Bula evaporatorului și temperatura negativă

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
Minune TITI
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 07/03/06, 11:56
Locul de amplasare: BOUZY

Bula evaporatorului și temperatura negativă




de Minune TITI » 17/11/06, 09:55

Bonjour à tous,
Practic am terminat instalația de dopaj, dar totuși, odată cu apropierea iernii și vehiculul meu dormind afară, nu am avut chef să-mi sparg becul din cauza înghețului.

Am folosit funcția de căutare pentru a obține informații, dar postările în cauză au cel puțin 20 de pagini și nu este ușor de găsit ...

Pe scurt, cum faci iarna pentru a-ți proteja buleurile de temperaturi negative?

mulțumesc
Dernière édition alin Minune TITI 17 / 11 / 06, 17: 33, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 17/11/06, 14:29

salut

2 soluții: întoarceți becul și îl înlocuiți cu un picurator sau puneți antigel (dacă puneți alcool, furnizați o supapă de închidere fiabilă și funcțională a poziției de conducere, deoarece dacă pantona dvs. funcționează bine, riscați să vă găsesc temeinic).

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12

Re: Bula evaporatorului și temperatura negativă




de Andre » 17/11/06, 15:20

bonjour
Wonder TITI a scris:Bonjour à tous,
Practic am terminat instalația de dopaj, dar totuși, odată cu apropierea iernii și vehiculul meu dormind afară, nu am avut chef să-mi sparg becul din cauza înghețului.

Am folosit funcția de căutare pentru a obține informații, dar postările în cauză au cel puțin 20 de pagini și nu este ușor de găsit ...

Pe scurt, cum faci iarna pentru a-ți proteja buleurile de temperaturi negative?

mulțumesc

Pe Chevrolet-ul meu merg cu un bubbler, Îngheață complet, dar nu se rupe (nu este niciodată plin de apă, face un bloc de gheață, trebuie doar să conduci și sistemul de încălzire topește gheața. mai iau câțiva km pentru a face ca bubblerul să funcționeze.
Metoda constă în adăugarea de apă fierbinte numai înainte de plecare, dacă este o călătorie scurtă la un nivel scăzut, ridicați nivelul numai atunci când luați mașina.
Când amestecați alcoolul cu apa într-un biberon, este practic inutil, prima călătorie pe care o faceți alcoolul se evaporă și imediat ce parcați vehiculul într-o noapte, totul este înghețat, este în plus, nu am observat niciun câștig la un motor pe benzină, apă versus apă alcoolică.
Acum, dacă aveți un sistem automat de control al nivelului, este necesar un amestec de alcool apă în rezervorul de alimentare. dar cu mica cheie înghețată că ai făcut doar o napolitană mică de înghețată la suprafață.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 17/11/06, 16:09

Spune-mi André, este vidul motorului suficient pentru a aspira apa?
Am încercat-o ca o placă, dar poate duza folosită era prea subțire.
Am încercat, în schimb, ieșirea lichidului de spălare direct.
funcționează evident, dar nu l-am încercat pe drum.
Avantajul fluidului de spălare a parbrizului este că funcționează după bunul plac : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Minune TITI
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 07/03/06, 11:56
Locul de amplasare: BOUZY




de Minune TITI » 18/11/06, 15:19

Bună, am crezut că o soluție alcoolică este stabilă la temperatură și alcoolul nu va dispărea în 1ST ...

În caz contrar, bubblerul meu este puternic și ar trebui să rezist, dar nu sunt jucător, așa că voi pune o purjare manuală, este mai liniștitor ...

mulțumesc
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 18/11/06, 16:18

bonjour
iota a scris:Spune-mi André, este vidul motorului suficient pentru a aspira apa?
Am încercat-o ca o placă, dar poate duza folosită era prea subțire.
Am încercat, în schimb, ieșirea lichidului de spălare direct.
funcționează evident, dar nu l-am încercat pe drum.
Avantajul fluidului de spălare a parbrizului este că funcționează după bunul plac : Mrgreen:


Pe un motor pe benzină, depresiunea sub pappillon este ridicată la ralanti, bună la jumătate de viteză, la viteză maximă devine slabă
din nou este suficient să plasați ștecherul în așa fel încât să fie eficient la viteză maximă (într-un cot sau dintr-un venturi rudimentar) la viteză maximă, rareori funcționăm mult timp.

Pentru un motorină, dacă există un venturi în admisie sau direct în conductele chiulasei care are și un efect venturi, depresiunea va crește odată cu viteza și acest lucru simplifică reglarea.
Pompa de spălare a ferestrelor sau altceva este de asemenea simplă, te eliberezi de depresiune, trebuie pulverizată și controlată dacă este posibil. Este necesar să reglați debitul de apă în funcție de combustibilul consumat cu o anumită întârziere (așteptați ca temperatura evacuării să crească în reactor) care, în opinia mea, este singurul control.
creșterea consumului = creșterea temperaturii = creșterea injecției de apă în reactor. Când accelerarea este rece, trebuie doar să luați fluxul de combustibil pentru a regla riscul de inundare a motorului.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 18/11/06, 16:28

Mulțumesc André pentru toate aceste informații : Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 187