Calități de apă pentru doparea apei în motor?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
ak
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 09/02/08, 09:03
Locul de amplasare: Biserica Mesnil (Houyet) - sudul Belgiei

Calități de apă pentru doparea apei în motor?




de ak » 15/02/08, 18:38

bonjour,
suntem în proces de a face un reactor și o velă mare pentru a „pantomiza” Citroen c15 ... mare aventură.
Caut toate informațiile posibile pe site și pe cel al QuantHomme, prin numeroasele experimente și îmbunătățiri (sau eșecuri interesante).
Nu văd nimic despre tipul de apă folosită (poate că nu sunt suficiente cercetări?).
Ne-ați îndruma către informațiile care ar fi disponibile sau pur și simplu să ne răspundeți la întrebări:
Aici cel de la robinet este foarte calcaros și mi se pare o prostie să blochez întregul cu calcar ...
Poate fi folosită apa de ploaie cu un filtru mic sau există riscul de a înfunda alimentarea cu apă sau de a introduce impurități în vela mare? Dacă nu, ce mai rămâne: apă distilată? Ce folosesti?

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
0 x
Alain & Dan
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 15/02/08, 20:03

bonjour

diferența este mică între calitatea apei

cu toate acestea, calcarul și sedimentele din apă nu sunt un dezavantaj, aș spune chiar că, pentru perioada de (depășire) a acestui depozit pe tijă și în conducte îl face izolator, nu poate decât să îmbunătățească sistemul.
Folosesc apă de ploaie, zăpadă topită, apă de izvor sau pompată dintr-o fântână și deseori apă pe care nu aș bea-o.
Evit apa distilata. filtrează apa potabilă, apa de la robinet care conține clor.
Adaug putin otet in apa in cantitati mici
Cei care operează cu un bule pe termen lung, fac un sediment în fundul bulei, este fără inconveniente ..

Veți învăța toate acestea încercând și este foarte lung și greu de măsurat, mai ales dacă diferența de performanță este mică.
reușește să atribui acest lucru apei sau altei variații, temperaturii drumului etc. Așa de greu să fii categoric, dar când ai obținut un scor bun într-o călătorie încerci să repete aceeași rețetă

Dezincrustarea sistemului este scăzută după 10 km, ceea ce face un mic strat gri în conducte, dar nu mai mult.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 15/02/08, 22:11

Bună Ak

Pe site, mulți au vorbit despre murdărie și alte depozite neidentificate care ajung întotdeauna să înfunde stropitoarele și alte mici restricții. Dacă ansamblul dvs. îl folosește, nu uitați filtrul care merge bine în amonte. Acest lucru vă va economisi o mulțime de lucruri, de la care nu se pot trage concluzii, deoarece a modificat parametrii fără să știți. : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 16/02/08, 22:56

Bonjour à tous

De când am pus puțin oțet (de la vin alb la tarhon : Mrgreen: ) în apă și am trecut printr-un filtru de cafea, am produs o mulțime de murdărie albicioasă suspendată pe care nu o aveam înainte de a folosi doar apă distilată. Cu toate acestea, am puțină suprafață de contact metalică cu apa și oțetul acesteia (2 accesorii de alamă, o bucată de fire de cupru și poate o parte a pompei ștergătorului) orice altceva este din plastic.

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
ak
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 09/02/08, 09:03
Locul de amplasare: Biserica Mesnil (Houyet) - sudul Belgiei




de ak » 17/02/08, 11:07

bonjour,
Vă mulțumim pentru răspunsuri. În ceea ce privește clorul din apa din rețea, nu cred că aceasta este o problemă, deoarece este suficient să lăsați această apă să stea peste noapte în aer pentru ca clorul să se evapore. Pe de altă parte, calcarul mi se pare că pune mult mai multe îngrijorări, mai ales cu un sistem G + cu un generator de abur inelar care ar fi umplut rapid.
Cred că vom folosi apa de ploaie, pompată de la suprafața rezervorului, chiar dacă aceasta înseamnă să o filtrăm puțin și mai ales să evităm să o lăsăm să stagneze prea mult în rezervor pentru a evita dezvoltarea algelor sau a bacteriilor. Rezultatul îl vom vedea în capcana cazanului care va rămâne mai ușor accesibilă, în principiu.
Pentru oțet sunt un pic surprins: personal nu aș îndrăzni să introduc voluntar un acid în circuit (pe de altă parte, apa de ploaie poate fi puțin acidă în mod natural). Care este scopul?

Vă mulțumim din nou pentru mărturiile și schimburile dvs. și pentru acest site și forums care permit aceste întrebări și schimburi.
0 x
Alain & Dan
ak
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 09/02/08, 09:03
Locul de amplasare: Biserica Mesnil (Houyet) - sudul Belgiei




de ak » 17/02/08, 12:57

Re-salut,

Pentru oțet sunt un pic surprins: personal nu aș îndrăzni să introduc voluntar un acid în circuit (pe de altă parte, apa de ploaie poate fi puțin acidă în mod natural). Care este scopul?


Ei bine, citind mai bine îmi imaginez că răspunsul este în textele și mesajele despre „ionizarea vaporilor de apă”? Mi-e cam greu să citesc, dar rezultatul testelor tale este că apa acidă ar fi mai „interesantă” decât apa bazică? Sau îl folosești în etapa de testare?
Mărfuri.
0 x
Alain & Dan
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 17/02/08, 17:52

bonjour
Cred că vom folosi apa de ploaie, pompată de la suprafața rezervorului, chiar dacă aceasta înseamnă să o filtrăm puțin și mai ales să evităm să o lăsăm să stagneze prea mult în rezervor pentru a preveni dezvoltarea algelor sau a bacteriilor.

apa folosită trebuie consumată, dacă trage în rezervorul de căldură înfundă orificiile mici și canalele și devine gelatinoasă
Problemă pe care nu o cunoaștem cu un bubbler, deși există un depozit în partea de jos a bubblerului.

explicația privind calitatea apei nu o știu, procedez prin testare și eliminare, îmi port rezerva de apă, dacă mi-e dor uneori o colectez într-un șanț de pe marginea drumului iar uneori iarna colectez zăpadă, direct în bule.

Nu sunt în favoarea materialelor purificate rafinate
uneori impuritățile fac calitatea.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 18/02/08, 23:18

Bonjour à tous

Pedeapsă cu oțet, o manipulare falsă și hop un pahar de oțet vărsat pe covorul mașinii ..... E mai bine decât mirosul dezgustător, dar îți ia părul după o după-amiază la soare .... : Mrgreen: André, ești sigur că funcționează mai bine cu oțetul ???? : Mrgreen:

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123