Dopajul cu apă

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

Dopajul cu apă




de abyssin3 » 08/09/05, 14:46

Există încă o întrebare pe care mi-o pun despre dopajul cu apă. Nu ar putea duce la coroziunea prematură a motorului?

André, ai retrogradat deja un motor dopat cu apă îmi imaginez ;-) cum arată? curat, murdar, ruginit?
si pentru evacuare?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/09/05, 16:51

Bună, răspunde Abyssin3
Pentru motorină nu pot să comentez decât evacuarea, nu am observat o diferență de curățenie cu sau fără reactor,
doar mai mult funingine pe reactor decât în ​​părțile țevii de eșapament, deoarece avusesem tendința de a trimite apă prea repede înainte să se încălzească, am remediat noul ansamblu.
Pentru ansamblul motorului pe benzină, după câteva luni de utilizare a trebuit să demontez colectorul de admisie, pe un V6 este compact și vedem parțial toate supapele, colectorul era foarte curat, precum și supapele ușor depun gri pe ciuperci , evacuarea de asemenea alb gri, lumânările destul de albe.
Singura coroziune pe care o aveam era în carburatorul redus pe care îl folosisem din fontă 3 / 8-1 / 4 pe care am înlocuit-o cu oțel inoxidabil.
Conducta de ieșire din cupru tinde să se oxideze negru pe interior.
Dar pentru motor, am mers cu asta încă din primăvara asta.
ceea ce este necesar este ca sistemul să funcționeze numai atunci când este fierbinte, acest lucru evită trimiterea de apă în picături.
André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 112