Arderea umedă: explicații ale lui Rémi Guillet

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Arderea umedă: explicații ale lui Rémi Guillet




de Christophe » 24/07/08, 14:23

Creez acest subiect pentru a discuta despre îmbunătățirea arderii prin umidificarea „simplă” a aerului, cu alte cuvinte: controlul higrometriei aerului de ardere.

Desigur, acest lucru leagă în mare măsură activitatea Gillier Pantone dopaj pe apă deși cred că există altceva în GP, ​​cum ar fi teoria ionizării: https://www.econologie.com/ionisation-vapeur-eau/

Iată un document care explică tehnica de descărcat aici:
https://www.econologie.com/telechargemen ... formances/


Pompa de vapori de apă și arderea umedă: explicații și performanțe. De Rémi Guillet.

Pompa de vapori de apă

Având inițiat în primii ani 1970 cercetări și dezvoltări privind generatoarele de căldură cu condensare (produse de ardere), acest lucru pentru a limita condensarea atmosferică a fumurilor noului combustibil care era, la vremea respectivă, gazul natural, pentru a crește în mod corelativ eficiența combustiei prin acest tip de generator de căldură, criza energetică rezultată din șocul petrolier al 1973 ar trebui să-mi ofere posibilitatea de a continua în acest fel să extind câmpul lor de cerere (într-adevăr foarte limitată).

Într-adevăr, condensarea eficientă a apei provenite din combustie într-un generator de căldură presupune că temperatura cea mai scăzută a „sursei reci” sau temperatura apei care intră în cazul unui cazan, aceasta este mai mică decât temperatura punctului de rouă a gazelor rezultate din ardere (adică aproximativ 60 ° C în cazul produselor de ardere a gazelor naturale).

Se poate observa chiar că vaporii de apă nu sunt pure, condensul nu este izoterm și o condensare semnificativă presupune o respingere a produselor de ardere cel puțin 15 ° C sub temperatura punctului de rouă menționat: o constrângere limitarea considerabilă a câmpului de aplicare a generatoarelor de condensare.

Deci, cum să lărgim acest domeniu de aplicație știind că temperatura apei unei bucle de încălzire prin apă caldă la returul cazanului atinge 70 ° C? Presurizarea produselor de ardere, separarea vaporilor de apă de alte gaze? Atât de multe soluții luate în considerare de ingineri și de alți universitari implicați în cercetarea termică după șocul petrolului 1973.

În ceea ce mă privește, soluția propusă a fost creșterea tensiunii vaporilor de apă în produsele de ardere care trec prin generatorul de căldură, prin (ultim) schimb de entalpii între gazele de ieșire (și saturat cu vapori de apă la sfârșitul primei secvențe de condensare în generatorul de condensare sau mai des în recuperator / condensator asociat cu un generator convențional) și aer de combustie, respectivul schimb de schimbare căldura sensibilă reziduală, reciclată prin preîncălzirea aerului care intră și pe căldura latentă a condensului rezidual rezultat dintr-o condensare finală a vaporilor de apă pe partea gazului de ieșire și reciclată prin evaporarea acestei ape în aerul care intră , astfel umezit.

Din punct de vedere cantitativ și în acest stadiu final al comerțului, totul se întâmplă în pompa cu abur, ca și cum ar exista pomparea vaporilor de apă conținuți în gazele care părăsesc recuperatorul / condensatorul și reciclarea acestor vapori în aerul care intră.

Corelabil, la sfârșitul acestui schimb, deoarece căldura sensibilă și latentă eliberată la stivă devine aproape zero, eficiența de ardere atinge maximul posibil, adică 100% (raportat la valoarea mai mare a încălzirii combustibilului)
Dernière édition alin Christophe 24 / 07 / 08, 15: 21, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 24/07/08, 15:41

