Dopers în Ile de Franța?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
scroful
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 21/11/15, 22:00

Dopers în Ile de Franța?




de scroful » 21/11/15, 22:04

bonjour,

Posesorii unui motor diesel Mercedes și care au instalat deja un kit HHO, aș dori să-mi continui abordarea anti-poluare, instalând un kit pantone.

Vor fi entuziaști și, eventual, oameni gata să mă ajute în regiunea Ile de France?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Dopers în Ile de France?




de Flytox » 22/11/15, 11:17

Bună, bun venit scroful

scroful a scris:bonjour,

Posesorii unui motor diesel Mercedes și care au instalat deja un kit HHO, aș dori să-mi continui abordarea anti-poluare, instalând un kit pantone.

Vor fi entuziaști și, eventual, oameni gata să mă ajute în regiunea Ile de France?


Nu foarte obișnuit ca mers. Doriți să instalați un HHO + un Pantone pe același motor!?

Aveți ceva care să ilustreze rezultatele dvs. pentru a ni le împărtăși? :P
Aici veți găsi economiști care să vă răspundă la întrebări și să vă împărtășească experiențele lor.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660




de Exnihiloest » 22/11/15, 15:58

Dacă nu dovedim că avem hidrogen atomic, tot ce văd în mișcarea „HHO” este de fapt „H2 + 1/2 O2” obținut prin electroliză.
Faptul că „H2 + 1/2 O2” are o influență asupra arderii și consumului, este foarte posibil, dar pentru a putea discuta despre acesta ar trebui cel puțin să ieșim din acest jargon pseudo-științific și comercial care urmărește să neofit, un gaz miraculos HHO care de fapt nu există.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 22/11/15, 19:42

obamot nu citește acest lucru sau vei avea un accident vascular cerebral. : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 23/11/15, 02:47

De ce Janic? Personal....

Exnihiloest a scris:Dacă nu dovedim că avem hidrogen atomic, tot ce văd în mișcarea „HHO” este de fapt „H2 + 1/2 O2” obținut prin electroliză.
Faptul că „H2 + 1/2 O2” are o influență asupra arderii și consumului, este foarte posibil, dar pentru a putea discuta despre acesta ar trebui cel puțin să ieșim din acest jargon pseudo-științific și comercial care urmărește să neofit, un gaz miraculos HHO care de fapt nu există.


... Sunt de acord cu asta ...

ps: pentru hidrogenul atomic, cred că putem aștepta un pic mai mult ... dar ai dreptate, puterea lui energetică este foarte importantă, chiar mai mult decât H2 ... Și mă interesa destul de mult despre dopaj la apă ...

Iată un punct: un mic abuz de limbaj de la prietenii noștri chimisti, ar trebui să spunem di-hidrogen atunci când vorbim despre gazul H2 ... la fel cum ar trebui să spunem di-oxigen când vorbim despre O2 ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:




de izentrop » 23/11/15, 09:13

bonjour,
Exnihiloest a scris:Doar pentru a demonstra că am aveahidrogen atomic, tot ce văd în mișcarea „HHO” este de fapt „H2 + 1/2 O2” obținut prin electroliză.
Cum faci jumătate de gaz ??

Prin electrolizarea apei ca pentru "HHO", obținem un amestec de 2 gaze ai căror atomi sunt organizați în molecule, cu 2 ori mai mult hidrogen (sau mai exact dihidrogen) decât dioxigen Imagine
Producerea hidrogenului prin electroliza apei
Problema acestui sistem este raportul dintre energia returnată / energia consumată în mare parte în deficit.

Nu este jumătate de reacție în acest sistem
Dernière édition alin izentrop 23 / 11 / 15, 09: 59, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 23/11/15, 09:43

Să presupunem că următoarea piruetă va avea doar o jumătate de tură Imagine

Janic a scris:
izentrop a scris:bonjour,
Exnihiloest a scris:Doar pentru a demonstra că am aveahidrogen atomic, tot ce văd în mișcarea „HHO” este de fapt „H2 + 1/2 O2„obținută prin electroliză.
Cum faci jumătate de gaz ??

