carb

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 03/09/05, 16:09

À tous Salut!

Pentru a răspunde lui André, este exclus să trimiteți vapori de apă în motor. Ceea ce trebuie trimis (la intrare) este un amestec de aer (în principal) și gaz „GEET”, creat prin trecerea prin reactorul unui amestec de aer și abur. de apa. A spune că trimitem vapori de apă în motor este greșit și greșit.

Dacă în testele dvs. cu un ceainic electric, ați trimis în principal vapori de apă în camera de ardere, motorul dvs. trebuie să fi făcut o stropire mare, din lipsă de aer și, prin urmare, de oxigen, care rămâne oxidantul esențial pentru reacție cu combustibil. În aceste condiții, nu este surprinzător faptul că ați obținut rezultate proaste.

Revenind la generatorul de abur pe care îl construiesc, am încercat să reproduc ce se întâmplă în bule (în cazul dopării cu apă 100%). Avem aer proaspăt care se agită prin aspirarea apei încălzite în jurul valorii de 90 ° C și ceea ce se întâmplă la intrarea reactorului este, prin urmare, un amestec de aer și vapori de apă.

În sistemul meu, generez abur care ajunge într-o cameră unde se amestecă cu aer proaspăt, provenind de la filtrul de aer, cu avantajul esențial că nu există restricții la admisie , din moment ce nu trebuie să mă lupt cu coloana de apă a unui barbotor.

O simplă supapă de reglare a debitului de apă, care iese din rezervorul tampon, va trimite doar cantitatea necesară pentru ca reactorul să funcționeze în modul lent.
Dacă funcționează imediat ce încetinește, va funcționa la orice viteză, în măsura în care am planificat 4 reactoare cu o tijă de 100 mm, pentru a trata amestecul de aer / vapori. Cantitatea de amestec va fi astfel condiționată doar de aspirație, adică în cele din urmă de turația motorului ...

Pentru toată lumea, nu confundați ceea ce este trimis în admitere. Rolul reactorului este de a recondiționa amestecul de aer / vapori care trece în interior, printr-un fel de piroliză. Dacă se atinge temperatura minimă pentru a se produce, nu mai avem un amestec de vapori de aer / apă la ieșire, ci ... altceva.

Așa cum am spus în postarea mea pe proiectul bancului de testare, ar fi mai mult decât interesant să caracterizăm acest amestec de gaze (numit GEET) pentru a ieși din ceața experimentării prin încercare și eroare, dar va veni fără îndoială într-o zi ...

Între timp, continuu să creez și să editez prototipul meu pe 205, și vă țin la curent imediat ce am ceva nou!

Ne vedem,

Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/09/05, 17:45

Bună răspuns Camel
Cred că explicațiile mele au fost înțelese greșit
Motorul trage cea mai mare parte a supapei sale de aer de combustie după reactor, chiar înainte de admisie trage și o mică porțiune prin panton, este un motor pe benzină care a funcționat pe ulei în panton.
în panton, admisia de aer îl fac să absoarbă o mică parte din aburul făcut cu ceainicul și aerul, niciodată aburul nu este forțat, iese dintr-o țeavă X și aerul aspirat duce aburul prin depresie, excesul revine în atmosferă. L-am comparat cu suptul printr-un bule de apă, cu bule care funcționează, dar cu aburul supraîncălzit nu funcționează ..
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 03/09/05, 18:48

Pentru a obține un efect electrostatic, trebuie să existe picături de apă care se mișcă și se freacă de pereții dintre tub și tijă. Aburul uscat nu va funcționa.

Aceste sarcini electrice pot duce la inițierea unor reacții chimice radicale în care electronii rupți vor crea radicali liberi.

Acești radicali liberi vor permite reacțiilor chimice cu oxigenul și apa să conducă la compuși oxigenați, cum ar fi alcoolul, cetonele, aldehidele și prin rearanjarea moleculară (în principal cu cetone și aldehide) a moleculelor mai mici.

În timpul tezei mele în oceanologie, făceam fotochimie și geochimie organică marină și am studiat aceste fenomene, de la radicalii liberi creați de molecule care absorb lumina numită fotosensibilizatori și se transmit la d „alte molecule (inclusiv hidrocarburi) care au început să reacționeze spontan cu apă și oxigen.

De la un alcan, am ajuns să avem diferite cetone, alcooli, aldehide și cu alchene, rearanjări moleculare care duc la ruperea lanțului HC.

Teoria mea despre ce se întâmplă în reactor este următoarea:

Plasma este prea energică pentru a produce, cu siguranță nu acesta este fenomenul în joc.

Fricțiunea picăturilor de apă provoacă electricitate statică (le cunoaștem de secole), ceea ce implică utilizarea unui vapor umed (barbotaj, ceață, carburator) și nu a unui vapor uscat.

Electronii rupți pot forma radicali liberi cu apă, oxigen și HC și de acolo, mai multe studii au arătat că am putea avea:

Oxidare - Combustibilul oxidat funcționează mai bine și produce mai puțină poluare.
Rearanjare moleculară cu reducerea lanțului HC - combustibil mai volatil, mai aproape de un gaz, prin urmare o combustie mai bună - Este o poftă.
Incorporarea hidrogenului din molecula de apă spartă - Gata cu „combustibilul” de ars, deci mai multă energie de recuperat.
Radicali liberi: Durată de viață de câteva zeci sau sute de milisecunde, deci au timp să reacționeze cu HC, chiar și după ieșirea reactorului și aspirarea în cilindru - Explicația câștigurilor obținute de PMC cu motorina, deoarece nu există „craking” în reactor, reacțiile pot avea loc în cilindru cu radicali liberi nereacționați.

De aceea sunt convins că PMC nu este un delir de economiști sectari, ci o realitate științifică, spre dezaprobarea unora.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 03/09/05, 19:51

Neavând încă un proton Pantone la îndemână și, prin urmare, incapabil să verific pentru mine, fac apel la cei care sunt mai avansați decât mine să răspundă la o întrebare care mă chinuie: gazul dintr-un amestec de aer -vaporii uscați (numai doping cu apă, fără combustibil) lăsând Pantone inflamabil?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 03/09/05, 20:12

Pe baza a ceea ce am prezentat mai sus nu ar trebui, dar, desigur, nu am încercat.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 05/09/05, 20:03

salut
nu, dar livrează „castane” acolo.
Ideea mea (nu bazată pe nicio bază științifică, ci pe experiența mea cu motoarele și cu nasul), este că nu este un combustibil, ci un super oxidant.
@+
ZAC
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
confortabil
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 28/08/05, 18:26




de confortabil » 07/09/05, 10:24

Mulțumesc EX-OCEANO pentru explicații științifice reale. Se simte bine să ai câteva dintre aceste aproximări.
Rămâne faptul că realizarea se bazează pe experiență, sfaturi, experimentare pentru a obține o bună fiabilitate reproductibilă.
Aștept cu nerăbdare să citim noi explicații sau raționamente științifice.
Bernard
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 07/09/05, 17:11

Da, ipoteze excelente ... Mai ales că sunt mai mult decât plauzibile. În cele din urmă un chimist adevărat care se uită la subiect!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 174