Bubblerul de pe automobile

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse

Bubblerul de pe automobile




de lau » 06/12/05, 09:36

bonjour,

Întrebarea mea va fi de trei ori: ați avut probleme cu revenirea apei din barbotor în reactor din cauza tanarului atunci când conduceți puțin repede pe drumuri întortocheate, chiar și cu prezența unei plăci de separare la ieșirea barbotorului ( anti-turbioare) farfurie?)

Atunci as vrea sa stiu un lucru: exista un dezavantaj in a pune 3 litri de apa de capacitate intr-un barbotator cilindric, spun asta pentru ca multi spun ca nu trebuie sa depaseasca 1 litru (dificultate de a instala incalzit?)

În final, să încălziți cantitatea de apă din barbotatorul de către lichidul de răcire; Ar fi mai bine sa pui o serpentina sau un fund dublu?

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dvs.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 06/12/05, 15:58

bonjour
1° nu există apă în reactor pentru mine pentru că barbotorul este redus la 0.4L
2° dacă doriți să călătoriți timp de 30 de minute, va trebui să vă preîncălziți barbotatorul timp de cel puțin 15 minute pentru a obține abur, așa că nu are rost să adăugați 3 litri de apă
3° pentru mine cel mai bun pentru un barbotor este bain-marie, deci un barbotor mic umplut pe jumătate și un perete dublu în jurul lui pentru a se încălzi cât mai repede posibil
vreo altă întrebare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 06/12/05, 19:33

Bine!
barbotorul tău este redus la 0,4 L, așa că ai un rezervor de expansiune.
Cum se realizează controlul de nivel?
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 07/12/05, 10:01

salut lau

barbotorul tău este redus la 0,4 L, așa că ai un rezervor de expansiune.
Cum se realizează controlul de nivel?


o vază în partea superioară care alimentează barbotatorul prin două tuburi de 4 mm (unul pentru apa luată în partea de jos a vazei și unul pentru aerul luat în partea de sus a vazei)

Aveți un proiect în considerare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 07/12/05, 18:21

frumos montaj intr-adevar! care sunt economiile tale de combustibil astăzi?
De fapt am un proiect de a instala dopajul apei pe o duba diesel de 2,4L cu 145000KM.Consum: 8,2L/100
Punctele mele forte: mult spațiu sub capotă (vezi fotografia)
fără turbo, tip de deplasare ideal pentru pantone
motor obișnuit să lucreze sub sarcină
Clima blândă (cred că lui Pantone nu-i place frigul, nu?)

Dezavantaj: ventilatorul decuplabil funcționează continuu
lipsa mea cronică de experiență în mecanica auto
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 09/12/05, 13:21

schimbare conso
dar trebuie sa imi refac Pantone iarna asta fara sa fac tubul mai mare si voi profita de ocazie sa izolez totul pentru ca asa zici tu nu ii place frigul (logic) si vom vedea consumul dupa
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 10/12/05, 15:05

Un preparator a trebuit să mă ajute cu montajul și cred că va trebui să mă descurc singur.
Am o statie de arc de curent rectificat foarte buna, stii daca putem suda evacuarea fara gaurire (tija de 1,5)? pentru că nu am bombă :?
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 10/12/05, 19:41

salut
Dacă știi să lipizi și oala nu este prea putrezită, nicio problemă. : Lol: (trebuie să fim la 40 sau 50 cu această metodă).
Dar după aceea dacă vrei să reziste în timp, dezlipește-l bine și pune 2 sau 3 straturi de galva rece (spray); altfel, într-o atmosferă corozivă se va mânca în mai puțin de două.

Pentru rezultat: dopajul cu apă aduce un cuplu suplimentar; dar dacă faci să urlă motorul :( in loc sa folosesti acest cuplu nu vei castiga nimic sau aproape nimic din consum; in plus reactorul are nevoie de caldura asa ca este mai bine sa fie la viteza mica decat invers.

@+
ZAC
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 10/12/05, 22:29

ok multumesc pentru informatii, in acest caz voi suda cu inox.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 12/12/05, 13:49

a spus zac

dopajul cu apa aduce o crestere a cuplului; dar daca iti faci motorul sa urle in loc sa folosesti acest cuplu nu vei castiga nimic sau aproape nimic din consum; in plus reactorul are nevoie de caldura asa ca este mai bine sa fii in regim decat invers.


salut zac
Nu îmi strig niciodată motorul (îl curățesc mai degrabă de 250 km) conduc fără să forțez prea mult 000 în 90 ° fără să montez niciodată rapoartele și, în ciuda acestui consum, nu este redus pentru călătoriile mele de muncă (5 km), bubuletul este foarte fierbinte după 23 km de aceea mă gândesc să-mi refac pantonul în această iarnă fără să umflu tubul și sper să câștig în consum
viitorul va spune

pentru Lau
Sper pentru tine sa ai un tub intr-o singura grosime pentru ca altfel nu este usor de sudat (al meu este din doua foi 1 de 0.5 si 1 de 0.8 laminate, sudate si protejate si de aluminiu) am de gand sa-l refac in inox. oțel în această iarnă
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100