Blocarea dezvoltării injecției de apă

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79327
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Blocarea dezvoltării injecției de apă




de Christophe » 18/02/08, 11:44

Tocmai am scris un articol foarte mic care evocă blocajul și lipsa de interes față de dopajul apei de către producători: https://www.econologie.com/industriels-e ... -3669.html

Iată conținutul său:

De ce producătorii nu sunt mai interesați de dopajul cu apă Giller-Pantone?

Rezultatele practice bune ale unei injecții de apă folosind un sistem Gillier Pantone sunt incontestabile, ca dovadă a asamblării efectuate la primăria din Vitry. De ce acest sistem nu este dezvoltat în prezent mai mult de către producători?

Iată câteva lucruri de gândit:

- Sunt interesați, dar marketingul nu este încă planificat

- Reproductibilitatea sau stabilitatea rezultatelor care sunt dificil de controlat

- Înțelegere slabă a sistemului

- Sistem din domeniul public, dificil de brevetat

- NIH (Neinventat aici) vezi aici

- Inerție industrială sau mentală

- Durata de viață îmbunătățită nu este profitabilă pentru vânzătorii de motoare (care singuri au mijloacele necesare pentru a dezvolta cu adevărat sistemul)

- Se aplică motoarelor vechi care nu sunt favorabile achiziționării de motoare noi


Argumentele dvs. (relevante) vor fi adăugate la acest articol pe măsură ce mergeți.
Dernière édition alin Christophe 18 / 02 / 08, 15: 10, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 18/02/08, 12:16

Foarte interesant filmele din „neinventate aici”

Pentru „dopajul cu apă” ... cred că câștigurile oferite nu sunt suficiente pentru a contracara inerția industrială și obiceiurile fiscale mici pe combustibil.

Fii atent, nu strig „conspirație a petrolierelor și a celor puternici”. Pur și simplu, atunci când aveți o fabrică care produce un motor fără sistemul Gillier-Pantone și bine pentru a vă schimba linia de producție și a o amortiza, trebuie să aveți un salt tehnologic foarte puternic în sistem.

@+
0 x
Imagine
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper




de Pierre-Yves » 18/02/08, 13:43

La rândul meu, rețin în lista lui Christophe două puncte conexe. Există o slabă înțelegere a sistemului, ceea ce face dificilă controlul reproductibilității sau stabilității rezultatelor. Când vedem că, pe două tractoare convertite, unul funcționează, iar celălalt nu, ne punem în mod rezonabil întrebări. Deși, din câte știu eu, majoritatea instalațiilor funcționează bine, cele care nu funcționează joacă rolul copacului care ascunde pădurea.

Un alt motiv este acela că anumite discursuri (care, personal, mi se par delirante ...) acționează ca o folie! Odată am participat la o prezentare aproape mistică (abia exagerez), astfel încât am vrut să părăsesc sala după 5 minute. Îmi pot imagina cu ușurință reacția unui șef al industriei auto la astfel de prezentări ...

Personalitatea lui Pantone și ambiguitățile sale acționează și împotriva dopajului cu apă. Cei care se opun procesului abuzează demagogic de acest tip de „argument”.

În sfârșit (de data aceasta!), Procesul este „prea simplu” !!! Pune-te în pielea unui inginer care a lucrat ani de zile la reducerea poluării și a consumului: dacă inventează un sistem ultra-sofisticat (și ultra-scump !!), șefii lui îl vor felicita. Dacă ia un sistem pe care omul obișnuit îl poate instala în garajul său, va fi concediat imediat pentru incompetență !!!

Încep o evaluare a dopajului cu apă. Ar trebui să subliniez că sunt un birou de proiectare și că nu voi vinde niciodată truse, dar le pot recomanda în anumite aplicații. Voi întocmi specificații pentru această evaluare și o voi publica pe aceasta forum, astfel încât toată lumea să-și poată da cu părerea.
0 x
optimizare, economii de energie
http://www.avel-vor.fr
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 18/02/08, 14:15

Mi-aș aminti mai ales aceste puncte:
- NIH (Neinventat aici) vezi aici
- Inerție industrială sau mentală
- Durata de viață îmbunătățită nu este profitabilă pentru vânzătorii de motoare (care singuri au mijloacele necesare pentru a dezvolta cu adevărat sistemul)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 18/02/08, 15:07

Sunt de acord cu punctul de vedere al lui Pierre Yves și, de asemenea, al lui Abyssin3, deși nu știu dacă prelungirea duratei de viață a motorului este demonstrată cu adevărat (coroziune ...)

@+
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79327
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 18/02/08, 15:12

Vă mulțumim că ați acordat atenție acestei postări.

Voi pune un punct asupra simplității, de fapt legat de faptul că este dificil de brevetat, precum și un punct asupra imaginii dubioase pe care o are sistemul.

Remundo, pentru durata de viață, un indice indică puternic în direcția îmbunătățirii: uleiul de motor se înfundă mult mai puțin repede și toată lumea a observat acest lucru.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79327
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 18/02/08, 15:22

Aici am adăugat următoarele 2 puncte:

- Sistem prea simplu pentru a-i interesa pe ingineri (dopajul a dus la rezultate echivalente sau mai bune decât dezvoltarea injecției diesel de înaltă presiune, a cărei dezvoltare a durat mai mult de 10 ani și milioane de ore de inginerie).

- Imagine proastă a sistemului transmis de Pantone, dar și de anumiți „actori” (formarea unor grupuri „organice” foarte dubioase).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 19/02/08, 23:23

Bună ziua Christophe

Christophe a scris:- Imagine greșită a sistemului transmis de Pantone ...


Sincer, publicul larg ignoră total cuvântul „Pantome”, indiferent dacă este vorba de un tip sau de o invenție. Ori de câte ori am vorbit despre asta în jurul meu, nimeni nu știa. De acolo până la a spune că este o folie pentru cartelul auto, există un pas pe care nu îl voi face. Și apoi, având în vedere bugetele publicitare pe care le au, pot crea de la zero orice imagine de marcă pe orice subiect dintr-o întreagă populație. : Mrgreen:

Automobilul este o imagine tehnologică, pe care o preferă sofisticată și, prin urmare, costisitoare. Există mai multe profituri decât vânzarea ieftină „de bază”.

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79327
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 20/02/08, 10:13

Nu a fost legat de publicul larg, ci de factorii de decizie (responsabili de BE de exemplu): cu reputația sulfuroasă a pantonei și a multor oameni care se învârt în jurul ei, doar numele pantone blochează orice inițiativă „serioasă” ...

Dar cred că cel mai important motiv este dificultatea reproductibilității rezultatelor ... și pentru a înțelege este nevoie de studii ... pe scurt, cercul vicios clasic ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 20/02/08, 10:22

Remundo a scris: atunci când aveți o fabrică care produce un motor fără sistemul Gillier-Pantone, bine să vă schimbați linia de producție și să o amortizați, sistemul trebuie să ofere un bun tehnologic foarte puternic. @ +

Sistemul Gillier-Pantone nu necesită nicio modificare a motorului.
Aproape întregul sistem se referă la evacuare, de obicei furnizat de subcontractanți.
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 149