Curs cu motor Pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Luffy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 18/03/09, 07:12

Curs cu motor Pantone




de Luffy » 18/03/09, 07:21

Buna ziua tuturor,
Nou în acest sens forum M-am întrebat dacă există oameni sau organizații care ar organiza cursuri de formare pentru a construi sisteme de pantone.
Iată speranța că acest subiect nu a fost deja postat.

Merci.
0 x
Puterea viselor
această camă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 18/03/09, 09:32
Locul de amplasare: Dax




de această camă » 18/03/09, 13:52

la fel și pentru mine, sunt de partea lui Dax în Landes ... :?:
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 18/03/09, 17:46

Bună ziua pentru tine,
Da, această idee de stagiu este bună și merită explorată.
Între timp, am găsit asta ... plătind ... :?
http://www.ecopra.com/home/index491.html
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Luffy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 18/03/09, 07:12




de Luffy » 20/03/09, 09:53

Personal, nu am echipamentul pentru a produce un astfel de sistem, chiar dacă rămâne destul de simplu, mi se pare o rușine că puțini oameni sunt atât de interesați, mai ales că ar putea fi frumos să construim sistemul împreună și să împărtășim diferite puncte de vedere. Sunt în Vaucluse en Paca. Nu ezitați dacă unii sunt motivați ...
0 x
Puterea viselor
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 20/03/09, 12:12

Și da, Luffy ...
Și totuși, mi se pare că nașterea econologiei vine de la pantomul Gillier ... :?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 20/03/09, 12:18

Da, LeJuste poate fi gata, dar nu că ... Am explicat aici, ultimul paragraf: https://www.econologie.com/le-moteur-pan ... -1294.html

Nașterea econologie.com (decembrie 2002 -?)

A fost întâlnirea mea din decembrie 2002 cu Gabriel Ferrone de la Selva, un ecolog din anii 1970, precum și cu René Dumont, care a accelerat crearea site-ului. Intr-adevar; președintele asociației EES, Ecologie Energie Survie, Gabriel avea o grămadă de documente pe rafturile sale. A fost o rușine, deoarece multe dintre aceste documente erau foarte interesante: prin urmare, am propus crearea, gratuit, a unui site web pentru diseminarea acestor informații.

După câteva săptămâni de muncă, site-ul Econologie.com a fost pe web la începutul lunii martie 2003.

Din păcate, dificultățile de comunicare cu Gabriel (77 de ani) au dus la separarea aproape completă între EES și site în iulie 2004, cu ocazia trecerii la versiunea 2.

Doar câteva texte și documente de la EES rămân pe site, dar nu mai promovez această asociație, care, trebuie spus, este pe moarte: a militat activ în anii 80, dar a pierdut acum majoritatea membrilor săi (majoritatea prin moartea vechilor vârstă), nu mai are greutatea necesară pentru ambițiile sale ...

Cu toate acestea, această colaborare cu Gabriel a fost îmbogățitoare și, mai presus de toate, a permis crearea acestui site ...


Pentru stagii: există bine și mult mai puțin bine.
Există unele care sunt organizate în mod regulat în Franța.

http://quanthomme.free.fr/qhsuite/Calen ... tone09.htm

Nu susțin în niciun fel toate tâmpeniile și prostiile care s-ar putea spune acolo ...

În cele din urmă, a devenit mai puțin rău decât acum 2 sau 3 ani (economiile ar fi contribuit la curățare?) Unde ecologiștii extremisti nu au ezitat să ceară 3 sau 400 € pentru a vinde rahat ...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 20/03/09, 15:07

bonjour

Ar fi interesant să aveți un rezumat sau un raport al celor care au urmat aceste cursuri. (care ar da o idee despre ceea ce a înțeles)
Mi se pare că, de-a lungul anilor de experiență, unele lucruri ar fi trebuit să se îmbunătățească în sistemul de bază.
Pentru a vedea diversitatea de montare a materialelor, astfel încât să intre în reactor așa cum iese din reactor așa cum intră în motor.

Cred că stagiile sunt specifice francezilor, dacă mă uit în lumea mică a avioanelor, el vorbește adesea despre calificare
munte, roata de coadă, schi ect .. se termină plus forțează chiar și un pilot de linie aeriană să se califice pe un ULM ??
Suntem obișnuiți mult mai simplu, ne descurcăm singuri.


Înapoi la dopajul cu apă
Mi se pare puțin exagerat faptul că este nevoie de un stagiu pentru a face ceva atât de simplist, este cam ca și cum ai face un stagiu pentru a construi un scuter

Ceea ce mă lasă puțin nedumerit sunt micile detalii și subtilitățile (ale unui ansamblu care funcționează) despre care nu a vorbit ..
Rezultatele sunt destul de rar bine enunțate
întrucât kilometrul consumului de apă a parcurs consumul de motorină la un test foarte specific, se pare că unii oameni se tem să meargă pe drum pentru a face 200 km în mod continuu pentru a-și măsura instalația.

Am urmat postarea Renault 4L în ciuda experienței mele reduse în domeniu, nu am înțeles cum ieșirea reactorului intră în motor (sau îmi lipsește o parte bună). Nu am văzut date despre consumul de apă pe benzină ??

Sper că la cursuri nu se spune că nu funcționează pe motoare pe benzină ..

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 57