:
https://www.econologie.com/telechargemen ... hermiques/

Și un brevet vechi de la Vernet Clerget: https://www.econologie.com/telechargemen ... ur-diesel/

zelectron a scris:Tehnologic, pentru ca o invenție să poată fi patentată, trebuie demonstrat că este nouă și că nu a existat nici o publicație anterioară; :!:


Fals și fals, cunosc bine lumea brevetelor:

a) Totul este brevetabil, există o mulțime de motoare perpetue în sertarele biroului de brevete (dacă unii vor să piardă bani în costuri administrative, aceasta este problema lor ...) atâta timp cât există un caracter tehnologic „inovator”... pentru ca ceva să fie nepatentabil, trebuie să fie într-adevăr aberație tehnologică sau prea simplistă (stilul încearcă să breveteze roata ... ei bine, Monsanto se descurcă bine cu cei vii! dar nu e dezbaterea aici!)

b) stadiul tehnicii nu împiedică patentabilitatea decât dacă este evident sau că acest lucru este evident depozitarele anterioare fac observații care pot preveni brevetabilitatea!

Și nu biroul de brevete face acest lucru !!!

c) Tehnica anterioară poate împiedica OPERAȚIA dacă depozitarii precedenți reușesc să își afirme dreptul! Adesea este david împotriva goliatului și aici nu este David care câștigă ...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 06/06/13, 09:32

și mai ales, trebuie să aveți un portofoliu bine aprovizionat pentru a breveta la nivel global (și chiar pentru cei care sunt sub contract), ceea ce nu împiedică exploatarea ilegală a unui produs patentat, deoarece din nou pentru a face procese aveți nevoie de un portofelul și mai mult în stoc și multă răbdare.
Singurele brevete cu adevărat exploatabile, la nivel personal, se referă la subiecți minori care nu interesează industriașii, cu uneori surprize precum aspiratorul Dyson.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 06/06/13, 09:35

Da Janic

În Franța nu este scump (câteva sute de euro, cred în cei 400 până în 2003 în care am pus-o pe a mea).

Da, adesea micii inventatori strică puținele economii pe care le au căutând să breveteze lumea sau Europa (există câteva zeci de mii de euro, 20 de memorie ...)

Toți acești bani nu intră în dezvoltarea industrială.

Pe scurt, lumea brevetelor, înființată acum 200 de ani și care s-a schimbat cu greu de atunci, arată tot mai mult ca o farsă și trebuie, ca altceva, să fie reformată în profunzime pentru a se adapta la noua societate (internet !!)!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 06/06/13, 11:28

Pentru a fixa ordine de mărime, pot fi propuse următoarele cifre:

Costul general al unui brevet de la depunerea cererii la Oficiul de Brevete (prin urmare, fără a include costurile de redactare), până la sfârșitul duratei sale de viață teoretică (cel mai adesea 20 de ani, cu excepția celor menționate mai jos), inclusiv:

- taxe de depunere
- costurile unei proceduri „normale” (fără complicații excesive, cum ar fi contestații sau opoziții)
- orice traduceri pentru brevetele EP și PCT,
- anualități,

poate estimat la:

- între 7 și 8000 de euro pentru un brevet francez depus la INPI,
- 15 de euro pentru un brevet american,
- 15 - 20 € pentru un brevet japonez,
- 30 EUR pentru un brevet european care desemnează 000 țări principale și menținut în vigoare în primii zece ani;

- 100 EUR pentru un brevet european care desemnează, de asemenea, 000 țări, cu plata anualităților până la sfârșitul celor douăzeci de ani.

- 150 EUR pentru un brevet depus în principalele țări ale planetei și menținut timp de cel puțin zece ani.

Aceste cifre sunt doar estimări, dar trebuie să le avem în vedere ...

Distribuția costurilor variază în funcție de țară. În SUA, trebuie să numeri 60% din costurile pentru procedură și 40% pentru anuități. În Europa, 60 - 80% pentru anuități, restul fiind împărțit între procedură și traduceri.

Întrucât valoarea anualelor este progresivă (ultimele cinci până la șapte sunt întotdeauna într-o sumă foarte mare, în toate țările), poate fi avantajoasă abandonarea brevetului după 14 sau 15 ani, cu excepția cazului în care continuă să aducă o mulțime de bani, fie prin exploatare directă, fie prin încasarea taxelor de licență, sau pentru a continua să împiedice un concurent.

