dimensiunea reactorului

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
tibo_the_best
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 26/01/06, 17:36

dimensiunea reactorului




de tibo_the_best » 26/01/06, 17:50

Bjr M-am întrebat cum să aleg dimensiunea adecvată a reactorului în funcție de deplasarea motorului. (Presupun că s-a născut la fel pentru un motor de tuns ca pentru o deplasare de 4L) mulțumesc
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

dimensiunea reactorului




de denis » 26/01/06, 21:14

du-te să vezi site-ul spad, nevăstuică nevăstuică și vei avea răspunsul tău, vezi 46 de opinii diferite pentru a-și face al meu.mi-a spus un reactor / 40hp din arată bine? dimensiunea reactorului pentru a vedea ... lungimea, diam. .aceasta ramane de cercetare experimentala, salut
0 x
Avatar de l'Utilisateur
asgard os tyr
My R21 Pantone pe TF1 :)
My R21 Pantone pe TF1 :)
posturi: 160
Înregistrare: 06/02/05, 18:21
Locul de amplasare: pretutindeni
x 1




de asgard os tyr » 26/01/06, 21:57

Christophe ne-a adus o măsuță drăguță cu raportul de putere de depoluare pe 3diametru și lungime diferită, eu care m-a ajutat să mă gândesc la asta !!! : Cheesy: mulțumesc domnule inginer :D
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 26/01/06, 23:50

bonjour,
Diametrul tijei este în general între 12 și 14 mm
lungimea este între 100 și 200mm.
Pe Chevrolet Petrol de 3,8 litri, tija are 12,7 mm și 200 mm lungime
Pe Mercedes 300td diesel de 3 litri, tija are 19 mm, lungimea este 150 prima încercare și cealaltă 105 mm a doua încercare,
Nu am văzut diferențe mari între 150mm și 105mm, 150 a fost puțin mai bun
Sunt departe de a fi convins că realizarea unui multi-reactor este mai avantajoasă decât un monoreactor, precum și realizarea unui reactor foarte mare este mai eficient decât unul mic.
sunt aceleași dimensiuni ale reactorului pe care le am la un motor de 125cc și la motorul de 3,8 litri

Reactorul este destul de tolerant în dimensiunile sale, este necesar să aveți mai multă grijă în construcția bubblerului, precum și a conductelor care merg la reactor.

Nu puterea maximă a motorului este cea care determină, ci mai degrabă utilizarea pe care o facem motorului, deci căldura disponibilă în evacuare, nu volumul, ci nivelurile de temperatură, este mai avantajos să aveți 750c cu un mic motor care forțează 450c cu o cantitate mare cu un motor care funcționează la 1/4 din puterea sa ...

Ca referință la motorul mic de 125cc, gazele de eșapament devin mai fierbinți decât la motorul de 3,8 litri cu același motor!

André
Dernière édition alin Andre 10 / 03 / 06, 05: 29, editate 1 ori.
0 x
tibo_the_best
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 26/01/06, 17:36




de tibo_the_best » 27/01/06, 11:48

bine! Deci, pentru a rezuma kelke, fie dimensiunea motorului, tija este cam aceeași, dar temperaturile gazelor de eșapament variază ... în ceea ce privește dimensiunea ideală a tijei pe care o experimentează ... ei bine, mulțumesc tuturor celor care au reușit să Sunt luminat ... ne vedem curând pentru rezultat
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 97