Injecția cu abur fără reactorul cu pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
John Do57
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 49
Înregistrare: 25/11/04, 20:32
Locul de amplasare: Metz (57)
x 1

Injecția cu abur fără reactorul cu pantone




de John Do57 » 05/11/06, 13:10

bonjour,

Cred că unii dintre voi au testat o injecție de apă neîncălzită, adică fără un reactor panton încălzit de gazele de eșapament. De exemplu, un simplu bubbler conectat la admisie.

Care sunt rezultatele? Este într-adevăr mai rău decât cu reactorul Pantone?

Acest lucru ar putea ajuta la înțelegerea dacă îmbunătățirea randamentului provine din apa în sine (absorbția căldurii, îmbunătățirea propagării flăcării, ...) sau dintr-o reacție chimică (fisurarea apei, fisurarea combustibilului, ...)

Mărfuri.
0 x
toftof
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 21/05/05, 17:41




de toftof » 05/11/06, 16:23

bonjour

Am montat un motor pantom pe tractor și când un prieten m-a văzut făcând asta în atelier, a vrut să fie mai deștept și să nu treacă prin reactor. Așa că a lucrat la un Renault 21. A construit un schimbător de căldură din oțel inoxidabil și a montat o supapă pe acel „aragaz sub presiune”. Când presiunea este puternică, supapa se deschide pentru a oferi un vapor fin și continuu. Îl injectează direct în conducta de admisie a motorului său diesel.

Rezultatul a fost foarte rău, deoarece atunci când motorul a consumat acest vapor, prietenul meu a putut număra loviturile pistonului atât de mult, încât motorul s-a izbit și, în spate, un abur demn de o locomotivă a ieșit din toba de eșapament.

Aceasta este o experiență care vă poate ajuta.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 05/11/06, 17:16

bonjour,
Indiferent dacă folosim un reactor, o injecție de ceață de apă sau abur, ca de exemplu la Toftof sau ca Vickx, este necesar să se facă o doză riguroasă cu sarcina motorului, prea mult este mai rău decât nu suficient .. facem un raport de 14,7 / 1 pentru benzină de ce ar trebui să inunde motorul cu abur, prea multă apă are ca rezultat un consum excesiv, când fumează înapoi în timpul verii ionul tocmai a depășit doza de 4 până la 5 ori.
Există o doză economică care se află într-o fereastră îngustă și o doză de potență care este puțin mai mare.
Deci, din experiența dvs., începeți cu puțină apă și creșteți treptat, când vine sentimentul de putere, tocmai ați trecut de punctul economic.
Sau este și mai complex, trebuie luat în considerare faptul că reactorul are limite pentru tratarea unui anumit debit de apă și, adesea, motorul ar lua mai mult, dar reactorul nu alimentează, în cazul puterii maxime. La 65% din putere reactorul a furnizat, dar motorul nu a luat mai mult.

André

André
1 x
John Do57
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 49
Înregistrare: 25/11/04, 20:32
Locul de amplasare: Metz (57)
x 1




de John Do57 » 06/11/06, 12:45

Bine.

Dar o simplă injecție de apă, fără reactor, nu ar fi suficientă pentru a obține o reducere a consumului?
1 x
tigru
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 05/11/06, 15:50
x 1




de tigru » 06/11/06, 14:54

Nu știu detaliile tehnice, dar am citit că oamenii de la un producător de aeronave americane; pe 747 lor; injectați între 8 și 10 tone de apă la decolare în motoarele cu reacție sub formă de brumatizare foarte puternică pentru a obține 150% din împingere în timpul decolării ...

Ar fi înțepat asta de la germani, Meeserchmit s109 din care o versiune ar fi avut un injector de apă care să permită să urce pe rânduri în timpul urcărilor în comabă aeriană ... ceea ce le-a dat un pic mai mult de pescuit decât avioanele americane ... timp..


Confirmă cineva?
1 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 06/11/06, 15:49

bonjour

Jean-Do57 a scris:Bine.

Dar o simplă injecție de apă, fără reactor, nu ar fi suficientă pentru a obține o reducere a consumului?


Du-te să vezi sistemul VIX un borcan mic cât un pahar de muștar este bun pentru 1000 km, anunță între 20% și 30%
Nu am încercat niciodată, rămâne de confirmat. Este conectat direct în depresiunea motorului, singura problemă pe care o văd este că la ralanti pompează maxim apă și la încărcare maximă depresiunea devine scăzută și pompează minim apă în timp ce experiența spune-mi opusul, consumul de apă urmează consumul de combustibil .. și la ralanti este de preferat să nu trimiți nimic. (cum ar fi supapa ERG)

Întrebați-l pe Laurent că a făcut experimente în această direcție, ar putea să vă ofere mai multe informații despre aceste rezultate.

Pentru BF-109 Gustav și jeturile de decolare, apa amestecată cu alcool (este rece în partea de sus) nu este de a salva rolul său este complet diferit atât la motorul cu piston, cât și la turboreactor.