Oh, aici! tocmai asta am găsit pe arzătorul meu, reducerea 20 a coefului de NOx

A se vedea: încălzirea izolației termice / ameliorare-arzător-ulei-reducere-nox-and-co-Blue Flame-t5172.html

acest tablou este foarte interesant:
Imagine

rezultatul va fi cel mai bun între 3.5 și 4.5
între 22 și 30% din masa apei în raport cu masa de combustibil

iar în ultimul timp am pulverizat un supliment de apă, care a scăzut de fapt T ° a flăcării și produce mult CO

trucul este să mențineți o flacără peste 1000 ° C (pentru CO) și sub 1300 ° C (pentru NOx)
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 24/07/08, 15:49

Hei da ... minți grozave ... știi ce urmează :) : Mrgreen:

Pe de altă parte, în cazul pantonei de gilier (fără reinjectarea evacuării și, prin urmare, Egr), este mai degrabă în 20% apă volumică este aproximativ 0.25 pe această masă ... până acum de 3.5 4 ...

În cazul dvs., dacă ați reinjecta ipotetic 100% din gazele de ardere ale cazanului, nu ați depăși 1.2, deci nu sunt de acord cu% dvs.: nu ar fi mai degrabă 220% și 300%?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 24/07/08, 21:07

Uitați de masa de oxigen din aer

din cauza masei sale atomice de 16, respingeți mai mult co2 în greutate decât ați consumat combustibil
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 25/07/08, 04:06

bonjour

rezultatul va fi cel mai bun între 3.5 și 4.5
între 22 și 30% din masa apei în raport cu masa de combustibil


În cazul meu
Este între 1,2 litri de apă și 1,6 litri de apă pentru 6 are 6,5 litri de motorină, este departe pe curba 1 sau 3,5
Dacă aș înțelege corect, ar consuma 6 litri de apă pentru 6litri de benzină pentru a fi 1, este destul de uriaș?

20% sunt cele mai frecvente cifre uneori 28% dacă doriți mai multă putere. (Benzină 0,88)

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 25/07/08, 09:19

Absolut, curba arată doar reducerea de NOx, dimpotrivă, s-ar putea trage curba de CO care va crește spre 30 de masă de apă în comparație cu combustibilul.

Reacție perfectă de ardere a GO (azotul nu este prezent)
2 C16H34 + 49 O2 = 32 CO2 + 34 H2O
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 25/07/08, 11:03

Capt_Maloche a scris:Uitați de masa de oxigen din aer

din cauza masei sale atomice de 16, respingeți mai mult co2 în greutate decât ați consumat combustibil


Hu? Ce face CO2 sau O2 în raportul masă apă / combustibil? :şoc:

Combustibil = combustibil și necombustibil + oxidant

Deci sunt de acord cu André acolo!

În caz contrar, l-am invitat pe autorul acestui document, sper că se va putea înregistra și scrie forums.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 25/07/08, 11:46

Nimic, dar îmi place să-mi amintesc, nu este evident la prima vedere

pacat el nu a făcut aceeași imagine pentru cantitatea de particule și CO

Oricum, testele mele au confirmat corelația directă cu temperatura flăcării;

există abur supraîncălzit cu termoliză ciclică (OPS) reintrodus în inima flăcării, iar arderea instantanee a produsului de termoliză permite o vaporizare totală a picăturilor de ulei în suspensie, permițând totodată, din recircularea gazului mai rece, scăderea flăcării medii T °

în orice caz, până nu se dovedește altfel, aceasta este concluzia mea

Editarea autorului:
fals pentru termoliză, adevărat pentru restul, a evoluat de atunci :D vezi următoarea postare
Dernière édition alin Capt_Maloche 09 / 06 / 09, 11: 46, editate 2 ori.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 25/07/08, 11:50

Suntem de acord, dar cantitățile de apă injectate în acest grafic sunt mult (mult mai mari) decât cele din experimentele noastre. Asta am vrut să spun.

Ceea ce ar însemna că ar exista un alt efect (termoliza) în cazul nostru decât pulverizarea apei?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 25/07/08, 11:54

Christophe a scris:Ceea ce ar însemna că ar exista un alt efect (termoliza) în cazul nostru decât pulverizarea apei?


Da, răcirea flăcării prin exces de apă

Uh, ce caz?
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 117