Sistemul G

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
bombrman
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 05/04/06, 14:44

Sistemul G




de bombrman » 07/04/06, 14:39

bonjour,

Am căutat mult peste tot pe net și voi crea și monta un SPAD, mă voi uita la locul pe care trebuie să îl fac pentru a măsura.

Problema nu sunt sigur că am înțeles rolul reactorului și proiectarea?

La mijloc este un tub de oțel inoxidabil care este pătruns pe fiecare parte de o tijă de oțel inoxidabil care este sudată pe fiecare parte a acestui tub, apoi sudăm centrarea pentru a împiedica să se trântească?

Sunt interesat de orice informații despre acest subiect

Va multumesc anticipat
0 x
rpsantina
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 182
Înregistrare: 17/12/04, 16:11
Locul de amplasare: 81 - South Tarn
x 12

Re: SPAD Reactor ????




de rpsantina » 07/04/06, 14:52

bombrman a scris:bonjour,

La mijloc este un tub de oțel inoxidabil care este pătruns pe fiecare parte de o tijă de oțel inoxidabil care este sudată pe fiecare parte a acestui tub, apoi sudăm centrarea pentru a împiedica să se trântească?


Uh, nu chiar,

este o tijă mare în centru, cu tije mici pe fiecare parte și centralizatoare la capete. Toată această mică lume bine sudată împreună.

Ați sudat un dispozitiv de centrare la capătul tubului din oțel inoxidabil pentru a-l putea monta vertical ...

Interesul mare al spadei rezidă în compactitatea sa cu bubele încălzite de un perete al camerei de încălzire unde se află reactorul.
0 x
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 07/04/06, 14:56

SPAD este sistemul G publicat pe pantone în 2001 voila pkoi I a schimbat titlul.

Veți găsi toate informațiile de bază pe site: http://quanthomme.free.fr/pantone/FrancePMC.htm

Pentru informații detaliate trebuie să săpați puțin forum...
0 x
bombrman
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 05/04/06, 14:44




de bombrman » 10/04/06, 09:23

este o tijă mare în centru, cu tije mici pe fiecare parte și centralizatoare la capete. Toată această mică lume bine sudată împreună.

Ați sudat un dispozitiv de centrare la capătul tubului din oțel inoxidabil pentru a-l putea monta vertical ...


Tulpinile sunt tuburi goale? Și acest reactor poate urca și coborî în tubul în care va fi poziționat?

Care este ideea?

Cred că să încerc tot ce fac în oțel am citit pe forum nicio problemă ce crezi?

Imediat ce am timp, trebuie să iau măsurătorile pe mașina mea pentru a vedea locul, deoarece vreau să îl instalez în spatele motorului la ieșirea de eșapament după turbo.

Va multumesc anticipat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 10/04/06, 10:55

Buna Bom si bine ai venit in club! : Cheesy:

pentru a vă centra și fixa tijele reactorului aveți mai multe soluții: ace de centrare, centralizatoare sau o găurire dintr-o parte în alta a tijei pentru a o menține.
Pe următoarea mea tijă de oțel inoxidabil, cu un fier redus, partea este mai puțin evidentă. Voi cerceta un dispozitiv de centrare la fiecare capăt și un șurub sudat la tub va bloca toți acești oameni mici.
Ce anume intenționezi să faci în oțel?
Aș dori să încerc o tijă de fier, încă nu am citit că există o diferență.
Chiar și Kevin, care este zgârcit cu informații, a dat drumul într-o zi că nu ar trebui să se plictisească și să pună fier întins drept ca o tijă ... își dă seama de perf. Presupus interesant.
Cu toate acestea, pe tractoare, am observat că există o diferență semnificativă între 304 și 310, așa că ar trebui să urmărim acest lucru.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 10/04/06, 11:38

În avantajul a 310?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/04/06, 12:27

Nimic surprinzător în acest sens, nichelul fiind un puternic catalizator de fisurare (hidrocarburi ... apa rămâne de dovedit ...).

A încercat cineva 330 (30% nichel: p)?
Dernière édition alin Christophe 10 / 04 / 06, 13: 52, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 10/04/06, 13:44

da, scuze, în avantajul a 310, desigur!
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 10/04/06, 15:12

bonjour
oțel inoxidabil

Seriile 310, 310S și 314 sunt singurele care au 19% nichel
și 24% crom

Seria 300 poate să nu știe în Europa?
Când ajungeți la 348 și mai sus este 9% nichel

Pentru a avea mai mult nichel trebuie să mergi
in inconel 825 40% nikel 21% crom 31% fier

inconel 800 mai popular și mai ușor de găsit 32% nichel
și 21% crom


Mai dificil de găsit inconel 702 79,5% nichel

Și mai greu de găsit în tulpină
Nichel 200 99,5% nichel

Nichelul rulat se vinde pentru aproximativ 60 de dolari pe kilogram

Pentru cei care întreabă dacă o tijă de oțel funcționează, dovadă dimpotrivă, oțelul funcționează, dar se sfârșește prin ruginirea în doparea cu apă, dacă i se trimite apă atunci când reactorul nu este suficient de cald.
Pentru a afla, trebuie să o montați astfel încât tija să fie ușor accesibilă și detașabilă.
Există puține feedback-uri asupra tijelor de nichel
pe de altă parte este nevoie de o montare care funcționează relativ bine cu o tijă de oțel și apoi este nevoie de o tijă de nichel pentru a face o comparație reală.
Atât timp cât trebuie să aleg între oțel inoxidabil și fier, alegerea mea se va îndrepta către oțel inoxidabil
Acum, totul despre gradul acestui material rămâne a fi dovedit. Este ușor să spunem că o astfel de notă funcționează bine, nimeni în acest sens forum trebuie să indicăm clar cu o astfel de tijă obțin X%
și o altă tijă Y% Majoritatea testelor mele pe tije sunt efectuate în panton 100%, dar în dopajul cu apă este foarte diferit și observațiile pe tije nu pot fi aplicate complet.
chiar și o tijă de aluminiu funcționează bine pe un panton 100%
Când o tijă de cupru merge prost ..

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 10/04/06, 16:18

Aluminiu funcționează și cupru nu?

Deja nu este magnetic.

Poate proprietatea electronică ...

Electroni Fe, Mn, Ni, Zn, Al 2 pe ultimul strat ...
Cu, Cr 1 singur electron pe ultimul strat.

Ar trebui să testați cu o tijă de zinc și una în crom (sau a cărei suprafață este cromă) pentru a vedea dacă funcționează cu zinc și nu cu crom.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139