Consecința utilizării în masă a sistemului Pantome

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
Pat 10
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 17/02/07, 16:09
Locul de amplasare: Belgique

Consecința utilizării în masă a sistemului Pantome




de Pat 10 » 17/02/07, 16:36

Salutare tuturor,

Tocmai m-am înregistrat pe forum... și am o întrebare care mi-a fost aproape de suflet de mult timp.

Dacă ... :!: procesul Pantome urma să fie generalizat la o scară FOARTE mare, care ar fi consecințele pentru clima planetei cu respingerea apei condensate :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 17/02/07, 18:53

hi
Se pare că vaporii de apă sunt principala cauză a efectului serviciilor în Europa.
Dar acesta este un efect natural.
S-au adăugat gazele de eșapament, agenții frigorifici și altele, ceea ce nu ajută lucrurile.
Acum recunoașteți că eliminăm poluanții și îi înlocuim cu vapori de apă, în opinia mea, natura își va recupera drepturile.
Apa urmează un ciclu natural de evaporare, condens, precipitații.
Vom lua doar apă ca să o folosim și să o evaporăm artificial, dar oricum s-ar fi evaporat natural.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 17/02/07, 22:04

bonjour,
dacă toate mașinile ar avea pantoni ar fi o arahide în vaporii de apă atmosferici, dacă comparăm câteva grade de căldură mai mult pe suprafețe mari ale oceanelor.

Ceea ce este mult mai grav acum, suprafețele marilor lacuri care nu au înghețat în această iarnă și, din motive întemeiate, de ce credeți că americanii au primit ninsoare de 2 metri și uneori mai mult în două zile, motivul este simplele lacuri Michigan și lacul Erie cu greu înghețează nici râul St. Lawrence, ceea ce provoacă o evaporare mare și multă ninsoare.
Ciclul apei este întrerupt.
O altă observație am probleme cu sistemul meu de încălzire geotermală, acesta este primul an în care am observat o scădere atât de semnificativă a temperaturii apei puțin adânci a pământului, în mod normal este între 12c și 10c, dar recent, aceasta atinge 8 c. nimic alarmant probabil din cauza sosirii târzii a stratului de zăpadă care izolează pământul,
dar la 8c este limitat pentru un schimbător.
Rezerva de apă din nordul îndepărtat, cea care ne face hidroelectricitatea și este direct legată de gheața care protejează împotriva evaporării și a solului înghețat care împiedică zăpada atunci când orice fund se infiltrează în adâncime, frigul este rezervorul de apă naturală, o picătură în nivelul apei de câțiva metri într-un baraj mare are ca rezultat un consum excesiv de apă pentru a produce aceeași energie și poate dura câțiva ani pentru a crește nivelul.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 18/02/07, 01:20

Andre a scris:bonjour,
dacă toate mașinile ar avea pantoni ar fi o arahide în vaporii de apă atmosferici,

Complet de acord. Dacă ar exista prea mult vapori de apă în atmosferă, s-ar condensa sub formă de rouă, iar plantele ar fi fericite.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 18/02/07, 01:49

Cred că aceasta este o problemă falsă, deoarece o evacuare a motorului termic care funcționează cu o hidrocarbură respinge în jur de 70% din H20 ... pantonul nu se va schimba prea mult în acest punct.

Am spus chiar cu noi înșine, împreună cu Didier, că, în termeni absoluți, am putea lua în considerare condensarea acestor vapori pierduți pentru a-l recicla în sistemul de alimentare cu velă mare ... acest lucru ar necesita un condensator (schimbător de aer) de dimensiuni bune, bine ventilat ...
În ceea ce privește studiul, acesta va face obiectul unor cercetări suplimentare ...

Între timp, singurul efect pervers pe care îl vedem în panton este faptul că eliberează oamenii de problemele de poluare și că, în cele din urmă, vedem o creștere a traficului ca urmare, dând ieșirii un rezultat contraproductiv. : Evil:

Acesta este motivul pentru care, în ochii noștri, putem paria decent pe pantone numai dacă vedem mai departe, în ceea ce privește stilul de viață, transportul, munca, energia, etc.

