[Subiect unic] Întrebări frecvente Pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11065

[Subiect unic] Întrebări frecvente Pantone




de Christophe » 22/05/06, 15:38

De exemplu, m-am săturat să citesc gunoaie după gunoi pe net sau în altă parte și chiar în reviste despre procesul pantonilor, Am decis să acționez o dată pentru totdeauna pentru a (încerca) să sparg prostia și gunoiul care se plimbă (voluntar?) în jurul acestui proces! (uf ce sentință lungă : Cheesy: )

Pentru aceasta am creat o secțiune de întrebări frecvente Pantone pe site-ul căreia iată obiectivele în detaliu: https://www.econologie.com/faq-intro-articles-2924.html

Evident, așa cum am menționat aceste întrebări frecvente sunt rodul comunității, prin urmare, ajutorul dvs. este binevenit pentru:

1) puneți întrebări noi
2) ajutați la scrierea acestor noi întrebări

Deci, dacă ați avut întrebări sau puncte mai specifice care rămân neclare (în special cu privire la magnetism ...) sau atunci când nu sunteți de acord cu răspunsurile, nu ezitați că acest TEMATIC este făcut pentru asta! (Singur nu voi ajunge niciodată acolo ... sau va dura mult mai mult dacă nu disper înainte ...)

Puteți spune, de asemenea, ce părere aveți despre idee ... :?:

Aceste pagini FAQ vor fi, prin urmare, în continuă evoluție, astfel încât adevărul să triumfe! : Mrgreen:

ps: atenție, aceste pagini sunt făcute în ceea ce privește înțelegerea și nu aplicarea procesului. Nu întrebați despre dimensiunea vehiculului dvs.! Pentru aceasta este forum pe care trebuie să o vizitați!
Dernière édition alin Christophe 29 / 05 / 07, 17: 42, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11065




de Christophe » 22/05/06, 16:19

Iată FAQ 1 este disponibil: https://www.econologie.com/faq-partie-1- ... -2925.html

Se referă la 100% Pantone.
Dernière édition alin Christophe 29 / 05 / 07, 17: 42, editate 1 ori.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 24/05/06, 16:15

bonjour,

Nu mulți oameni care se grăbesc să răspundă!
în speranța că se vor citi întrebările frecvente, acestea sunt primele lucruri la care mă uit când merg pe un site.

Sunt încercate mai multe întrebări pentru reflecții,

Vorbim despre depresie în reactor, dar va fi interesant să știm la ce folosește depresia pentru a pune microbuzele sub un ușor vid (mă îndoiesc că o depresiune de 100cm de apă nu este teribilă) sau mai mult la fel cum cred
creșteți viteza în reactor, în acest caz reactorul ar putea funcționa sub presiune, așa se întâmplă uneori într-un ansamblu mic când barbotarea are loc la evacuare, barbotorul se umflă atunci când este injectată prea multă evacuare.
În prezent fac teste de dopare a apei sub presiune.
Dar nu datorită presiunii intrării reactorului nu avem o anumită (depresiune relativă) în reactor, este un fluid care curge și care este supus legilor aerodinamice.
Pentru că dacă adoptăm teza depresiei, reactorul va funcționa din ce în ce mai bine la altitudine mare.
Observația mea actuală este că trebuie să existe o diferențială de presiune între intrarea și ieșirea reactorului.
Dar încep testele, este prea devreme pentru a face pretenții

André
0 x
rpsantina
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 182
Înregistrare: 17/12/04, 16:11
Locul de amplasare: 81 - South Tarn
x 12




de rpsantina » 24/05/06, 16:33

hi,

privind reformarea aburului în produse petrochimice,

primul pas constă în transformarea hidrocarburilor ușoare în gaz de sinteză prin reacția cu vapori de apă pe un catalizator de nichel. Această transformare este posibilă la temperatură ridicată (840 până la 950 ° C) și la presiune moderată (2 până la 3Mpa).
Companiile petroliere folosesc această metodă pentru a produce hidrogen, dar și combustibili sintetici ...
Biblio: Modul tehnica tehnică BE 8565 actualizare aprilie 2006

Nu găsesc informații despre cinetica reacției chimice. Dar în camerele de ardere trebuie să fii aproape de condiții, nu :?:
În ceea ce privește reactorul dopat cu apă, încă nu mai sunt informații.
0 x
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais




de bolț » 24/05/06, 17:07

buna André

Tocmai, dacă trebuie să aveți o astfel de depresie (pentru ca aceasta să funcționeze), este posibil, de asemenea, că modul în care îl obțineți influențează rezultatul și, desigur, rezultatul poate fi influențat și de modul în care utilizați motor:

De exemplu, dacă creăm această depresiune prin intermediul unui venturi, putem avea o depresie bună fără a reduce prea mult cantitatea de aer admis comparativ cu înainte : Arrow:
Dar atunci, motorul este practic mai puțin încărcat (combustibil în comparație cu cantitatea de aer admisă) decât în ​​cazul în care acesta același s-a creat depresia sans venturi (deoarece ar fi fost necesar să se limiteze admisia de aer la filtrul de aer)

Deci, dacă este „practic” mai puțin încărcat : Arrow: pentru a produce aceeași căldură la evacuare, motorul trebuie încărcat mai mult în raport cu același sistem, dar cu vid creat fără venturi

atunci : Arrow: logic, dacă aveți un motor puternic în mașină, poate că este mai bine să creați depresie fără venturi.
dar dacă aveți un motor ușor slab, acesta va fi adesea apelat la încărcare maximă, deci este mai bine un venturi pentru a nu-l lăsa fără aer pe de o parte,
și, pe de altă parte, va funcționa întotdeauna mai fierbinte la eșapament decât un motor mare subîncărcat (pentru a menține reactorul)

André, care sunt, în funcție de experiențele tale, cea mai bună gamă de depresie funcțională?,
și sub ce sarcină și peste ce sarcină motor, este ineficient? (dacă există unul mai sus)

Fac aceeași întrebare și pentru turația motorului, dar este probabil legată de sarcină și probabil greu de răspuns

bolț
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 24/05/06, 23:23

bonjour
Înțelesul întrebării mele, este necesară depresia?
sau este folosit doar pentru a crește viteza în reactor?
Am două ansambluri diferite de scurgere a apei pe motorul pe benzină cu un bule, depresiunea este enormă de 15 inci de mercur la 100kmh (dacă 0 inci este vidul și 30 inci presiunea atmosferică) la ralanti I Am 10 inci, așa că nu poate trage suficient în reactor încât trebuie să reduc conductele, (există probabil o limită pentru a avea o depresie mare)
Celălalt ansamblu și pe un motorină cu un carburator mic de apă, aspirația maximă cu un venturi este de numai 900 mm apă, prin urmare scăzută în comparație cu motorul pe benzină și totuși cele două sisteme funcționează.

În ceea ce privește temperatura, acesta este un alt parametru, cred că trebuie să ne ocupăm de lucruri, unul după altul
inițial este nevoie de un sistem funcțional cuantificabil, apoi face modificările, pentru căldura pe care o voi reveni, există o diferență mare de temperatură cu motorul pe benzină și turbo diesel. (de asemenea, o mare diferență în designul motoarelor, deci nu prea mult pentru a compara motorina și benzina)
Dar reactorul se referă la viteză și temperatură
Cred că constructorii, când au testat reactorul, au folosit o pompă pentru a trage în reactor și o sursă de căldură exterioară. doi parametri complet reglabili și controlabili.

André
0 x
bolț
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 357
Înregistrare: 01/02/06, 20:44
Locul de amplasare: Pas-de-Calais




de bolț » 25/05/06, 00:46

Andre a scris: aspirația maximă cu venturi este de numai 900 mm apă, prin urmare scăzută în comparație cu motorul pe benzină și totuși cele două sisteme funcționează.


buna seara André
Vorbiți aici despre aspirație maximă (motorină), iar eu (și ceilalți) aș dori să știu exact dacă reactorul funcționează cu această depresiune de 900 mm de apă sau este o valoare care indică doar maximul pe care îl atingeți în raportul de viteză rapidă, dar că atunci când reactorul funcționează cu adevărat, poate (de exemplu) să nu fie la această viteză, deoarece prea multă depresie, prea mult abur care trece și brusc nu este suficientă căldură
Dar cu 900 mm de aspirație completă, aceasta este doar depresiunea potrivită la mijloc, unde există un cuplu bun și că, de fapt, reactorul ar funcționa cel mai bine între, de exemplu, 300 și 400 mm d apă de aspirație
Întrebarea principală este să știți ce depresie este necesară, ieșirea reactorului, pentru ca acesta să funcționeze
(presupunând că există un interval funcțional de respectat și în afara căruia scade)
bolț
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 25/05/06, 01:31