Pentru o cerere internațională de brevet PCT, costul poate fi estimat între 4 și 000 EUR (taxe de depunere și taxe de consultanță incluse). Depozitele, în timpul trecerii la fazele naționale, cu validare în principalele țări industrializate (Europa, Statele Unite, Japonia), costă între 4 și 500 € (taxe de depunere și taxe de consultanță incluse).

http://www.invention-europe.com/CMpro-v-p-134.htm
0 x
Serge25
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 19/10/09, 14:37

Motor de injecție de apă, istoric nebulos




de Serge25 » 06/06/13, 12:32

bonjour,
Dacă este interesant să publicăm un istoric al întrebării, acest lucru nu poate justifica tot ceea ce se spune despre aceasta. Pantone este o marionetă (bogată), explicațiile teoretice sunt adesea îndepărtate, iar măsurătorile făcute pe motoare sunt foarte obscure. Sunt de acord cu observațiile lăsate de Christophe Martz, le voi adăuga și altele:
În paginile 9 și pagina 12, presiunile sunt în kg / cm3 în loc de kg / cm2. Cu toate acestea, este foarte diferit!
Pe pagina 12, vorbim despre descompunerea apei în oxigen trecând peste un metal încălzit la roșu (aproximativ 800 ° C), dar la pagina 14 această temperatură scade la 250/300 ° C. Va înțelege.
Pagina 17 „Makhunin folosește oxigenul și hidrogenul din descompunerea apei pentru a arde fluidele de hidrocarburi”. Acolo este minunat, hidrogenul transformat în oxidant! De fapt, O2 și H2 neavând altă dorință decât să ne unim din nou (dacă într-adevăr am reușit să le disociem) nu vor ataca fluidele în cauză. Și am crezut că apa a fost folosită (ca atare) pentru a modera explozia pentru a îmbunătăți randamentul (ceea ce pot să cred).
Pe pagina 14, vorbim despre reducere bazată pe activitatea lui Sabatier și Senderens. Ce facem cu oxigenul obținut în același timp cu hidrogenul? Cine știe să hidrogeneze în prezența oxigenului? Am uitat că hidrogenarea are loc sub presiune, că catalizatorul trebuie pregătit cu mare atenție (de exemplu nichel Raney) și împărțit fin? Nimic) de a face cu nichelul conținut în aliajul numit Inox. Și care este folosirea alchenelor hidrogenante, atunci când echilibrul energetic general este același (disocierea apei, + 286kJ / mol, apoi hidrogenarea cu etilenă, de exemplu -130kJ / mol, apoi arderea cu etan -1560kJ / mol, în comparație cu combustia de etilenă -1410 kJ / mol)?
Pentru record (sursa Centrul de cercetare Peugeot) cea mai bună eficiență a unui motor pe benzină este astăzi de 34%, în timp ce în Diesel ajungem la 39%.
Așadar, haideți la o funcționare mai flexibilă a motorului (Diesel) prin injectarea de apă H2O, așa cum știm încă din ... 1865!
0 x
Urquiola
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 23/06/12, 15:27

Injecția cu apă și motorul Pantone




de Urquiola » 06/06/13, 16:26

Ideea injecției de apă nu a luat naștere ieri, am folosit acest sistem pe motoarele de aviație în cel de-al Doilea Război Mondial, deoarece reduce temperatura maximă atinsă în camera de ardere a motor pentru perioade scurte de timp în care aveți nevoie de mult mai multă putere decât cea utilizată la viteza de croazieră, cum ar fi decolarea, urcarea rapidă sau pentru a scăpa dintr-o zonă de luptă, în plus scăderea temperaturii de ardere reduce emisiile de oxizi de azot, care sunt foarte agresivi și oferă un mic ajutor eficienței, deci economiei de combustibil a motoarelor cu combustie internă. Ideea este foarte frumoasă, ar trebui să atingem și să monitorizăm experiențele pe acest subiect. Bună +
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12

Re: motor de injecție de apă, istoric nebulos




de Andre » 06/06/13, 16:44

bonjour
Serge25 a scris:bonjour,

Și am crezut că apa a fost folosită (ca atare) pentru a modera explozia pentru a îmbunătăți puterea (ceea ce pot să cred).


Este și ceea ce cred eu, dopajul cu apă îmbunătățește pur și simplu cilindrul motorului (dacă a existat o disociere și producerea de hidrogen, oxigen cu cât va fi trecută cu mai multă apă, cu atât eficiența va fi îmbunătățită, de asemenea de apă sau nu suficient, nici o îmbunătățire, există o anumită doză.
îmbunătățirea este mai spectaculoasă la motoarele diesel cu injecție indirectă mai vechi. (chiar și cu injectoare degradate, ceea ce ar putea fi o explicație asupra rezultatelor bune cu injecția de apă realizată de Clerget, deși în doparea cu apă facem să returneze vaporii de apă prin admitere, care trece în cilindrul de compresie.)

@zelectron
injecția de apă în motoarele de aeronave nu are nicio legătură cu acest principiu, germanii au folosit acest principiu, deoarece combustibilul lor era prea scăzut în octan, comparativ cu cel al englezilor furnizate de SUA, injecția de destinat creșterii puterii folosind compresorul la altitudine mică pentru o perioadă scurtă de timp (Daimler-ul BF109 a avut un potențial de 180 de ore)
Anumite aeronave cu jet militar au folosit, de asemenea, acest principiu de injecție de apă pentru a crește acțiunea de decolare.
În ceea ce privește doparea apei, aceasta nu înseamnă să crească puterea, ci să crească cuplul la viteza mică a motorului. când la ieșirea din reactor nu lasă în picături niciun câștig asupra randamentului, vezi chiar dacă creștem cantitatea de apă o pierdere a randamentului O măsurare a temperaturii de ieșire a reactorului ne spune dacă este lichidă.

André
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128