Poluarea (în CO2) a motorului pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Big Tipper
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 02/06/07, 11:59

Poluarea (în CO2) a motorului pantone




de Big Tipper » 02/06/07, 12:29

Bună, oameni buni, tocmai m-am înscris!

Văd că vă concentrați în principal pe consumul acestor motoare (important pentru aspectul financiar), dar ceea ce contează pentru mediu este poluarea!

Din ceea ce am citit despre principiul acestui motor, este capabil să funcționeze cu aproape orice hidrocarbură și folosește apa ca catalizator.

Se pare că se poate obține o putere echivalentă consumând mai puțin. Dar ce zici de emisiile de CO2?
În opinia mea, acestea sunt echivalente cu cele ale unui motor convențional, pentru aceeași putere rezultată.
Pentru a obține energie dintr-o cantitate echivalentă de combustibil, trebuie să spargeți un număr echivalent de reacții chimice. Energia nu cade din cer!
Cred că într-un motor convențional, arderea hidrocarburii este parțială, dar într-o pantonă emisiile sunt reinjectate în camera de ardere pentru a finaliza corect arderea lanțului de carbon.
Rezultat: pentru a utiliza mai bine molecula de hidrocarbură prin ruperea tuturor legăturilor sale și extragerea cantității maxime de energie.
Problema este că, rupând aceste legături CC, creăm în schimb molecule de CO2. Deci, în cele din urmă poluăm la fel de mult consumând mai puțin. Și acolo devine îngrijorător: vom putea polua mai mult cu aceeași cantitate de petrol ...
Parcă tocmai am fi descoperit noi zăcăminte de petrol ...

Producătorii de automobile nu au niciun interes în dezvoltarea unui astfel de sistem, deoarece nu le-ar reduce emisiile de CO2 și nici companiile petroliere nu ar reduce consumul mondial. Deci, pantonul pare a fi un fel de himeră a ecologiei. Este bun doar pentru portofelul consumatorului.

Spuneți-mi dacă greșesc, aveți date privind emisiile în grame de CO2 / 100 km ca pentru vehiculele convenționale?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: poluarea cu CO2 a motorului pantone




de Flytox » 02/06/07, 13:09

Bună, Big Dumpster, Bine ați venit

Raționamentul tău trebuie să aibă un defect undeva?

Dacă un motor consumă mai puțin combustibil, pentru aceeași utilizare.

A folosit mai puțin carbon (care provine din combustibil).

Atât energia, cât și carbonul nu cad din cer, astfel încât motorul a produs mai puțin CO2.

Este mai ecologic.

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Big Tipper
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 02/06/07, 11:59




de Big Tipper » 02/06/07, 13:37

Tocmai cred că într-un motor normal, motorul scoate lanțuri de carbon parțial arse, în timp ce Pantone le arde până la capăt.
De fapt, pantonul înlocuiește aceste lanțuri de carbon cu CO2, este acesta un câștig ecologic? Ma indoiesc. Acest lucru ne va scoate din epoca petrolieră doar mai târziu, după ce am extras și mai mult CO2 din câmpurile noastre petroliere.

Ceea ce am vrut să spun este că toată lumea se concentrează pe consum, dar în realitate ar trebui să ne intereseze emisiile, asta contează!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79290
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 02/06/07, 13:58

Uh câteva actualizări ...

Big Benne a scris:Tocmai cred că într-un motor normal, motorul scoate lanțuri de carbon parțial arse, în timp ce Pantone le arde până la capăt.


Motor normal = motor vechi vrei să spui? Un motor catalizat emite foarte puțin carbon decât sub formă de CO2 (bine când convertorul catalitic este funcțional, dar asta este o altă dezbatere ca ...)

Un motor care nu este „curățat” va da carbon sub formă de particule sau CO care, sub acțiunea UV solară, va da naștere la ozon sau se va oxida în cele din urmă în CO2 ... particulele în sine, se vor depune (+ sau - departe de sursă după mărimea lor și vânturi).

În cele din urmă, dacă neglijăm particulele, nu se schimbă ...

În cele din urmă, specificați acest lucru CO2 nu este considerat poluant de producătorii auto, cu cât sunt mai mulți, cu atât inginerii se bucură mai mult pentru că, pentru ei, aceasta înseamnă o combustie mai „perfectă” ...

Big Benne a scris:De fapt, pantonul înlocuiește aceste lanțuri de carbon cu CO2, este acesta un câștig ecologic? Ma indoiesc. Acest lucru ne va scoate din epoca petrolieră doar mai târziu, după ce am extras și mai mult CO2 din câmpurile noastre petroliere.


Nu, nu și nu ... nu va mai exista CO2 decât ceea ce conține combustibilul !! (cu excepția particulelor ... dar „greutatea” lor este neglijabilă în comparație cu CO2).

Vă sfătuiesc rapid să citiți această pagină:
https://www.econologie.com/equation-de-c ... s-638.html

Dopajul cu apă face posibil să se consume mai puțin făcând aceeași muncă mecanică, deci există un câștig în CO2 comparativ cu munca direct proporțională cu scăderea consumului. BAR POINT.