Prin electrolizarea apei ca pentru "HHO", obținem un amestec de 2 gaze ai căror atomi sunt organizați în molecule, cu 2 ori mai mult hidrogen (sau mai exact dihidrogen) decât dioxigen Imagine
Producerea hidrogenului prin electroliza apei
Problema sistemului este raportul de energie returnată / consumată, care este în mare parte deficitară.
obamot nu citi asta sau vei avea un accident vascular cerebral. : Cheesy:

Da, fascinantă, aceeași întrebare ca Izentop, [modul umor: „ACTIVAT”] Imagine Imagine Imagine
în plus, nu pentru prima dată când un arhanghel al pseudo-științelor ne recomandă un 1/2, el ar trebui să încerce ulciorul „superunitar” din nimic!

Imagine Imagine Imagine

În vinul adevărat: să punem pariul că Breathalyzerul va indica doar 1/2 viață de cesiu 137 în 1/2 cinci ani în vinurile de Bordeaux [șolduri] >>> Imagine
Fără a explica de ce: progres mare! Și acea valoare de jumătate de acid (sau bază) va da un PH neutru >>> Imagine
pentru o lume atrofiată, dezechilibrată, cu jumătăți de zombi pe jumătate vii Imagine
condiție finală pentru validarea pe jumătate a „teoriei evoluției” :
- [...] garzon the bêbe ch_oz!

[[modul umor: 1/2 "OFF"] : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660




de Exnihiloest » 23/11/15, 12:09

Christophe a scris:...
ps: pentru hidrogenul atomic, cred că putem aștepta un pic mai mult ... dar ai dreptate, puterea lui energetică este foarte importantă, chiar mai mult decât H2 ... Și mă interesa destul de mult despre dopaj la apă ...

Da, am observat și asta când am studiat subiect de crăpături.
2 H → H2 asigură 432 kJ
2 O → 02 oferă 247 kJ
Oricum, într-o reacție de electroliză, chiar dacă trecem tranzitoriu prin H și O atomice, echilibrul rămâne zero, deoarece re-asocierea moleculară recuperează energia suplimentară a disocierii atomice.

Iată un punct: un mic abuz de limbaj de la prietenii noștri chimisti, ar trebui să spunem di-hidrogen atunci când vorbim despre gazul H2 ... la fel cum ar trebui să spunem di-oxigen când vorbim despre O2 ...

Corect și acest abuz este corectat, pentru că asta învață tinerii astăzi în chimie în liceu. Și este puțin deranjant pentru cei mai în vârstă din care fac parte, să-i aud vorbind despre hidrogen pentru forma moleculară pe care noi, pe care o numim în mod obișnuit „hidrogen”.
Wikipedia face o distincție clară între cele două, există un articol pentru hidrogen (H) și unul pentru dihidrogen (H2). Și idem pentru O / O2.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660




de Exnihiloest » 23/11/15, 12:25

izentrop a scris:... Cum faci o jumătate de gaz ??
...

Nu confundați coeficienții proporțiilor molare ale reacțiilor cu moleculele în sine.
Dacă moda s-a schimbat și astăzi în schimb scriem „2H2O → 2H2 + O2” în loc de „H2O → H2 + 1/2 O2”, este doar o chestiune de formalism.
Formularea H2O → H2 + 1/2 O2 folosită de zeci de ani și care înseamnă același lucru, este încă perfect acceptată.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:




de izentrop » 23/11/15, 13:02

Exnihiloest a scris:
Christophe a scris:...
ps: pentru hidrogenul atomic, Cred că mai putem aștepta puțin ... dar ai dreptate puterea sa energetică este foarte importantă, chiar mai mult decât H2... Și m-am interesat destul de mult de dopajul cu apă ...

Oricum, într-o reacție de electroliză, chiar dacă trecem tranzitoriu prin H și O atomice, echilibrul rămâne zero deoarece re-asocierea moleculară recuperează energia suplimentară din disocierea atomică.
Dacă nu există o contradicție, ajungem la aceleași concluzii

În sistemul HHO, nu are o membrană sau cataliză care să împiedice recombinarea.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133