Fier sau oțel inoxidabil pentru reactorul pantone?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse

Fier sau oțel inoxidabil pentru reactorul pantone?




de lau » 19/04/06, 12:57

Bonjour à tous,

în funcție de consecințele din experiențele diferitelor prototipuri; îmi este greu să știu fără să încerc chiar eu dacă o tijă din oțel inoxidabil oferă aceleași economii ca o tijă simplă din fier tras.
I-am auzit deja pe unii spunând: scăpați-l va rugini ... alții anunță economii de 25% la mașini fără această problemă de rugină.
În mai, voi încerca experimentul împotriva 310 (pentru care știu deja rezultatele).
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 19/04/06, 15:41

Bună Lau

Rugina nu apare când motorul este rece chiar dacă motorul nu este fierbinte, apare atunci când motorul este oprit
atunci când lucrezi cu apă de oțet sau cu bule, trimite lichid în reactor, dar dacă totul este fierbinte, durează mult timp până la rugină.
O acoperire ușoară de rugină nu afectează funcționarea
În mod normal, dacă utilizați regulat motorul, tija devine
albastru și cenușiu micile pete de rugină se face la începutul lansetei, vorbesc pentru un panton 100% cu puțină apă)
În pantonul 100% am pus o tijă de aluminiu (duraluminiu)
și comparați o tijă de oțel trasă fără diferență ..
Numai în dopajul cu apă nu știu?
Dacă am avea o imagine mai clară a diferenței dintre oțelul inoxidabil și diferite grade, nu ar trebui să facem aceleași experimente din partea noastră.
În cazul meu, nu mai voiam să experimentez cu tijele pe o autoasamblare, (am petrecut un an pe tije) altfel aș fi făcut un ansamblu accesibil pentru a schimba ușor tijele.
Cred că forma tijei este mai importantă decât compoziția sa.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 19/04/06, 18:26

salut

Folosesc tije de fier (pe care le am la îndemână); se ruginește puțin cu utilizarea zilnică.
Dacă vehiculul rămâne imobilizat mai mult timp, se ruginește puțin, astfel încât dopajul nu mai funcționează decât după 50 până la 100 km. : Evil:
toate acestea sunt valabile pentru reactoarele „noi”; după 10 / 15000km se formează un strat ciudat și nu mai ruginește : Lol:

Pe de altă parte, între „ruginește și ruginește mai mult”, : Idee: există o fază în care doar ruginește pe o piesă și dacă îndepărtați capătul care ruginește, performanța se îmbunătățește.

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 20/04/06, 14:22

Bună ziua André și Zac!

Mi se spusese și despre acest faimos lac care previne rugina; iar acest lucru se stabilește numai după câteva mii de km. Kevin, în intervențiile sale rare, a vorbit și despre tije de fier care au rezultate foarte bune!
Zac ai pus degetul pe un punct sensibil. Rugina este fier oxidat, oțelul inoxidabil teoretic nu ruginește; dacă îndepărtați rugina, randamentul se îmbunătățește, deoarece poate fierul a suferit această oxidare necesară, după care putem deduce o mulțime de lucruri : Cheesy:
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Fier sau oțel inoxidabil




de denis » 20/04/06, 14:49

salut, tuturor, mi s-a spus despre o tijă de oțel acoperită cu nichel, cu un spațiu de - 1 mm între tijă / tub (pentru benzină), persoana pune grila nikel (fel de filtru de combustibil), dar nu poate fi găsit.Rezultatul este „spectaculos” la fel de mult ca pe tractoare !! Quanthome: Chevrolet, scenic. Problema este că pentru a face testul, conso ... etc. Am probleme :!: Conduc prea puțin : Cheesy: : benzină la 3 € / l : Cheesy: . În această dimineață am băgat pentru 101.75 €, mă doare, dar o să mă doară o vreme, nu am spus-o, și eu mă plimb fără mașină, nu numai că trebuie să te miști. André, pentru formă, te poți dezvolta? sau sunt încă proiecte de experiență 8)
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 20/04/06, 14:52

