Reacția chimică a motorului Pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Kyûbi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 15/12/06, 10:58

Reacția chimică a motorului Pantone




de Kyûbi » 15/12/06, 11:15

Buna ziua tuturor,

Sunt în clasa I S și ca subiect al TPE (Supervised Personal Work), am decis să vorbesc despre motorul Pantone. Cu toate acestea, am o mică problemă, aș dori să cunosc reacția chimică în cele mai mici detalii ale sale : Cheesy: să pot efectua această reacție la scară mică, deoarece nu pot construi motorul de la o mașină de tuns iarba :| ... (erori de securitate). Aparent, există o eroare în explicații, deoarece acestea spun că Carbonul nu mai este prezent la ieșirea evacuării. Cu toate acestea, toată lumea știe faimoasa frază a lui Lavoisier „Nimic nu este creat; nimic nu se pierde, totul este transformat”, așa că carbonul trebuie să fie prezent la ieșire, deoarece este introdus orice hidrocarbură cu formula CH „y”.

Vă mulțumesc anticipat.
Loic.

P. s: Dacă întrebarea a fost deja pusă sau am luat locul greșit, scuzați-mă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2

Re: Reacția chimică a motorului Pantone




de ZAC » 15/12/06, 12:19

Kyubi a scris:Cu toate acestea, am o mică problemă, aș dori să cunosc reacția chimică în cele mai mici detalii ale sale : Cheesy:


salut

nimeni care știe puțin pantone nu știe.

cei care îți vor spune contrariul se bazează, în general, pe argumente demne de bile de cristal.

De asemenea, cred că, dacă ajungem să înțelegem cum funcționează, Lavoisier riscă să îmbătrânească : Mrgreen:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/12/06, 13:21

Este destul de bine rezumat Zac ... cu excepția loviturii lui Lavoisier ... dacă nu este nimic foarte misterios mai jos ...

În ceea ce privește elevul nostru, îl sfătuiesc cu tărie să utilizeze motorul de căutare intern
https://www.econologie.com/forums/search.php

și citiți site-ul în detaliu la „Pantone Engine”

https://www.econologie.com/c-est-quoi-le ... -1313.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/12/06, 14:04

Am găsit undeva pe net, vara aceasta o analiză a gazelor, dar nu știu unde: întrebați Google, cred că era în franceză.
Carbonul este încă acolo, sub formă de CO2, dar cu greu există CO
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
lio74
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 15/03/06, 23:16
Locul de amplasare: HTE-SAVOIE și Viena




de lio74 » 15/12/06, 18:28

Christophe a scris:Este destul de bine rezumat Zac ... cu excepția loviturii lui Lavoisier ... dacă nu este nimic foarte misterios mai jos ...


așa cum a spus Zac, nimic nu este dovedit științific, este vina acestui sistem și asta duce la credibilitate !!!

totul este doar ipoteze ....

aruncă și o privire https://www.econologie.com/chambrin-articles-252.html : Arrow: 4) Versiunea WO (brevet mondial) a brevetului
la pagina 4, în cele din urmă pagina 6 din pdf primele 15 rânduri ...
cele 2 sisteme sunt relativ similare, cred că același tip de fenomen se întâmplă și în panton:
temperatură ridicată + compresie gaz + turbulență (+ magnetism (după părerea mea indusă de reacție)) dă lucruri bizare la ieșire :| : Lol: ia-l ca un agitator ultra chimic care rupe chiar și nucleele moleculelor și le recombină ...
acesta este doar sentimentul meu și o idee vagă a ceea ce se poate întâmpla acolo
: Arrow:
Cu toate acestea, am o mică problemă, aș dori să știu reacția chimică în fiecare detaliu Cheesy Grin pentru a putea efectua această reacție la scară mică, deoarece nu pot construi motorul de la o mașină de tuns iarba neutră ... (defecțiuni de securitate)


având în vedere ceea ce am spus mai sus ... cred că nu este foarte sigur să vrei să faci reacția în afara reactorului ... chiar și la scară mică ...
deci du-te să vezi EMAÜS că au mașini de tuns iarba ieftine (asigură-te că funcționează) de editat și scoateți elicea ... sau dezasamblați totul pentru a pune motorul pe un suport și veți avea cele mai bune demonstrații dacă aveți un ansamblu care funcționează ... trebuie să perseverați, dar există rezultate.

