Idee fiara: izolați termic evacuarea?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest

Idee fiara: izolați termic evacuarea?




de paotop » 30/01/06, 14:42

heuuu ....... Tocmai am avut un flash ... : Cheesy: : Idee:

deoarece este necesară căldura maximă pentru reactorul din evacuare, nu ar fi posibil să se izoleze termic galeria de evacuare puțin după reactor pentru a limita pierderea de căldură de-a lungul vasului (diferite tăcut etc.)
de genul....un manșon neconductor de căldură pentru a izola partea echipată cu reactor de restul gazelor de evacuare.

: Arrow: dieselurile mari (tractor, grup, utilaje) pe care un sistem "G" este foarte eficient sunt adesea echipate cu evacuări foarte scurte ........ de aceea căldura este mai concentrată acolo ..... nu ?

poate este foarte prost ceea ce spun, dar există poate un avantaj : Cheesy:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 30/01/06, 18:41

bonjour,
Majoritatea ansamblurilor, în special turbo diesel
reactorul este izolat termic, conducta de evacuare, astfel
că conductele de intrare și ieșire ale barbotorului, pe o mașină unde nu este suficientă căldură este o necesitate

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 30/01/06, 20:24

Referitor la titlu, cred că nu există nicio idee „prostească”. Orice comentariu este bine de făcut pentru a muta schmilblicul înainte : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 30/01/06, 23:59

Eu, întrebarea stupidă pe care mi-o pun este dacă este într-adevăr un avantaj să înghit aburul din reactor la mai mult de 200 °?
Nu am reușit încă să obțin un termometru, dar orificiul de ieșire din cupru al reactorului a devenit ușor albastru și furtunul special T ° înalt, care vine imediat după, începe să fumeze când forțez moara! ..
Trebuie spus că am doar 26 cm de la reactor la intrare, iar reactorul este cu carena dublă.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 03/02/06, 13:38

Întrebare către lau
ați văzut termometrul cu termocuplu pe Selectronic?
Pentru căldura de la ieșirea reactorului, aceasta scade atunci când injectați apă. Este posibil ca motorul dvs. să solicite mai multă apă atunci când motorul este greu.
Nu am testat la munte. Trebuie să fac un test în acest weekend pe un deal lung pentru a observa. Cred că Andre a spus că ar putea injecta mai multă apă când motorul i-a fost încărcat cu o remorcă încărcată cu murdărie. Aceasta pentru ca temperatura la ieșirea reactorului să nu depășească 200 ° C. Dincolo de această temperatură nu face nimic. Potrivit acestuia, este necesar să rămână între 120 și 180 ° C.
Am observat că sub 120 ° C, dacă există prea multă apă, reactorul se oprește violent și aceasta se îneacă. Am observat că atunci când se injectează foarte puțină apă, ieșirea reactorului nu depășește 200 ° C și aproape niciodată nu coboară sub 120 ° C.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 03/02/06, 23:22

da, mulțumesc pentru legăturile de groapă!
Există un termocuplu de 1m care este scurt !! urcă până la 50 ° și mi-ar fi plăcut până la 200 ° și apoi sonda va fi problematică de instalat ... aș prefera mai degrabă un termometru cu cadran cu guler sau magnet fixat pe același tub sau chiar un termometru portabil ceea ce îmi permite să controlez instantaneu.
Dacă vă testați pantonul pe lateral, faceți-l într-o trecere reală cu pante la 10% și urcați ca un calu pentru a-l pune în față și acolo vă veți apropia de limitele de căldură la ieșirea reactorului!
Am pus postarea dvs. într-un fișier pentru a o avea ca referință pentru următorul meu test, pentru asta va trebui să pun un termometru sub capotă.
Pentru consumul meu de apă, sunt încă la 1,4 l./100km pentru furtunul 12/14 cu supapa de admisie a aerului cu bule complet deschisă.
Spui că peste 200° nu face nimic, deci nu are rost să izolezi conexiunea reactor/venturi.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest




de paotop » 14/10/06, 10:26

Am găsit acest lucru pe eBay UK. este un izolator termic pentru evacuare ..... dacă este cineva interesat, îl poate trimite în Franța.

adresa: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110043338211&fromMakeTrack=true


descrierea produsului:


Un produs trebuie să aibă produse pentru biciclete TURBO și NON-TURBO, bărci, mașini, truse, limuzine, tractoare și camioane. POATE FI MONTAT PENTRU DOWNPIPES, DOBLE DE OȚEL TUBULAR / INOX ȘI SECȚIUNI CENTRALE.

1. Dezvoltat inițial pentru izolarea termică a conductelor cu jet de turbină cu gaz.

2. Acest material de ambalare a gazelor de eșapament a jucat un rol vital în industriile aerospațiale europene încă din anii 1960.

3. Este utilizat pe scară largă în aplicațiile reactoarelor nucleare.

4. Este fabricat din fibre anorganice și țesut într-o cârpă foarte flexibilă.

5. Este capabil să funcționeze continuu la 1000°C și până la 1600°C pentru perioade limitate.

6. Nu se va topi sau vaporiza până când temperaturile nu depășesc 1700 ° C.

7. Are o rezistență foarte mare la șoc termic.

8. Oferă izolație electrică flexibilă la temperaturi de până la 1000 ° C.

9. Este un bun izolator electric, cu rezistență electrică ridicată și conductivitate electrică scăzută.

10. Ce să mai spun? Arată grozav în compartimentul motorului!



INSTRUCȚIUNI





· Învelișul termic de evacuare conține multe fibre care pot irita pielea! Trebuie purtate mănuși în timpul manipulării!



Montarea acestui produs poate fi mult mai ușoară prin îndepărtarea evacuării din vehicul.



Odată ce o cravată din oțel inoxidabil a fost închisă, acestea pot fi destul de dificil de deschis. Se poate face cu un știft foarte fin, împingând mingea mică înapoi.



Folia termică de evacuare poate fi tăiată cu foarfece ascuțite.



Capătul tăiat poate fi ordonat cu o brichetă sau o lanternă cu gaz.



Suprapuneți fiecare întoarcere cu aproximativ o jumătate de centimetru.



După ce ați înfășurat secțiunea de evacuare aleasă, plasați o cravată din oțel inoxidabil în jurul capătului unde ați terminat ambalarea. Trageți-l strâns și tăiați restul cravatei cu foarfece ascuțite sau freze laterale. Cravată ambele capete, dacă este necesar.



· Este perfect normal ca învelișul de căldură de evacuare să emită un miros pe aproximativ 10 mile!



Clemele de jubileu pot fi utilizate ca o alternativă la cravatele din oțel inoxidabil.



Specificații cravată din oțel inoxidabil:





360mm x 4.6mm
Legăturile din oțel inoxidabil respectă cele mai multe aplicații de uz general și rezistă la cele mai multe condiții de mediu.
Oțelul inoxidabil este foarte rezistent la coroziune și este utilizat pe scară largă în mediile marine în care substanțele chimice, sărurile, acizii și temperaturile extreme pot afecta aplicația de îmbinare
Mecanismul cu profil redus, autoblocant, cu rulment cu bile cu curea complet reglabilă asigură o instalare rapidă și ușoară.
Capul complet închis nu permite murdăriei sau pietrei să interfereze cu mecanismul de blocare.
Rezistența ridicată la tracțiune adaugă rezistență și siguranță la aplicațiile grele.
Marginile netede rotunjite asigură o manipulare sigură și eficientă.
Interval de temperatură -112 ° C până la 80 ° F (1000 ° C)
Util în medii cu temperaturi extreme.
Ignifug și netoxic.




dacă asta ajută .... : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 152