În acest sens, suntem de acord cu logica descreșterii, ceea ce nu înseamnă, așa cum sugerează detractorii săi, o întoarcere la lumânare, ci pur și simplu o mișcare către o utilizare mai rațională și mai durabilă a ceea ce tehnologia ne oferă cel mai bun. , fără a vinde viitorul speciei noastre ...

Pantonul trebuie asociat în mod imperativ cu o abordare educațională orientată spre îndrumarea oamenilor, deja puternic sensibilizați de problema mediului, către alegerea soluțiilor alternative care merg în direcția corectă ... :D

În concluzie, atunci când este dezvoltat masiv și chiar dacă rechinii îl folosesc în alte scopuri decât să ne păstreze șansele de supraviețuire în viitor, acesta poate fi un instrument redutabil pentru a valorifica politicile de petrol. Participând la impluzia care există în prezent în jurul energii regenerabile ...

Noapte bună !

Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 18/02/07, 11:59

8) Sistemul pantone îmbunătățește eficiența motorului prin preluarea caloriilor din evacuare, deci reduce în mod intrinsec încălzirea globală sau „efectul de seră”.

Am gresit???
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 18/02/07, 12:17

Prefer să nu răspund nici măcar la întrebarea care este puțin „provocatoare” ..

Haide, oricum te voi îndrepta Pat: 1 L de ulei care arde respinge aproximativ 1 kg de apă sub formă de vapori și dozarea optimă de apă printr-un panton este de 1/5 consumul de combustibil (în volum) .

Cu alte cuvinte, între un motor dopat și unul nedopat, trecem de la un indice 100 la 120 ...

Fără citro nu scade în acest sens (deoarece aceeași energie mecanică ajunge să se disipeze mereu în căldură) ... pur și simplu o limitează în sensul că respingem mai puțin CO2 pentru a face aceeași treabă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 18/02/07, 12:22

camel1 a scris:Între timp, singurul efect pervers pe care îl vedem în panton este faptul că eliberează oamenii de problemele de poluare și că, în cele din urmă, vedem o creștere a traficului ca urmare, dând ieșirii un rezultat contraproductiv. : Evil:


+1 Mi-am pus deja întrebarea ... Nu am găsit încă un element de răspuns care să limiteze acest lucru ... Merită o dezbatere specifică, cred ...
Dernière édition alin Christophe 18 / 02 / 07, 13: 47, editate 1 ori.
0 x
jeanmi68
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 02/02/07, 16:06
Locul de amplasare: TOVDOV (Teritorii și Departamentul Dincolo de Vosges) 68




de jeanmi68 » 18/02/07, 13:04

Sunt de acord cu punctul de vedere afirmat de Michel, modulându-l și completându-l puțin.

Când comunitatea „Sistemului Pantoneurs G +” a stăpânit pe deplin toți parametrii care permit reproducerea performanțelor obținute pe „miticul” tractor N ° 22 al lui Antoine „G”, vom ajunge la un consum de combustibil redus cu 75%. Adică un vehicul care consumă în medie 8l / 100km, va vedea consumul de „combustibil” scăzut la +/- 2l / 100km + 4l de apă (s-a observat că consumul total a scăzut cu 25%, adică 8> 6l inclusiv 1/3 combustibil și 2/3 apă) Acest rezultat nu ar trebui să fie atât de lung de obținut ca timpul petrecut deja din 2001 pentru a ajunge la nivelul cunoștințelor actuale.

Este adevărat că orificiul de evacuare a unui motor „pantonizat” degajă aproximativ aceeași cantitate de H²O ca un motor convențional - +/- 70% -. Dar emite doar 10 până la 11% din CO² - împotriva a peste 20% pentru un motor fără sistem Pantone -, aproape fără particule - motorină -, mai mult CO, fără NOX sau alte subproduse toxice. în motoarele non-Pantone. Dar trebuie subliniat - sau amintit - că un motor cu panton respinge între 20.5 și 21% oxigen, care este atât cât conține în atmosferă pe care o respirăm, ceea ce nu este cazul motoarelor nemodificate. Și în acest sens, contribuie la regenerarea cantității de O² din atmosferă, care tinde să scadă din cauza poluării multiple și a încălzirii globale.