mult noroc : Cheesy: : Cheesy:
@+
0 x
„A face ceva este scump, a nu face nimic va costa mult mai mult”. Koffie Annan
următoarea specie pe cale de dispariție: Omul ... și va fi bine făcut pentru el!
OMUL ESTE UN POLUANT NATURAL FOARTE PERICULOS!
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 15/12/06, 19:20

lio74 a scris: deci du-te să vezi EMAÜS că au mașini de tuns iarba ieftine (asigură-te că funcționează) de editat și scoateți elicea ... sau dezasamblați totul pentru a pune motorul pe un suport și veți avea cele mai bune demonstrații dacă aveți un ansamblu care funcționează ... trebuie să perseverați, dar există rezultate.
Cred că un Briggs & Stratton are nevoie de lama sa de tăiere pentru a funcționa normal ...
Volant sau anti-fugit?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 15/12/06, 19:46

bonjour,
Rularea unui reactor pe o mașină de tuns iarba nu este foarte dificilă cu un minim de cunoștințe și unele instrumente.
indiferent dacă este vorba de 100% panton sau dopaj cu apă.
Dar explicarea și înțelegerea de ce funcționează este altceva, a fost nevoie de mai mult de 50 de ani pentru a înțelege cum se face arderea într-un motor și totuși este adesea pusă la îndoială în zilele noastre după 100 de ani.

Puteți analiza deja toate gazele care ies din reactor într-un prim pas, deși pentru a analiza în profunzime dacă există ionizare, electrizare sau altceva necesită echipamente care nu se găsesc în laboratoare mici, din nou este necesar știți ce căutați, mai ales să știți când reactorul este funcțional atunci când luați măsurătorile, deci o problemă departe de a fi simplă pentru bricolajele mici, dar la îndemâna marilor producători de motoare și mai mult (tăcere complet ne întoarcem), chiar dacă ei nu au denigrat în mod deschis acest proces, au lăsat criticii și denigratorii profesioniști să-și pună amprenta pe forums sau în mass-media.
apoi într-un al doilea pas aflați cum acționează în motor. în momentul compresiei, exploziei, expansiunii etc.
Analizați ceea ce iese din evacuare și mai bine cunoscut în măsurătorile obișnuite, nu se fac măsurători mai extinse decât cele ale gazelor!

Nu scriu acest lucru pentru a-i descuraja pe cei care doresc să știe în profunzime cum funcționează, dar le spun că drumul este dificil, mai ales științific să-l demonstreze.
și sper că într-o zi cineva care are instrumentele de măsurare ne spune ce anume iese din acest reactor ..

André
0 x
Kyûbi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 15/12/06, 10:58




de Kyûbi » 15/12/06, 20:36

Vă mulțumim deja pentru răspunsurile dvs. atât de repede :D.

Apoi, pentru Christophe, am căutat deja pe site, dar în zadar ...

După aceea, dacă nu construiesc motorul pe mașină de tuns (am, este în liceu) este din cauza securității, pentru că vom manipula benzina, vom manipula un motor, așa că Profesorul SI mi-a spus că poate exploda în fața mea ... (dar profesorul meu este de acord să o facă, chiar vrea să o facă acasă).

Mai ales ceea ce nu înțeleg (și profesorul meu de chimie ^^) este că Paul Pantone spune că nu mai există CO2 la ieșirea din evacuare și că este imposibil din moment ce noi a introdus o hidrocarbură ...


Vă mulțumesc din nou pentru răspunsuri.
Loïc


ps: Cunoști pe cineva care a făcut acest motor și funcționează?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 15/12/06, 20:46

Kyubi a scris:Mai ales ceea ce nu înțeleg (și profesorul meu de chimie ^^) este că Paul Pantone spune că nu mai există CO2 la ieșirea din evacuare și că este imposibil din moment ce noi a introdus o hidrocarbură ...
ps: Cunoști pe cineva care a făcut acest motor și funcționează?


salut

pentru prima ta întrebare vezi răspunsul pe care l-am dat postării tale : Mrgreen:

pentru al 2-lea da plin !!! Merg cu el în fiecare zi.

@+

ps: sunt pe msn peste 3 minute
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/12/06, 22:44

Andre a scris:dar le spun că calea este dificilă, mai ales pentru a o demonstra științific.
și sper că într-o zi cineva care are instrumentele de măsurare ne spune ce anume iese din acest reactor ..

André


Da, dar important este să mergem mai departe în înțelegere și din documentul pe care vi l-am trimis astăzi prin e-mail (deja bine cunoscut pe forum despre electrificare, dar într-un mod mai sintetic și care va fi publicat în curând) bine, putem spune că mergem înainte ... mă înșel?

Dacă „marii” acestei lumi nu vor pantone, ar trebui să ne întrebăm despre cauzele acestui boicotaj ...

Kyubi, nu cred că ai parcurs în detaliu diferitele pagini ale site-ului și diversele noastre explicații ale ipotezei, altfel prima întrebare nu ar fi avut loc ... acum suntem mereu deschiși la discuții, dar dacă aduce noi este mai bine ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 94