Studiul tijei reactorului pantone, încălzirea sau cavitația?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Studiul tijei reactorului pantone, încălzirea sau cavitația?




de Christophe » 05/03/08, 09:44

În urma acestui mesaj medias / right-of-reply-article-on-pantone-in-science-and-life-t4811.html Am creat acest nou subiect pentru a examina descoperirile lui André asupra tulpinilor (precum și ale mele, dar care sunt mai puțin extinse).

Copiez / lipesc ultimele 3 mesaje despre asta.
Dernière édition alin Christophe 01 / 05 / 08, 12: 51, editate 3 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 05/03/08, 09:44

Andre a scris:bonjour
Apropo, o altă notă în treacăt: această afacere cu bară magnetică, nu știu dacă cineva crede sau nu, dar în orice caz, dacă v-ați apropiat deja de un magnet al unei busole veți deduce că magnetul mai mic se va magnetiza o bară mult mai bună decât câmpul magnetic al pământului.


De mult am trecut de etapa magnetismului și am făcut multe verificări cu metale nemagnetice
și evident alergarea nord-sud? am înțeles rapid ce înseamnă asta, dar nu putem împiedica pe cei care cred asta ..
mult timp pierdut în primii ani pe aceste subiecte pentru a verifica tot ce a fost scris acolo, tot acest timp pierdut ar fi fost mai bine folosit pentru experiențe mai îmbogățitoare.
O tijă din material nemagnetic, cum ar fi oțelul inoxidabil sau inconel, funcționează la fel de bine, chiar așezată vertical sau în orice direcție magnetică.
De asemenea, funcționează o tijă din ceramică sau carbon
un electromagnet așezat pe o tijă nu îmbunătățește sistemul
Un cablu de oțel în locul tijei nu funcționează
un tub umplut cu pulbere de oțel nu funcționează bine
o stivă de tuburi concentrice nu funcționează bine.
Să nu credeți că am luat tot ce a spus Panton pentru bani
Nu mai mult decât orice poate fi citit pe forum de la unii montatori tijele din nichel și inconel (metal folosit pentru centralele nucleare) îmi cer multe cercetări, să-mi aduc o bucată mică și la ce preț! pentru ce rezultate?
din fericire nimeni nu a scris pe forum acea tijă de platină oferă performanțe mai bune.

André

Diferite experiențe
culoarea tijelor indică temperatura atinsă pentru nuclee în diferite locuri, nucleul fasciculului nu se încălzește cu greu
Imagine

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 05/03/08, 09:45

Christophe a scris:O altă fotografie a unei tije observată în timpul PFE-ului meu la ENSAIS în 2001 ... Dacă îmi amintesc bine a fost o tijă de 20 mm într-un spațiu de 21 ... deci doar 0.5 mm de spațiu. Nu observasem acest fenomen cu altă tijă.

Ani mai târziu, încă nu văd cum să explic clar acest lucru încălzire dacă este localizată urmată de o zonă mai rece, cu atât mai mult cu cât fluidele (admisie și evacuare) circulă destul de „rapid” în jurul tijei, ceea ce va tinde să „omogenizeze” temperaturile de-a lungul tijei ...

Imagine

Descoperirile lui André sunt și mai spectaculoase ... André, nu vrei să-i arăți fotografiile tale de tulpini cu „ace”?

Cred că André este singurul din lume care a făcut astfel de teste ... Poate că ar fi trebuit să vorbim despre asta mai mult atunci?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 05/03/08, 09:45

Andre a scris:bonjour
Cred că André este singurul din lume care a făcut astfel de teste ... Poate că ar fi trebuit să vorbim despre asta mai mult atunci?


Nu mă gândesc să fiu singurul care a făcut testele, sunt sigur că producătorii de mașini au trecut prin sistem cu un pieptene cu dinți fini, mult mai fin decât tot ce trebuie să facem împreună
Deci, ei știu mai mulți decât noi toți împreună, dar nu vorbesc despre asta, rareori am văzut acești experți oferind o explicație pentru a spune exact ce nu funcționează în acest sistem sau de ce îl lasă pe raft, timpul este pe linie. favoarea lor, într-un timp oricare ar fi sistemul de îmbunătățire a motorului cu ardere, acesta nu va mai fi de mare interes, este ca și cum în 1950 am fi găsit o soluție pentru a îmbunătăți considerabil locomotivele cu abur, prea târziu prea puțin ..