Efectul direct măsurabil va fi cel pe care brazilienii și mexicanii l-au obținut deja trecând rapid și masiv la consumul aproape generalizat de etanol (de asemenea, de origine vegetală și mult mai puțin poluant din punct de vedere al reziduurilor de ardere) în loc și în loc de benzină de origine fosilă. . Nu mai există un nor toxic - smog - peste orașe mari, cum ar fi Rio sau Mexico City, iar aerul este respirabil din nou chiar și la înălțimea zilei, spre deosebire de ceea ce se întâmplă astăzi deasupra orașelor mari, în special în Franța, în fiecare vară unde aerul este uneori irespirabil la mijlocul după-amiezii.

Și dacă, așa cum s-ar putea crede, nicio ofensă pentru politicienii momentului, trecem masiv la utilizarea combustibililor „VERZI” (cum ar fi HBV - ulei vegetal nemodificat - ca înlocuitor al motorinei) „vor exista mai multe emisii de CO² suplimentar și, prin urmare, o creștere mai mare a efectului de seră prin transport (25% din total în Franța, 75% în SUA). Aceste măsuri pot fi extinse la metode de încălzire și industrie, agravarea efectului de seră ar putea fi oprită.

Dar va fi necesar să se găsească alte surse de combustibili verzi, deoarece singurul teren agricol în reziduu nu va fi suficient pentru a produce cantitățile de rapiță, floarea soarelui și alte plante jatrofe necesare pentru a produce suficient petrol pentru a satisface cererea globală de transport. Și ar fi periculos și prostesc să sacrificăm terenurile de producție a alimentelor pentru a produce uleiuri sau zaharuri pentru a produce combustibil. (a se vedea dublarea prețului zahărului într-un an din cauza freneziei producției de etanol de către Brazilia în loc de producția de zahăr)
Unele soiuri de alge unicelulare sunt capabile să producă până la 50% din masa lor în ulei (HVB), iar proliferarea lor este foarte accelerată de absorbția de CO² eliberată de fabrici și alte locuri, cum ar fi instalațiile de reprocesare și prelucrare.
Productivitatea - randamentul pe ha - a acestor alge este cu peste 100 de ori mai mare decât cea a plantelor terestre menționate.

Este adevărat că are loc o conștientizare reală și masivă în toate țările industrializate. Dar este, de asemenea, adevărat că va trebui să ne regândim complet stilul de viață pentru a nu irosi energia prost, așa cum se întâmplă și astăzi, prin noi comportamente economice și ecologice.

Bună duminică

Jean Michel
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 18/02/07, 13:52

jeanmi68 a scris:Este adevărat că orificiul de evacuare a unui motor „pantonizat” degajă aproximativ aceeași cantitate de H²O ca un motor convențional - +/- 70% -. Dar emite doar 10 până la 11% din CO² - împotriva a peste 20% pentru un motor fără sistem Pantone -, aproape fără particule - motorină -, mai mult CO, fără NOX sau alte subproduse toxice. în motoarele non-Pantone. Dar trebuie subliniat - sau amintit - că un motor cu panton respinge între 20.5 și 21% oxigen, care este atât cât conține în atmosferă pe care o respirăm, ceea ce nu este cazul motoarelor nemodificate. Și în acest sens, contribuie la regenerarea cantității de O² din atmosferă, care tinde să scadă din cauza poluării multiple și a încălzirii globale.


Uh ... aș vrea să știu de unde ai aceste numere ... mai ales 21% O2. Copierea și lipirea hogwash-ului (indiferent de sursă) nu adaugă prea mult dezbaterii ... dimpotrivă ...

jeanmi68 a scris:Este adevărat că are loc o conștientizare reală și masivă în toate țările industrializate. Dar este, de asemenea, adevărat că va trebui să ne regândim complet stilul de viață pentru a nu irosi energia prost, așa cum se întâmplă și astăzi, prin noi comportamente economice și ecologice.


Comportament ecologic vrei să spui? : Mrgreen:
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 120