Bună Lau
Dacă puneți o tijă lungă pentru un reactor dat, există un loc
la intrarea superioarei care rămâne rece în panton 100%, o puteți vedea după culoare după ce ați mers o vreme.
Acum, dacă adăugăm apă la ansamblu, mai ales această parte tinde să ruginească mai întâi, rugina se face pe metal care deviază umed și care se usucă, deci aceasta corespunde aproximativ cu lungimea inutilă a tijei.
ZAC taie de unde începe rugina, eu tai de unde începe culoarea puțin mai puțin și ajunge la același lucru
concluzie pentru a determina lungimea.
Dacă măsurăm o tijă de fier cu o busolă, ajungem și la același rezultat pentru a cunoaște lungimea tijei, tocmai în partea rece, busola face o inversare, acolo trebuie tăiată, dar aveți grijă cu o busolă, este necesar să faceți măsurarea în ambele direcții, pentru a fi sigur că găsiți locul potrivit.
Deși precizia pe lungimea tijei nu este critică.
decalajul și mai critic ..
O tijă de oțel, care trebuie să funcționeze cu combustibil, devine albastru negru ca albastrul armelor, apoi protejează împotriva oxidării.
Acest lucru trebuie făcut cu o tijă de oțel nichelat.
Reusesc sa fac placare de cupru cu o baie si curent
de 2 volți.

André
0 x
JLS
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 20/04/06, 14:32




de JLS » 20/04/06, 15:15

Bună ziua „profesioniști”

Din ceea ce aș putea înțelege, din cei care au încercat să înțeleagă, tija reactorului suferă o magnetizare foarte puternică în timpul funcționării.

Nu este logic ca un material nemagnetic precum oțelul inoxidabil să funcționeze mai puțin bine?

În acest caz, ar fi mai bine să preferați o tijă de fier (oțel) placată cu un metal inoxidabil (crom)?

În acest caz, ar fi interesant să testați tije de cricuri sau amortizoare care ar trebui să facă treaba perfect.

Mă necăjești?

pe curând
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 20/04/06, 15:21

0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
asgard os tyr
My R21 Pantone pe TF1 :)
My R21 Pantone pe TF1 :)
posturi: 160
Înregistrare: 06/02/05, 18:21
Locul de amplasare: pretutindeni
x 1




de asgard os tyr » 20/04/06, 18:25

Salutare tuturor !!!
Stem story, am testat doar oțelul !!!
De ce? Pentru că vorbim despre magnetism, oțelul inoxidabil nu este!
Deoarece bara de 6M costă considerabil mai puțin atunci când este trasă, mai ușor de lucrat !!!
Pentru rugină, o eroare în utilizarea reactorului poate fi cauza !!! Vă explic: când opriți motorul ... închideți supapa din bule, lăsați evacuarea să încălzească ceea ce rămâne, închideți supapă din reactor, lăsați ADM-ul de aer să golească circuitul, ATUNCI și numai în acest moment, opriți motorul !!! 8) Deci, nici un risc de coroziune, nici a tijei, nici a restului :::
Pentru nichel; crom și altele cred că acolo unde suntem la nivelul prototipurilor, nu este nevoie să strângem capul cu toate aceste lucruri!
Oțelul pe care îl lucrează este cel mai ieftin pe care îl găsește peste tot în 6M sau toamnă !!! și apoi o analiză obiectivă a diferitelor metale de utilizat, nu ne este încă la îndemână !!! : Evil: : Cheesy:(fiecare în colțul lui)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/04/06, 18:33

Importanța magnetismului nu a fost niciodată demonstrată ca o condiție de funcționare ... mai mult, chiar dacă tija este din oțel inoxidabil, rămâne „restul” „reactorului” care nu este neapărat din oțel inoxidabil ... .
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 92