André
1 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 18/11/06, 18:38

hi
Laurentdelaon este unul dintre puținele care au testat acest sistem foarte precis.
A obținut rezultate foarte bune atât în ​​ceea ce privește consumul, cât și performanța motorului.
Acum ar fi necesar să se realizeze un ansamblu Pantone în dopaj cu apă pe același motor ca Laurent pentru a putea face o comparație și a decide asupra subiectului.
Pentru a o simplifica, faceți un biberon pentru a încălzi lichidul de răcire, instalați un venturi în manșonul de admisie al motorului și conectați biberonul direct.
Nu faceți ca prietenul din Toftof instalând o supapă, creșteți presiunea care duce ulterior la un flux prea puternic de abur. Cantitatea de apă consumată de motor trebuie să rămână în jur de 1L / 100km pentru a fi sigur că nu faceți nimic prost.
Am încercat acest sistem fără rezultat, dar nu instalasem un venturi în admisie și consumul de apă echivalează cu evaporarea naturală la 70 ° C.
1 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 18/11/06, 18:56

bonjour,
Unde este complicația?
Dacă aveți un reactor cu un bubbler, devine ușor să luați ieșirea bubblerului și să îl trimiteți direct în motor, doar o conductă pentru a schimba locurile și ușor să treceți din nou prin reactor, deci faceți comparația nu pune o problemă, pentru cei care au deja instalat un reactor.
Cred că Laurent ne-a cerut deja să facem acest test, Pit o poți face la fel de bine cu orice metodă, barbotor cu carburator, injecție, trebuie doar să treci reactorul, să mergi direct în motor .. nu trebuie trimite picături mari de apă în motor, indiferent de metodă.
Nimic ca încercarea de a fi mulțumit, dar dacă nu obțineți rezultate cu ambele sisteme, care va fi concluzia dvs. din această experiență? mai întâi trebuie să faci un sistem să funcționeze, apoi poți face variații și comparații, așa cum ți-am spus deja, testele sunt ceva lungi și necesită timp și combustibil, nu este oricine dorește să facă 200 km doar pentru a vedea .. și uneori la jumătatea debitului de apă este blocat, trebuie să o iei din nou ..

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 01/03/07, 00:39

Salut André, și ceilalți!

Andre a scris:bonjour,

Cred că Laurent ne-a cerut deja să facem acest test, Pit o poți face la fel de bine cu orice metodă, barbotor cu carburator, injecție, trebuie doar să treci reactorul, să mergi direct în motor .. nu trebuie trimite picături mari de apă în motor, indiferent de metodă.


Luni, am pregătit conexiunea pentru a face testele de bancă cu abur prin pantone, și abur direct la conexiunea de intrare, acest lucru ne va permite să comparăm - în condiții identice de vid / temperatură - performanța respectivă a celor două sisteme. .

În cele din urmă, în ceea ce mă privește, masa a fost deja spusă, deoarece știm că, cu injecție simplă, obținem în cel mai bun caz „doar” maxim 15%, unde am depășit bara 30%, în condiții de conducere variabile, cu multe călătorii scurte. și fără a pierde din vedere faptul că aceasta este o medie ...
Cu 15% mai mult, de unde vin?

Nimic ca încercarea de a fi mulțumit, dar dacă nu obțineți rezultate cu ambele sisteme, care va fi concluzia dvs. din această experiență? mai întâi trebuie să faci un sistem să funcționeze, apoi poți face variații și comparații, așa cum ți-am spus deja, testele sunt ceva lungi și necesită timp și combustibil, nu este oricine dorește să facă 200 km doar pentru a vedea .. și uneori la jumătatea debitului de apă este blocat, trebuie să o iei din nou ..

André


+1

A +++
Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 01/03/07, 09:30

camel1 a scris:În cele din urmă, în ceea ce mă privește, masa a fost deja spusă, deoarece știm că, cu injecție simplă, obținem în cel mai bun caz „doar” maxim 15%, unde am depășit bara 30%, în condiții de conducere variabile, cu multe călătorii scurte. și fără a pierde din vedere faptul că aceasta este o medie ...
Cu 15% mai mult, de unde vin?


-1

Bună Camel1
Cereți-i lui Laurent 15%

Cred că luați subiectul în mod greșit.
Obiectivul jocului nu este să demonstreze că reactorul se descurcă mai bine decât simpla injecție cu abur. Este aproape o certitudine.

Ce trebuie să știți este dacă este sau nu posibil să se obțină o reducere a consumului fără reactor.
Dacă da, cred că va schimba totul din punctul de vedere pe care îl avem despre înțelegerea dopajului cu apă cu reactorul.
Vom lăsa deoparte idei despre magnetizare și altele pe care nu le controlăm, pentru a ne concentra pe lucruri mai simple.
Cantitatea de apă, căldură, aer ...

Deoarece sistemul este foarte simplu, acest lucru limitează setările și, probabil, va fi dacă s-a făcut dovada pentru a obține un sistem mai ușor de adaptat la diferite mașini și poate fi, de asemenea, mai fiabil.
Dacă datorită acestui sistem devine posibil să economisiți 15%, cu siguranță va facilita munca multor entuziaști ai bricolajului din care fac parte. Apoi va depinde de oricine dorește să meargă la etapa reactorului pentru a crește performanța dopajului cu apă, știind că sarcina va fi mai complicată.

Aș dori, de asemenea, să subliniez că pe mașina mea care utilizează reactorul ca GV nu am observat absolut aceleași temperaturi de funcționare cu și fără reactor.

Nu trebuie să ignorăm testele simple care au potențial.

Toate acestea sunt doar presupuneri, dar în cele din urmă aici este părerea mea personală ce! : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110