Tija ciocănită instalată pe un motor Lycoming
Imagine
Vorbește-mi, fără coroziune, este o tijă inconel, un material grozav pentru centrala nucleară care m-a costat (un braț) și multe călătorii pentru a localiza acest material ..

Montare pe un motor mare pe benzină dopat cu apă (tija prea lungă intenționat)
diametru 12,7 inox 316.
După 2 ore 30 de mers, demontarea tijei
pentru a examina distribuția căldurii
urmele cavitației încep la 112 mm de la începutul tijei și se termină la 136 mm (de aici am tăiat tija)
Examinat cu obiectivul camerei (zoum), arată ca o mulțime de micro-picot negru arse.

Imagine

Ar trebui să sap pentru celelalte tije cu o spirală
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 05/03/08, 09:47

Da, André, m-am gândit la constructori ... aș fi spus: singurul experimentator independent.

În orice caz, pe forum tu ești cel care a mers cel mai departe ... Ei bine, ne certăm, nu este foarte important. Ceea ce contează sunt faptele ...

Deci, iată că acest subiect este dedicat observațiilor lansetei ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 05/03/08, 09:52

Simularea numerică poate da unele idei unora (copiați / lipiți de la acest subiect: simulare-numerică-și-analiză-modală-a-unui-reactor-t4929.html )

Christophe a scris:Am (re) pus aici câteva rezultate ale modelării numerice a unui "reactor" panton care a fost produs de RPSantina la sfârșitul anului 2005! Au fost deja postate pe wiki, dar prea „adânci” pentru a fi vizibile ...

Simularea este în 2D și fluxul este de la dreapta la stânga.

Imagine
Imagine
Imagine

Imagine

Cu teoria ionizării lui Julien, acest lucru va da, fără îndoială, idei mai precise !! Pentru cei care nu o știu încă: https://www.econologie.com/ionisation-de ... -3324.html
Dernière édition alin Christophe 16 / 03 / 08, 11: 56, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 05/03/08, 20:05

Sus !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 12/03/08, 23:32

UP și pentru mine

Care este viteza amestecului Aer + vapori de apă + vapori combustibili în jurul tijei?

încălzirea și cracarea termică a compușilor explică aceste variații bruște ale T ° pe tijă?
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 13/03/08, 12:01

Ah, în sfârșit, cineva! Acest subiect este foarte important și nimeni nu spune nimic ... :strigăt:

Capt_Maloche a scris:Care este viteza amestecului Aer + vapori de apă + vapori combustibili în jurul tijei?


Ben vitezele sunt date pe scara simulării numerice, altfel le-am estimat în timpul PFE și cred că am ajuns în aceeași ordine de mărime doar că presupusesem că traiectoria era elicoidală, care n ' nu este cazul (cel puțin nu cu un nu atât de slab).

Pentru simulare, dacă îmi amintesc bine, am luat delta de presiune realistă în comparație cu un motor.

Deci putem citi: 4.28m * 10 ^ 2 peste 400m / s, adică mai mult decât viteza sunetului... cred că este un indiciu ...

Acum, această simulare a fost făcută în 2d ... observați-i pe cei obișnuiți cu analiza modală pentru a face ceva în 3d ...

Capt_Maloche a scris:încălzirea și cracarea termică a compușilor explică aceste variații bruște ale T ° pe tijă?


Aceasta este chiar prima ipoteză pe care o putem face, dar având în vedere locația punctului fierbinte și viteza mare a fluidelor, este foarte greu de crezut, deoarece încălzirea ar fi mult mai puțin „locală” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 13/03/08, 12:45

Nu sunt de acord, deoarece dacă există fisuri, acesta va fi la un punct de echilibru undeva pe tijă,

400 m / s inevitabil în regim turbulent, începe să se încălzească
deoarece pentru a albastru o tijă de oțel, trebuie să vă ridicați la aproximativ 900 ° C

uită-te la asta : Cheesy:

Imagine
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139