Big Benne a scris:Ceea ce am vrut să spun este că toată lumea se concentrează pe consum, dar în realitate ar trebui să ne intereseze emisiile, asta contează!


Deoarece emisiile de CO2 sunt direct legate de consumul de combustibil, este în cele din urmă același lucru ...
0 x
Big Tipper
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 02/06/07, 11:59




de Big Tipper » 02/06/07, 14:22

Într-adevăr, am uitat acești catalizatori care transformă particulele în CO2 ...

În capul meu, respingerea particulelor este mai puțin gravă pentru efectul de seră decât CO2 (deși acest lucru rămâne de dovedit), dar bun, deoarece catalizatorul transformă totul în CO2 oricum ...

Ce mă interesează este emisia în g de C02 / 100 km de la o mașină cu și fără motor Pantone. Nimeni nu are asta?
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 02/06/07, 14:36

Big Benne a scris:
Din ceea ce am citit despre principiul acestui motor, este capabil să funcționeze cu aproape orice hidrocarbură și folosește apa ca catalizator.


Apa din ansamblul Pantone nu este un catalizator! Apa nu accelerează arderea și nu o face mai eficientă ... În sfârșit, atât cât știm!
Apa este o completare a hidrocarburii.

Puteți citi raportul PFE al lui Christophe! Și informațiile care sunt pe site și site-urile conectate ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79290
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 02/06/07, 14:48

ThierrySan a scris:Apa din ansamblul Pantone nu este un catalizator! Apa nu accelerează arderea și nu o face mai eficientă ... În sfârșit, atât cât știm!
Apa este o completare a hidrocarburii.


Uh ... TOT FALS ...: Cheesy: Faptul că apa promovează arderea este exact ceea ce am explicat pe larg jurnaliști(presupunând că nu este transformat în reactor)

ThierrySan a scris:Puteți citi raportul PFE al lui Christophe! Și informațiile care sunt pe site și site-urile conectate ...


Ei bine, în cea mai mare parte, ei merg în direcția optimizării arderii ... :şoc:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79290
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 02/06/07, 14:51

Big Benne a scris:Ce mă interesează este emisia în g de C02 / 100 km de la o mașină cu și fără motor Pantone. Nimeni nu are asta?


Dacă ați fi privit doar linkul pe care vi l-am dat mai sus, nu ați pune această întrebare:

Vă sfătuiesc rapid să citiți această pagină:
https://www.econologie.com/equation-de-c ... s-638.html


Deci nu vă voi răspunde ...
0 x
Big Tipper
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 02/06/07, 11:59




de Big Tipper » 02/06/07, 15:29

Christophe a scris:Dacă ați fi privit doar linkul pe care vi l-am dat mai sus, nu ați pune această întrebare:


M-am uitat la el (în diagonală). Este o teorie în cazul unei arderi perfecte, ceea ce mă interesează este rezultatul practic. Prin urmare, întrebarea rămâne în continuare!


Deoarece emisiile de CO2 sunt direct legate de consumul de combustibil, este în cele din urmă același lucru ...


Acest lucru este adevărat în cazul arderii totale perfecte
Practica aduce adesea partea sa de surprize!
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 02/06/07, 15:46

bonjour

Se pare că se poate obține o putere echivalentă consumând mai puțin. Dar ce zici de emisiile de CO2?
În opinia mea, acestea sunt echivalente cu cele ale unui motor convențional, pentru aceeași putere rezultată.


Am putea susține un motiv similar cu supapa ERG

Ce face apa în motor ar trebui să fie cerut marelui laborator auto care o ține în cutie, toate aceste teste au fost făcute, atât la GM, cât și la Renault
Nu cred că vom găsi acest lucru pe forum , deși există băieți competenți, dar nu au un laborator în garajul lor

În prezent, automobilul se îmbunătățește, dar depoluarea se face la ieșire cu prețul unui consum (încercați să scoateți catalizatorul) și face testele de consum ideale pentru supapa ERG în anumite vehicule.
Poluarea și consumul sunt două lucruri, dar atunci când reușești să te alături celor două este bine.
pentru ca eu să elimin poluarea începe cu începutul de la sursă nu la ieșire. nimeni nu a vorbit despre motoarele pe benzină că bujiile sunt albe ca laptele după 15 km decât după 000 km, uleiul este încă curat și că nu îl consumi cu motoare 10000 km

În ceea ce privește economia, aceasta este direct legată de îmbunătățirea performanței. Cu cât priza de evacuare este mai fierbinte pe un motor, cu atât performanțele sale sunt mai putrede. Știm că un motor termic are mai multe pierderi decât eficiență.

Pentru a citi raționamentul de mai sus, seamănă cu cel al unui director al unei fabrici siderurgice unde am lucrat, legea mediului a decretat că deversările de apă poluată, spre râu, trebuie reduse la jumătate Soluție simplă și strălucitoare pentru oamenii de afaceri , reducem consumul de apă la jumătate și problema este rezolvată ... Posibil, de fapt, lucrați la o petrecere într-un circuit închis (marea muncă a laboratoarelor în prezent pe supapa ERG) soluție frumoasă! rulați rahatul în cercuri, astfel încât să fie mai concentrat.

André
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 74