Suduri Mig / mag sau tig?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
tryf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 08/01/06, 00:12

Suduri Mig / mag sau tig?




de tryf » 12/06/06, 22:43

salut
îmi pare rău să folosesc acest lucru forum pentru asta, dar intenționez să fac un antrenor sudor în afpa.
Ezit între mig / mag sau tig.

Știind că aparent, cu mig mag aproape niciodată nu lucrăm la fața locului (așa că întotdeauna în atelier, ceea ce prefer).

în tig putem fi aduși la lucru la fața locului ca și în atelier.
dar mai ales pe conducte (care îmi place mai puțin)

știind, de asemenea, că, cu mig / mag și, de asemenea, în tig, ne putem specializa în sudarea din oțel inoxidabil sau aluminiu (oțelul inoxidabil mă interesează, desigur, pentru sistemul pantonne)

Dacă sunt unii dintre voi care au făcut treaba sudării, poate mă puteți îndruma?
eu mig / mag, este mai solid decât tigul?

merci
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 12/06/06, 23:55

bonjour
Depinde ce cauți și ce vrei să faci
Sudarea cu MIG (nu avionul rusesc) este pentru realizarea ansamblurilor industriale în serie, economică rapidă este relativ ușoară, subliniază piesele
cel pe care îl prefer pentru șanse mici și capete și suduri delicate și o treabă frumoasă și curată, sudarea fuselajelor de avion 4130 sau a batitelor de motor, sudarea evacuărilor din oțel inoxidabil sudarea pieselor din aluminiu este sudarea TIG,
Este de preferat să urmezi un curs într-o școală, deoarece la început rupi mai mult tungsten decât costul lecției și vei învăța toate trucurile meseriei.
Mi-au trebuit 3 sesiuni de 4 luni să învăț,
Voiam doar să învăț aluminiu, dar nu sunt de acord cu el în acest fel.
4 luni pe oțel 4 luni pe oțel inoxidabil și 4 luni pe aluminiu și metale neferoase cupru ect .. Când ați terminat știți cum să sudați două cutii de bere din aluminiu împreună! (este foarte subțire)

Rețineți că nu este treaba mea, am urmat acest curs doar pentru a ști să sudez mai bine, (am crezut că sunt bun! Și dacă nu sudezi regulat, îți pierzi mâna)


André
0 x
tryf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 08/01/06, 00:12




de tryf » 13/06/06, 11:58

ok mulțumesc Andre
Urma să urmez prima mea alegere: tigul
instruirea durează 8 luni
+ 7 săptămâni dacă doriți să vă specializați în oțel inoxidabil
la fel în aluminiu
merci
0 x
Lusitano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 11/01/06, 18:54
Locul de amplasare: herault




de Lusitano » 13/06/06, 18:12

Bună încercare
Fără îndoială și la fel ca André, vă sugerez să faceți un antrenament pentru sudor tig (tungsten cu gaz inert).
Cu toate acestea, pe vremea mea, a existat nucleul comun timp de aproximativ 6 săptămâni, care a permis antrenorului și candidatului să evalueze abilitățile și să ia o orientare (acest lucru nu mai poate fi cazul!)
Un tig sudor trebuie să aibă o capacitate vizuală bună și un control perfect al mișcărilor sale (fără tremurături, chiar minime sau dvs.)
și va rămâne un mic sudor fără prea multe posibilități de evoluție:
Evoluții posibile! sudarea în prelucrarea tablelor fine, vezi aeronotica! Super bine platit !!!
pe site-urile de conducte GAS și EDF, bine plătite și !!
conducte alimentare din oțel inoxidabil, cramă, laboratoare ect !! bine plătit și! MIG MAG cam 40% SALARIU MAI MIC și lucrări în serie neinteresante, desigur, nu te gândești prea mult !!
Eu însumi sudor MIG MAG, TIG, tije, ultimul antrenament până acum BOILER în foi subțiri. noroc pentru antrenamentul tău @ ++ : Lol:
0 x
tryf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 08/01/06, 00:12




de tryf » 14/06/06, 00:27

salut
un mare multumesc pentru raspuns !!
Mi-ar placea foarte mult aeronautica !!
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 14/06/06, 08:28

hi
Prea rece toate aceste sudori !! : Cheesy:
Hei, există timp qq, am avut poate o idee interesantă, să produc mini torțe cu plasmă, există o piață potențială imensă !!!!! (Orice este un bijutier / bijutier, protezist etc. plus mulți handymeni care nu vor să aibă sticle periculoase acasă și care ar dori să sudeze „curat”)
Stie cineva un producator?
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Lusitano
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 11/01/06, 18:54
Locul de amplasare: herault

mig mag, tig




de Lusitano » 14/06/06, 19:34

salut bibifoque,
în ceea ce privește electro-plasma, există mai multe tehnologii:
Prima electro-plasmă pentru tăierea tablelor (oțel inoxidabil aluminiu).
Acest lucru a existat deja de mai bine de un deceniu, într-adevăr nu este nevoie de sticle de gaz doar de la un compresor (mini 1.5ch.) ... un curent trece un arc arc se creează (aproximativ 1250 °) între piesă și torță, o respirație instantanee alungă punctul de topire și avansați ...; camera dvs. depășește rareori 50 °.
A doua tehnologie INVERTER stații de lucru mici de aproximativ 2 kg vă pot tăia până la 4 mm în tablă neagră și oțel inoxidabil de 24 mm! :şoc: (sunt mai mari)
Sudarea cu electro-plasma scuze nu stiu ?? laser da! dar nu controlez.
Cu toate acestea, puteți obține întotdeauna informații de la un furnizor din industria cinematografică industrială, care vinde aproape tot, chiar și mașini pentru sudură orbitală ($$$), la comandă, desigur !!!
@ + lusitano
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 15/06/06, 08:08

hi,
Mulțumim pentru aceste informații, de fapt, pentru bijutieri etc. avantajul este că putem folosi nu numai aerul, ci și alte gaze, cum ar fi argonul sau azotul, pentru a efectua suduri pe metale speciale (aliaj de aur alb, titan pentru că este la modă, oțel inoxidabil chirurgical pentru fantezie etc ...) fără a avea oxidare excesivă sau nevoia de a folosi fluxuri speciale care sunt foarte scumpe.
De aceea, în principal, ar fi interesant : Idee:
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
nialabert
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 258
Înregistrare: 02/06/05, 22:32
Locul de amplasare: Genève




de nialabert » 15/06/06, 21:10

Bibiphoque a scris:hi,
Mulțumim pentru aceste informații, de fapt, pentru bijutieri etc. avantajul este că putem folosi nu numai aerul, ci și alte gaze, cum ar fi argonul sau azotul, pentru a efectua suduri pe metale speciale (aliaj de aur alb, titan pentru că este la modă, oțel inoxidabil chirurgical pentru fantezie etc ...) fără a avea oxidare excesivă sau nevoia de a folosi fluxuri speciale care sunt foarte scumpe.
De aceea, în principal, ar fi interesant : Idee:
@+


Reinventezi TIG acolo, de fapt.

Iar pentru cei care doresc să realizeze o stație de tăiere cu plasmă există:
Realizarea stației de tăiere cu plasmă.
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 16/06/06, 09:49

Buna sudori
Și asta: torță cu plasmă Multipraz http://www.multiplaz.com/french/about.php
Tu ce crezi ?
Michel
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103