Picături de apă

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12

Picături de apă




de Andre » 03/11/09, 20:18

bonjour


Tocmai am citit acest lucru în articol pentru glazura pe avioane

întrebarea pe care mi-o pun la citirea acestui document, este posibil ca picăturile de o anumită dimensiune să rămână în picături peste 100C?


http://www.msc-smc.ec.gc.ca/education/a ... r_12_f.cfm

Se spune că picăturile rămase în stare lichidă la temperaturi sub punctul de îngheț sunt supraîncălzite. La răcire, acestea nu îngheață sistematic la 0 ° C. Cu toate acestea, există o limită a răcirii lor fără îngheț, o limită în principal în funcție de temperatură. dimensiunea picăturii.

Cele mai mari îngheață la temperaturi ușor sub punctul de îngheț, în timp ce cele mai mici pot rămâne lichide până la -40 ° C. Sub această temperatură, acestea sunt rare.

O picătură supraîncălzită îngheață la cel mai mic impact, adică atunci când atinge dispozitivul. Căldura latentă degajată își mărește imediat temperatura. Dacă temperatura picăturii nu a fost prea rece inițial, picătura crește până ajunge la 0 ° C.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 04/11/09, 00:56

Buna ziua André!

Știu că apa dintr-un râu în mișcare poate cădea cu câteva grade sub punctul de îngheț, îngheață când nu se mai mișcă.

Acum, dincolo de 100C, poate fi posibil pentru câteva grade, deoarece presiunea atmosferică joacă un rol în punctul de îngheț și fierbere, presiune mai mică și îngheață și fierbe la o temperatură mai scăzută.

La înălțime la o presiune mai mică, acesta îngheață într-un punct inferior și la lovirea marginii aripii presiunea crește și apa îngheță, cel puțin teoretic acest lucru se poate întâmpla.
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 04/11/09, 02:59

bonjour


alors que les plus petites peuvent rester liquides jusqu'à -40º C. En-dessous de cette température, elles sont rares.


O picătură supraîncălzită îngheață la cel mai mic impact,


Încercam să-mi dau seama ceva ce am experimentat acum câțiva ani, cu un ansamblu 100% Pantone care funcționează cu un amestec de alcool și apă.
a un certain régime l'éntrée du réacteur gel au niveau du petit carburateur de model reduit etl'entrée de la tige devient froide..
je me demandais, si le bruit, comme du sable qui frotte dans le réacteur, c'etait pas des trés petites gouttellettes de glace ?
și atunci sistemul a funcționat la cel mai bun nivel
Cred că nu am terminat de învățat despre picăturile de apă
și rezistența lor la diferite temperaturi.
Picăturile Mico și apa lichidă nu au deloc aceleași proprietăți.



André
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 04/11/09, 03:29

Bună seara, André

Il est vrai que l'humidité contenu dans l'air, même a -20C demeure sous forme de vapeur ou micro goutelette.

Pentru înghețarea de la intrarea în reactor se creează din cauza depresiunii la fel ca un agent frigorific într-un frigider, pe ambalatoarele de vid echipate cu pompe de vid uneori detectez scurgeri prin simpla atingere a conductelor sau alte părți pentru a simți o parte mai rece, mai mult, dacă pun apă în aceste mașini și mențin vidul, apa uneori formează o frimă la suprafață, dar pentru asta trebuie să am apă care conține mult de oxigen astfel încât fierberea să fie cât mai puternică.

Din păcate, nu am experimentat pantonul, dar zgomotul nu poate proveni din unda de șoc, cum ar fi la ieșirea duzei unui motor cu reacție.

:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 104