Cum se conduce e85 cu un motor vechi cu carburator

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
yc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 11/04/07, 13:49

Cum se conduce e85 cu un motor vechi cu carburator




de yc » 17/09/08, 17:12

Am o Mazda din 1976 cu un motor obișnuit pe benzină cu plumb de 10 CP și carburator dublu.
pe care vreau să-l pun din nou în circulație cu e85 (dacă este posibil)
Aș dori să știu dacă pot pune e85 în cazul în care modificarea se face
cutia este concepută pentru injecție, așa că cred că trebuie să punem mai mult în avans
Întrebări/
carbohidrații ar trebui să punem mai multă bogăție
de ce ar trebui să se schimbe uleiul după 1000kms
pot folosi și benzină sp95 fără plumb fără pericol de spargere
știind asta înainte să conduc cu plumb obișnuit
unii îmi spun că da, că aditivul de plumb este pipo (sursă de la colecționari de mașini vechi care conduc fără el)

multumesc pentru raspuns

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Tiboshadow06
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 18/08/06, 12:15




de Tiboshadow06 » 13/12/08, 19:59

Conducerea pe E85 pe acest tip de mașină este aproape imposibilă, viața motorului va fi scurtată, în sfârșit sunt bun, astfel încât să existe cel mai mic risc posibil de rupere. Aș spune că este necesar să schimbați furtunurile de alimentare cu combustibil cu furtunurile de aviație. . Pentru chiulase știu că pentru vechii americani există chiulase „întărite” care vă permit să rulați fără plumb în loc de super într-un mod sigur, care trebuie să existe pentru această mazda. Apoi, încă pe american există carburatoare cu un tratament anticoroziv special conceput pentru etanol, trebuie să întrebați! De asemenea, este necesar să faceți teste scăldând anumite părți fragile (flotorul carburatorului, de exemplu) în etanol pentru o anumită perioadă de timp pentru a vedea dacă nu apare o reacție care le-ar putea uza! Apoi reglarea carburatorului și a aprinderii sunt obligatorii, dar pe această parte nu știu nimic, în ceea ce privește cutiile suplimentare, sunt sceptic cu privire la fiabilitatea lor ...

Între E-85 și SP95, ambele au puncte negative în ceea ce privește aspectul ecologic, E2 este probabil mai bine de utilizat, dar, în ceea ce privește fabricarea, este un dezastru ecologic, indiferent de ce. ”Indiferent de combustibilul utilizat, este necesar să îmbunătățiți eficiența motorului pentru a reduce consumul cât mai mult posibil (ușurați mașina, instalați un cu)

Sperând că va fi de ajutor ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128