Kit Gillier Pantone e-copra în Turbo M6 mâine

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Kit Gillier Pantone e-copra în Turbo M6 mâine




de Christophe » 30/01/09, 12:42

A priori raportul făcut în octombrie 2008 pentru Turbo pe M6 despre kiturile de injecție a apei eCopra va difuza mâine.

Între timp, aici este deja un „reportaj video de la filmarea raportului Turbo"

Vă reamintesc că setul ecopra este, după știința mea, singurul kit rutier care a fost recunoscut oficial de asigurare: https://www.econologie.com/forums/assurance- ... t6801.html

ps: Nu avem M6 dacă M6 Replay nu funcționează cu IP-urile belgiene. Dacă kk1 ar putea transmite în flux emisiunea și mi-o poate trimite sau o poate pune pe EconoTV sau pe YouTube? Mulțumesc.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 01/02/09, 13:47

Confirm difuzarea pe de altă parte, nu am putut să o văd (evident).

KK1 s-a uitat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189




de Remundo » 01/02/09, 14:48

salut, aici sunt 2 link-uri:
http://fr.youtube.com/watch?v=ML7gaPF6PPg
http://www.turbo.fr/videos-voiture/2750 ... -auto.html

Al doilea este din emisiunea M6 Turbo: Honda Insight; Ecopra.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 01/02/09, 15:02

Ah cool, am acces la videoclipul Turbo!

Noul Insight seamănă foarte mult cu Claritatea: https://www.econologie.com/honda-fcx-cla ... -3910.html
iată un kit de presă complet și interesant:
https://www.econologie.com/honda-fcx-cla ... -4027.html

ps: primul link este același ca în primul meu mesaj : Mrgreen:
Dernière édition alin Christophe 01 / 02 / 09, 16: 09, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189




de Remundo » 01/02/09, 15:24

Am ascultat, nu-ți va plăcea :|

Analiza este foarte ușoară, fără detalii minunate ... Este sigur că, dacă au pus un pahar de apă pentru un tractor de 100 CP la încărcare maximă, nu va exista nicio diferență distinctă.

Tonul raportului este batjocoritor.

Nu au luat măsurarea poluării. Au arătat doar tractorul negru fumător ... :?
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 01/02/09, 15:27

Încă se încarcă ...

Ei bine, asta nu mă surprinde, Copra m-a avertizat că este „medie” și este o analiză „clasică” din partea vânzătorilor de vise: știm pentru cine „călăresc” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 01/02/09, 15:34

Tocmai l-am văzut. Ei oricum nu au titlul de „idiotul săptămânii” ... Dar concluzia care s-a decis repede este:
Ecopra, nu merge!
Aceeași putere, același consum.
Nu m-aș mira dacă un client nemulțumit și-a pus tractorul pe bancă. Discutasem o dată cu un fermier. Îmi spusese că rezultatele erau cam aleatorii de la o mașină la alta. Ceea ce nu înseamnă că nu funcționează, dar este un pic loterie și mă îndoiesc că vor garanta rezultate.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 01/02/09, 15:50

abyssin3 a scris:Îmi spusese că rezultatele erau cam aleatorii de la o mașină la alta. Ceea ce nu înseamnă că nu funcționează, dar este un pic loterie și mă îndoiesc că vor garanta rezultate.


Doi parametri principali condiționează funcționarea în reducerea consumului (sau nu) a unui ansamblu de dopare a apei, dar este cu siguranță un pic prea intelectual ca o reflecție pentru jurnaliștii de la bază (îmi pare rău că sunt calomnios, dar este un fapt):

a) tipul regulatorului pompei de injecție: trebuie să fie cu viteză maximă (în general, cazul tractoarelor), astfel încât să regleze cantitatea injectată.

b) sarcina motorului și mai presus de toate variațiile de sarcină / cuplu: sub o anumită sarcină, deci o temperatură de ardere: rezultatele sunt nule, apa nu adaugă nimic!

În toate cazurile, există un câștig în emisiile poluante ...

Pentru mine prin urmare, este clar și „normal” că nu există rezultate pe bancul de testare atunci când același tractor are rezultate într-un câmp: nu există variații ale sarcinii (în timpul variațiilor, T ° temperatura camerei este cea mai mare și, prin urmare, efectul apei este cel mai important) și sarcina stabilizată la un nivel general scăzut: niciun tester pe banc nu îndrăznește să se încarce la 110% pentru a aduce motorul în genunchi ...

Totuși, aici rezultatele sunt excepționale (reducere de 70% a consumului): un fermier lucrează în general la o sarcină mare (sarcină mare = economie de timp), dar mai ales cu o mulțime de variații ale sarcinii care explică câștigul!

Și nu-mi spuneți că constructorul de motoare nu știe !! : Evil:

Am vorbit deja despre asta: https://www.econologie.com/forums/dopage-pas ... t4099.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 01/02/09, 17:03

După ce am văzut raportul ... tratamentul informațiilor este ridicol, limitându-se la otravă. Tonul jurnalistului este de râs: se pare că vorbește cu interlocutori de 14 ani ... Hei, nu ești la Star Ac!

Bancul de testare nu valorează nimic din alt motiv, ar fi fost necesar să testați un tractor 100% original în aceeași stare de uzură și funcționare: apa fiind deja dezbrăcată de motor!

Dar poluarea? Evident, încă o dată, o uităm voluntar, deoarece este în favoarea injectării de apă ... care ar fi o sarcină pentru producători și filtrele lor de particule ...

Între timp, kiturile ecopra continuă să fie vândute și niciun recurs pe scurt nu știu ...

Așadar, bla-urile jurnaliștilor carierați care se tem să nu supere „ruperea sistemului” sunt de mică valoare ...

Imagine
Dernière édition alin Christophe 01 / 02 / 09, 22: 22, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 01/02/09, 18:42

Salut baieti !

Nu rupeți miezul cu aceste tâmpenii, în curând îi vom face pe toți de acord! : Cheesy:

A ++

Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123