Bună ziua Bolton
Pe motorina Mercedes
La 2600 rpm sunt la 100 km / h, aici mi-am făcut testele depresia a fost de aproximativ 600 mm cu vechiul meu venturi acum cu cel nou este puțin mai mare.
dar lucrez cu carburatoare, pentru ca carburatoarele să funcționeze este nevoie de o depresie bună, dacă pun un carburator mic de 3,2 mm depresiunea este mai mare și consumă mai multă apă mai pulverizată, dacă lucrez cu un carburator cu 6 mm depresiunea scade și consum mai puțină apă circulă mai mult aer în reactor, în prezent nu sunt în măsură să spun că există o depresiune maximă de respectat, cu siguranță minimă, în jur de 500mm de apă am rezultate, dar sunt departe de a fi convins că acesta este singurul criteriu.
Când depășesc 120 kmh, venturi aspiră mai mult și temperatura de ieșire a reactorului scade
când conduc cu 130-180 km / h temperatura crește, asta înseamnă că generez mai multă căldură decât cantitatea de apă aspirată de reactor, acest lucru se datorează configurației particulare a reactorului meu, care face o restricție destul de semnificativă în conducta de evacuare (prin urmare, nu trageți o concluzie)
Aceste valori pe care le așteptam am proiectat reactorul să funcționeze între 90 și 120 km / h, celelalte moduri nu mă interesează, este între 100 și 110 km / h pe care toată lumea le conduce aici.
Când mă rostogolesc în jos, în ciuda depresiunii, crește și debitul de apă, dar și căldura, astfel încât ieșirea reactorului crește, dar un venturi nu trage liniar redat la extrem, trage mai mult,
În prezent am făcut o ieșire de aer pe turbo și suflu în carburator, pare să funcționeze, dar nu pentru că consumăm apă, economisim la motorină, ideea mea este nu este să merg înainte de turbo Caut o modalitate prin care ieșirea pantonului se face direct în țeavă cu un turbo care obligă să lucreze în presiune în fața reactorului, fie la evacuare, fie cu presiunea dinamică a turbo-ului.
La evacuare este prea murdar pentru a vedea funinginea supapei ERG ...

cealaltă modalitate este păstrarea întregului sistem ERG și controlul acestuia
dar introduceți clocotul și reactorul în circuitul de evacuare
faceți un ERG cu pantonul pe care îl întrerupe la ralanti și la rece, funcționează automat în condițiile potrivite.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 25/05/06, 10:18

Ar fi interesant să găsiți un sistem care reglează automat cantitatea de abur injectat în reactor în funcție de temperatura de ieșire a reactorului? Dacă temperatura crește, injectați mai mult abur, dacă temperatura scade, reduceți aburul.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79385
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11065




de Christophe » 25/05/06, 13:12

Tocmai am primit acest e-mail:

Vreau doar să vă împărtășesc gândurile mele cu privire la sistemul pentonei: știți că în anii 60, hidrogenul a fost produs industrial după cum urmează: vaporii de apă au fost trecuți peste fier adus la aproximativ 750 °, la această temperatură, fierul fixează oxigenul și permite doar trecerea hidrogenului, rezultând un depozit de oxid de fier MAGNETIC. Acest proces a fost abandonat deoarece a necesitat o regenerare importantă a fierului care a devenit prea scumpă. Acest proces este perfect descris în cartea mea de chimie fizică din anul 3 ...... Prin urmare, nu mi se pare imposibil să se producă o cantitate mică de hidrogen în sistemul Pentone (fără nici o magie ...) temperatura gaze de eșapament de la un motor situat exact în intervalul potrivit pentru a disocia vaporii de apă, ceea ce ar explica magnetizarea celebrei „tije”. O oală sub presiune cu o bucată de țeavă și o bucată de fier încălzit torța mi-au confirmat perfect acest fapt.

salutări

gilles


Și încă o întrebare / răspuns FAQ :) Aș răspunde și voi reacționa mai târziu la gândurile dvs. de mai sus, dar, în general, astfel încât să nu meargă peste tot ca de obicei pe un forum că ne concentrăm pe 1 întrebare la un moment dat.

Mai întâi propun să alegem 1 punct / întrebare pentru dezbatere și să răspundem la aceasta câteva zile pentru a formula răspunsul. Îl adaug la întrebările frecvente ale site-ului și vorbim despre el mai mult (cu excepția cazului în care ipoteze noi vin să ne confirme / resping răspunsul, desigur)

Ce crezi?
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 93