Reglarea reactorului Pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Beny
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 09/08/07, 22:01

Reglarea reactorului Pantone




de Beny » 09/08/07, 22:20

Salutare tuturor

Sunt în proces de a face un motor panton pe mașina de tuns iarba, dar am o mică problemă pentru reglarea reactorului Nu știu dacă o magnetizând rulând mașina de tuns 20 de minute sau fac ajustarea cu o tijă știind că tija mea c din oțel inoxidabil cu diametrul 13 și lungimea 14, deoarece o recomandă în anumite site-uri, atunci întrebarea este că oțelul inoxidabil este magnetizat dacă nu cum o fac, vă mulțumesc în avans
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 09/08/07, 22:34

Magnetismul nu este cu adevărat important.

Aici este a tutorial mic motor pantone
0 x
Beny
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 09/08/07, 22:01




de Beny » 09/08/07, 22:49

Vă mulțumesc pentru viteza dvs. Vreau să vă întreb ce este cel mai important pentru dimensiunea c tutorele de 10 sau spațiul gol de 150 vă mulțumesc pentru că merge bine pentru mine în cercetarea mea
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 10/08/07, 03:24

bonjour
Beny a scris:Vă mulțumesc pentru viteza dvs. Vreau să vă întreb ce este cel mai important pentru dimensiunea c tutorele de 10 sau spațiul gol de 150 vă mulțumesc pentru că merge bine pentru mine în cercetarea mea


tija distanțieră 10 pentru a preveni aspirarea tijei motorului înainte, mențineți-o în poziție
anticamera din fața tijei de 150 mm este necesară pentru funcționarea cu păcură, pentru benzină sau alte tipuri de combustibil volatil poate fi mai mică, deși anticamera nu interferează cu funcționarea benzinei sau a alcoolului.

Această poziționare și aceste lungimi nu necesită precizie în micrometru, dar sunt rezultatele multor teste cu tije reglabile.

Aceste valori sunt pentru un reactor cu motor 100% panton pe benzină, pentru un dopaj cu apă există unele diferențe.
atunci când puteți consuma motorină sau motorină cu un motor cu ardere mică, fără fum, fără clic, cu un consum mai mic decât benzina ansamblul este satisfăcător


André
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 10/08/07, 15:15

bonjour,
care ar fi diferențele pentru un dopaj cu apă?
dacă am înțeles corect, este prin păstrarea rezervorului original de combustibil / combustibil și injecția gazului reactorului prin filtrul de aer sau conexiunea de admisie este corectă?
Merci.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 137