TIP: Reactor Pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
York3k2
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 30/03/06, 18:26

TIP: Reactor Pantone




de York3k2 » 30/03/06, 18:51

bonjour,
Sunt student la Maths Sup la Liceul Saint-Louis din Paris și pentru TIPE am fost interesat de reactorul Pantone și de posibilele sale efecte asupra eficienței unui motor. Scopul meu este să fac la rândul meu o configurație experimentală și să studiez variațiile de consum, putere, eficiență etc. După ce ați citit toate informațiile disponibile pe site (cu excepția celor rezervate membrilor, deoarece e-mailul de confirmare nu conține un nume de utilizator sau o parolă), precum și exemple de asamblări prezentate pe www.quanthomme.org În ciuda tuturor acestor lucruri și cred că o parte din ceea ce caut trebuie găsită în proiectul de absolvire al dlui Martz, care este inaccesibil pentru mine, am câteva întrebări pentru dumneavoastră.

Deja site-ul pare să susțină că reformarea care ar avea loc în reactor se descompune (dacă am înțeles corect) combustibilul în hidrocarburi mai ușoare, care ar arde mai eficient și asta datorită densității lor mai mici. Prin urmare, putem spune, dacă am înțeles corect raționamentul, că metanul arde mai eficient decât benzina? (cel puțin în condițiile P, T întâlnite în camera de explozie)

Mai mult, această reformare și vaporizarea combustibilului asociate cu acesta sunt singurele efecte dovedite (sau presupuse) ale reactorului?

De asemenea, am vrut să știu dacă aveți vreun sfat cu privire la un ansamblu Pantone pe o mașină de tuns iarba, care ansamblu ar fi cel mai adecvat și cel mai eficient (în timpul asamblării, mijloacele (cele ale unui vierme) și în rezultate) pentru un motor în doi timpi (barbotator sau nu, injecție cu apă și alte modalități), sfaturi (altele decât cele indicate pe site) pentru tot ceea ce ar fi măsurarea consumului etc. (în special cum este puterea unui motor cu ardere internă?)

Aș dori, de asemenea, să vă mulțumesc pentru munca depusă pe acest subiect și pusă la dispoziția tuturor, recunosc că într-adevăr site-ul dvs. trebuie să fie singurul sau cel puțin unul dintre puținele care oferă o explicație completă și operarea riguroasă a acestui fenomen. Cred că fără site-ul dvs. aș fi trecut cu siguranță la un alt subiect, îmi pare rău că un astfel de dispozitiv nu funcționează.

Vă mulțumesc în orice caz pentru răspunsurile dvs. și pentru sfaturile și explicațiile pe care le oferiți. Aș dori să vă subliniez în treacăt că, dacă cercetările mele conduc la un fișier demn de acest nume, voi fi bucuros să împărtășesc rezultatele mele (pozitive sau nu) site-ului.

Cordialement,
York3k2

PS Dacă cineva mi-ar putea trimite o copie a proiectului de absolvire a domnului Martz, ți-aș fi foarte recunoscător.
0 x
York3k2
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 30/03/06, 18:26




de York3k2 » 30/03/06, 22:05

Apropo, știe cineva care ar fi produsele cracării benzinei (sau a hidrocracării, având în vedere prezența vaporilor de apă) și în ce condiții de presiune și temperatură ar avea loc?

Orice informație ar fi binevenită, mulțumesc

York3k2
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 31/03/06, 13:10

Bună.
Nu vă pot ajuta cu tot ce ține de fizica sistemului, dar pentru studiul dvs. pe un sistem ușor de făcut, luați de exemplu ansamblul de bază 100% Pantone.
Adică 1 clocot de apă încălzit la 80 ° C, un alt clocot sau un carburator pentru benzină și amestecul celor două trecând prin reactor.
Christophe Martz și-a făcut studiul în acest fel.
Cred că accesul la proiectul său de studiu te-ar putea ajuta, dar până la urmă nu este rău să începi de la zero și apoi să compari dacă amândoi ajungeți la aceleași concluzii.
Este un pic ca atunci când te inspiri din proiectele studenților din anii precedenți. Copiați formularul, dar nu conținutul.

