Injecție de apă în motor, particule de reformare, Nox, CO

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Injecție de apă în motor, particule de reformare, Nox, CO




de Capt_Maloche » 12/08/09, 10:31

Rezultatele obținute în principal din munca mea pe arzătorul cu flacără albastră: încălzirea izolației termice / ameliorare-arzător-ulei-reducere-nox-and-co-Blue Flame-t5172.html
sau să înțeleagă reacțiile vaporilor de apă într-un ciclu de ardere

Acest subiect se dorește a fi o evoluție a sistemului Pantone, atât de prost interpretat

Introducere:
Pentru producători, supapa EGR este în primul rând o modalitate de a reduce temperatura flăcării și, astfel, de a limita Nox, dar este, de asemenea, o modalitate excelentă de a reinjecta vaporii de apă din arderea benzinei. sau diesel, și dă acest lucru:

toate în detaliu aici:

Capt_Maloche a scris:INJECȚIE DE VAPOR DE APĂ, DE CE FUNCȚIONEAZĂ!

Descriere: Reacție perfectă de ardere a GO (azotul nu este prezent)
2 C16H34 + 49 O2 = 32 CO2 + 34 H2O

adăugarea de vapori de apă în primul rând (important) al ciclului de ardere permite o depoluare spectaculoasă

de fapt, aceste două reacții cunoscute explică aceste rezultate:
H2O + C = H2 + CO : particulele de funingine incandescente („arsurile rele”) reacționează cu vaporii de apă, aceasta necesită o temperatură peste 950 ° C și, dacă este posibil, sub 1300 ° C, de unde dificultățile întâmpinate de testerii noștri amatori pe toate aceste sisteme

CO + H2O <> CO2 + H2 : CO din prima reacție și arderea imperfectă reacționează cu vaporii de apă pentru a furniza hidrogen; de asemenea, T ° trebuie să fie mai mare decât 950 ° C în caz contrar, va exista exces de CO

H2+2O2<>2H2O : hidrogenul produs de primele două reacții contribuie la distrugerea materialului ars, la menținerea exploziei mai mult timp și, prin urmare, la creșterea randamentului.

Practic, cele arse nu sunt transformate în energie înainte de a deveni :D

NOTĂ IMPORTANTĂ:
faptul este, de asemenea, că, deoarece vaporii de apă sunt injectați la începutul ciclului de ardere, C disponibil care nu a reacționat încă (și care ar fi reacționat în ciclul normal) nu are timp să se completeze complet reacția sa care permite vaporilor de apă deja prezenți să acționeze conform primei reacții

avantajul este, de asemenea, că dacă se produce CO în timpul reacției, acesta se va transforma imediat !!


Prin urmare, cantitatea de vapori de apă trebuie să fie reglată de un computer, ceea ce producătorii noștri încep să facă cu supapele EGR.


Ce am putut observa prin demontarea supapei EGR și a sistemului de admisie a aerului unui vehicul recent: vezi mijlocul paginii consumă-mai puțin-mașină-diesel-cu-puțin-de-sp95-t5849-460.html
Imagine

Sistemul Pantone este o modalitate de a injecta apă evaporată datorită energiei pierdute din evacuare, ceea ce este un lucru bun.

acum, alimentarea cu combustibil + un rezervor de apă nu este ușor pe autostradă

de aceea Pantone nu este soluția ideală

Acum, că filtrele de particule sunt obligatorii începând cu luna viitoare, va fi mai ușor să recuperați vaporii de apă care părăsesc evacuarea, adică miza
Dernière édition alin Capt_Maloche 12 / 08 / 09, 11: 09, editate 2 ori.
2 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: Injecția de vapori de apă în motor, de ce funcționează




de Am citro » 12/08/09, 10:40

Capt_Maloche a scris:... Ce am putut vedea prin îndepărtarea supapei EGR și a sistemului de admisie a aerului unui vehicul recent ...
Când am scos chiulasa unui Opel Astra "ecoturbo" din 1998, care parcursese 100.000 km în principal în oraș, am găsit mai mult de un centimetru de depozit negru și gras pe interiorul galeriei de admisie.
:şoc:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 12/08/09, 10:43

A fost 1cm înainte sau după injecția de apă Citroën? : Cheesy:

Acest subiect trebuie completat de (cel puțin) acest articol: https://www.econologie.com/synthese-des- ... -3589.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/08/09, 10:50

Christophe a scris:A fost 1cm înainte sau după injecția de apă Citroën? : Cheesy:
Nu este mașina mea, conduce foarte puțin, așa că nimic nu justifică modificarea ei.
Reciclează din când în când puțin ulei de gătit uzat. : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 12/08/09, 11:03

Ah bine dacă în plus există prăjire, logic că se calmează!

Doping + prăjire = bine!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 12/08/09, 11:05

Ei bine, da, supapele EGR au evoluat, datorită răcirii gazelor reinjectate care evită gătitul depozitului

Ei bine, ideea acestui subiect este să testeze recuperarea vaporilor de apă la ieșirea din oală (deci apă la aproximativ 90 ° C) și să o reevaporeze cu un schimbător pe galeria de evacuare. pentru a o reinjecta la admitere

Ideea este, de asemenea, de a demonstra eficacitatea cu măsurători precise și testul White Cloth. :D

de ce nu pur și simplu un tub colorat sau un simplu spray fin pentru a câștiga în volum

Pe scurt, subiectul este deschis :D
1 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/08/09, 11:09

Christophe a scris:Ah bine dacă în plus există prăjire, logic că se calmează!

Doping + prăjire = bine!
Uleiul pentru prăjire este de la repararea chiulasei. :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Re: Injecția de vapori de apă în motor, de ce funcționează




de Capt_Maloche » 12/08/09, 13:48

citro a scris:
Capt_Maloche a scris:... Ce am putut vedea prin îndepărtarea supapei EGR și a sistemului de admisie a aerului unui vehicul recent ...
Când am scos chiulasa unui Opel Astra "ecoturbo" din 1998, care parcursese 100.000 km în principal în oraș, am găsit mai mult de un centimetru de depozit negru și gras pe interiorul galeriei de admisie.
:şoc:


Ei bine, aceasta este intrarea de aer și sosirea EGR a Vel Satis 2007 km 105
destul de curat :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 12/08/09, 14:09

Capt_Maloche a scris:[...] Ideea este, de asemenea, să demonstreze eficacitatea cu măsurători precise și testul pânzei albe :D [...]
Ar trebui să faceți un acronim, acesta pare imediat mai clasic și mai serios:
"...Ideea este, de asemenea, să demonstreze eficacitatea cu măsurători precise și (celebra) TCB... "
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 12/08/09, 14:12

: Cheesy: este clar că este la modă!

Întrebare Este un TCB echivalent cu un TTB? (T = prosop de ceai) : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 98