PANTONIZAREA CAMIONULUI DE SEMI-TRILER în POITOU

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
skyfish
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 16/04/05, 23:24




de skyfish » 15/09/05, 09:48

hi,
Am aceeași idee, știind că aceste motoare sunt încă sub sarcină mult mai des decât cele ale mașinilor noastre.
Pe de altă parte, acolo unde (din câte știu eu) blochează, este vorba din punct de vedere administrativ, control tehnic, omologare și alte delicatese de hârtie. :( :(
Acum, că brutul a luat o palmă mare și, prin urmare, și companiile TR, pentru a vedea dacă găsiți una (companie) pentru a încerca aventura, în toate mijloacele de ilegalitate până în prezent <_ <; sau altfel propuneți pe bază experimentală.
sau mai rău: supărat: asigurați un ansamblu ușor de demontat, care trebuie îndepărtat înainte de fiecare MOT, așa cum fac atât de mulți oameni iresponsabili cu anvelopele de pe mașini.
Aș vrea să știu unde vă aflați în proiectele dvs., chiar dacă aveți doar câteva idei sau observații în +.

la +
Luc

ps: am in rhône-alpes
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 15/09/05, 13:48

skyfish a scris:sau mai rău: supărat: asigurați un ansamblu ușor de demontat, care trebuie îndepărtat înainte de fiecare MOT, așa cum fac atât de mulți oameni iresponsabili cu anvelopele de pe mașini.
Aș vrea să știu unde vă aflați în proiectele dvs., chiar dacă aveți doar câteva idei sau observații în +.

Și în caz de accident?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 15/09/05, 14:46

Hi!
acolo ești mai puțin isteț!
Am găsit un „cobai”: un iveco de 25 m3 aproximativ 2.5 până la 3 L de deplasare
o motorizare recentă aparent ....
Îmi continu investigațiile și vă voi ține la curent!
@+
mult noroc!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 15/09/05, 15:20

Ei bine, pot să susțin această abordare numai dacă proprietarul este în măsură să își asume și să își asume riscurile: tehnologice (sunt slabe, dar includ în special pierderea garanției) și juridice (bcp mai mare: asigurări, mine ...).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 15/09/05, 18:04

Hi!
modelul iveco are un motor recent cu injecție directă de înaltă presiune,
Nu prea știu bouzinul!
Există motoare de acest gen care au fost pantonizate?
Aș vrea să fac față provocării, dar îmi lipsesc documente și exemple pentru aceste motoare!
multumesc si @ +!
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 15/09/05, 18:56

bonjour,
Dacă aceasta este prima dvs. experiență, aveți grijă să aveți multe probleme de rezolvat în acest tip de ansamblu, dacă vă confruntați cu un sistem de injecție directă de înaltă presiune, controlat de un injector electronic,
în locul tău aș alege o pompă mecanică cu motor mai tradițională, există încă mult în circulație. Dacă nu ești echipat, pacient, cu mult timp în fața ta, este de acord să începi din nou (experimentul este un drum accidentat, dar foarte interesant) și că îți plac provocările îți doresc mult succes.
Nu trebuie să uităm că îmbunătățirea pe care o facem cu dopajul cu apă este la nivelul arderii, iar cu noul sistem într-un alt mod, acestea îmbunătățesc și combustia, astfel încât rezultatele nu vor fi la fel de spectaculoase pe un motor este deja îmbunătățit, în plus, cele mai bune rezultate ale pantonului se găsesc pe motoarele defecte.
Un alt exemplu pe un motor puteți pune dopaj cu apă, un turbulator, magneți și acetonă, dar toate acestea nu se adaugă, dacă ar fi așa, motorul ar funcționa cu o picătură, de combustibil nu visează, atunci când jucăm numai la combustie suntem rapid plasați la aproximativ 30% consum de combustibil.
Vorbesc despre cazul meu și experiențele mele cu toate erorile de măsurare și aprecierea pe care le presupune acest lucru, și eu aș dori să am 40% sau 50%, dar nu pot să fac acest lucru, voi fi (să fiu mulțumit) să am 30% la toate vitezele continuu, nu numai pe cursuri lungi care vor fi deja un punct bun. În oraș și călătorie scurtă pe Mercedes 3 litri diesel j, reușește să facă 7,2 litri pe drumul principal 6,45 litri, dar asta nu mă mulțumește, cred că nu voi fi niciodată fericit, până când sistemul nu va funcționa în toate condițiile de conducere .
André
0 x
skyfish
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 16/04/05, 23:24




de skyfish » 19/09/05, 13:44

econologie a scris:
skyfish a scris:sau mai rău: supărat: asigurați un ansamblu ușor de demontat, care trebuie îndepărtat înainte de fiecare MOT, așa cum fac atât de mulți oameni iresponsabili cu anvelopele de pe mașini.
Aș vrea să știu unde vă aflați în proiectele dvs., chiar dacă aveți doar câteva idei sau observații în +.

Și în caz de accident?


uh ... de aceea l-am pus pe acest tip mic: furios:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 19/09/05, 13:52

Și da ... reglementările nu favorizează modificările motorului ... La rândul meu, acesta este unul dintre motivele pentru progresul meu foarte lent ...:(
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 20/09/05, 08:10

De la 6,45 l la 7,2 l pentru Mercedes 300TD (5 cilindri turbo box auto și 300 km) este de-a dreptul foarte bun comparativ cu 000l până la 9,5 l max în mod normal (am avut unul și am cifrele de consum din revista tehnică auto) . André abordează consumul de injecții directe curente pentru un cost mult mai mic ... Puterea nu este probabil aceeași în comparație cu Mercedes-ul actual (un 11CDI de exemplu), dar acum 220 de ani dezvoltarea tehnică.
Pentru dopajul cu apă al unui motorină curent aș fi, de asemenea, foarte atent, deoarece mi se pare că trebuie, de exemplu, să optimizeze funcționarea debitmetrelor cu fire fierbinți (cum ar fi benzina) pentru admisia de aer. Prin urmare, vom întrerupe computerul electronic cu o sursă de gaz fierbinte (combustibil sau oxidant) provenind de la reactor ... Și spargerea este foarte costisitoare pe aceste motoare noi, iar reparația nu este la îndemâna unui handyman mediu.
Nu, există suficiente dieseluri convenționale pentru a stimula apa și suficientă reglare fină înainte de lansarea în ultimele modele ...
Michel
0 x
skyfish
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 16/04/05, 23:24




de skyfish » 22/09/05, 08:46

michelm a scris:Pentru dopajul cu apă al unui motorină curent aș fi, de asemenea, foarte atent, deoarece mi se pare că trebuie, de exemplu, să optimizeze funcționarea debitmetrelor cu fire fierbinți (cum ar fi benzina) pentru admisia de aer. Prin urmare, vom deranja computerul electronic cu o sursă de gaz fierbinte (combustibil sau oxidant) care vine din reactor ...

este mai bine, precis, ca computerul să modifice parametrii din cauza creșterii temperaturii și să corecteze în consecință, nu ???
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 158