De fapt, cred că, folosind un bule de benzină, facem ca motorul să consume cea mai bună benzină și restul se depune în partea de jos a bulei.
Pentru dopajul cu apă riscați să petreceți prea mult timp acolo și, prin urmare, să nu puteți face o analiză. Câțiva studenți ingineri au avut dificultăți în a obține ceva corect.
În principiu, sistemul este mai simplu, dar nu este 100% fiabil la nivelul rezultatelor.
Deși 100% Pantone funcționează mai bine, totuși, necesită lucrul în sudură și alte adaptări, nu neapărat la îndemâna unui student.
Pe mini motocicleta mea nu am avut nicio dificultate în a reproduce sistemul identic cu cel prezentat pe Quanthomme.
Dificultățile au început când am vrut să fac un dopaj cu apă pantone simplificat.
Uită-te la site-ul meu făcând clic pe www din partea de jos a postării.
Bon curaj
0 x
York3k2
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 30/03/06, 18:26




de York3k2 » 02/04/06, 14:51

Vă mulțumim pentru răspunsul dvs. Pitmix, știți dacă există o diferență între un ansamblu motor în doi timpi și unul în patru timpi? A priori asamblarea noastră ar avea loc pe un motor în doi timpi.

mulțumesc
York3k2
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 02/04/06, 16:35

York3k2 a scris:Apropo, știe cineva care ar fi produsele cracării benzinei (sau a hidrocracării, având în vedere prezența vaporilor de apă) și în ce condiții de presiune și temperatură ar avea loc?

Orice informație ar fi binevenită, mulțumesc


Elemente de răspuns aici: https://www.econologie.com/articles.php?lng=fr&pg=93 (ia-ți timp să citești ...)

Pkoi spui că este inaccesibil?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 02/04/06, 17:25

Nu am urmat cu adevărat postarea pe 2 timpi, dar personal aș uita imediat pantonul 100% pe 2 timpi.
Este scris și pe Quanthomme.
Pe o cursă obișnuită de 2 timpi, combustibilul acționează ca un lubrifiant, având în vedere că consumăm doar vaporii de benzină cu un barbotor imaginați rezultatul ...
Ei bine, este părerea mea ... : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 03/04/06, 09:47

Ar putea un 2 timpi să nu funcționeze cu un reactor Pantone?
- dacă motorul are ungere separată (uleiul nu trece prin reactor, lubrifierea continuă să fie asigurată)
- dacă funcționează pe un amestec de benzină-ulei, prin simpla dotare cu dopaj cu apă?
0 x
York3k2
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 30/03/06, 18:26




de York3k2 » 03/04/06, 21:17

Bună ziua tuturor și vă mulțumesc pentru răspunsurile dvs. încă o dată.

Pentru Cristophe, am spus că este inaccesibil, deoarece numele de utilizator și parola sunt date doar în buletinul informativ și nu în e-mailul care confirmă că suntem înregistrați pe site. Totuși, acum am primit parola și numele de utilizator în buletinul informativ de ieri, iar raportul dvs. este în descărcare.
În ceea ce privește link-ul pe care mi l-ați oferit, vă voi reaminti că am citit totul cu pasiune, dar că atunci când mi-am făcut postarea, nu am putut accesa încă raportul (nici tot ce era rezervat) membri) pe care mă voi grăbi să-l atac mai târziu în această săptămână.

Pentru Pitmix, nu m-am uitat încă în detaliu, dar mi s-a părut că am văzut asamblări efectuate pe cositoare pe site-ul Quanthomme, nu ar fi ele echipate cu motoare în doi timpi?
Dacă nu, ce fel de motor accesibil în patru timpi ați recomanda?

Va multumesc anticipat : Mrgreen: ,
York3k2
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 03/04/06, 21:53

hi
Toate motoarele de pe site-ul Quanthomme sunt motoare în 4 timpi.
Există cositoare de 2 și 4 timpi.
Pentru ungerea separată pe motocicleta mea în doi timpi 125Cm3, injecția de ulei se face la carburator (nu vorbesc despre cea de pe site-ul meu).
Deoarece pe un Pantone 100% carburatorul este îndepărtat, există mai multă lubrifiere.
La două timpi, carterele nu se scaldă în ulei ca la patru timpi, așa că părerea mea este că nu este bine.
Dar pot exista 2 timpi cu ungere separată injectată direct în motor. Dar asta nu mai este în abilitățile mele.
Pentru un motor ieftin în 4 timpi, mergeți prin magazinele second-hand, trebuie să găsiți mașini de tuns iarba vechi 4Time cu care să faceți joc.
L-am văzut chiar pe trotuarele din gunoi.
De cele mai multe ori motoarele nu sunt moarte.
Dacă ai ști numărul de mulțimi pe care le-am adunat în timp ce făceam monștri când eram adolescent. : Lol:
O curea nouă, un carburator, 2 camere de aer și mi-a părăsit kiki-ul. : Cheesy:
0 x
York3k2
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 30/03/06, 18:26




de York3k2 » 17/04/06, 22:40

Bună tuturor,
Tocmai am avut o întrebare pentru Cristophe: aveți vreo idee despre entalpiile crăpăturii octanice într-un mediu fără plasmă? Altfel ați ști unde aș putea găsi o indicație?

Vă mulțumesc anticipat.
York3k2
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115