Măsurarea vibrațiilor pe pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
professor_tournesol
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 23/01/05, 10:55

Măsurarea vibrațiilor pe pantone




de professor_tournesol » 06/09/05, 17:25

Predau la IUT din Roanne în mecanică și termodinamică. De asemenea, avem un laborator de cercetare specializat în studiul vibrațiilor. Acest laborator a produs deja rezultate pe motoarele diesel: studiul vibrațiilor motorului face posibilă revenirea la calitatea arderii.
Cine ar fi interesat să fie testat vibrația motorului în laboratorul nostru?
Sistemul de pantone trebuie să fie deconectabil pentru a compara motorul cu și fără pantone și, de asemenea, cu diferite setări de pantone.
Serviciul este gratuit, dar necesită să veniți cu vehiculul la Roanne.
Dacă rezultatele sunt concludente, acestea ar putea fi publicate în reviste științifice.

voluntari?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 06/09/05, 17:43

Inițiativa superbă, analiza modală (sau nodală ... am brusc o îndoială) permit, de fapt, să înțelegem mai bine arderea. Mi se pare că l-am menționat în PFE.

Întrebare: Un tractor poate fi „analizat” prin această metodă?
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 06/09/05, 19:37

O idee excelenta !!

Pentru îndrumarea dvs. Christophe este o analiză modală, cu un M.

(Nodal, este atunci când există noduri ... Ar vorbi elemente mai finite în acest caz acolo)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 06/09/05, 19:52

Esti aici :) Mulțumesc Rulian!
Dar nodal există și așa :P
Totul este departe ... :D
0 x
gat42
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 28/08/05, 17:56




de gat42 » 06/09/05, 22:42

Bonjour à tous
Răspuns profesorului tournesol: Sunt din regiunea Roanne și lucrez în Roanne. Fiul meu și cu mine lucrăm zilele acestea la fabricarea unui Pantone pe care îl vom instala pe un R21 Diesel.
În același timp, luăm citiri de consum R21 și vom instala Pantone în câteva zile (o simplă supapă la ieșirea reactorului va permite să fie scoasă din funcțiune.
Suntem foarte interesați de oferta dvs.
Probabil îi cunosc pe unii dintre colegii tăi sau chiar despre măsurători ale spectrelor vibratorii pe motoarele electrice prin analiza semnalelor electrice ale motorului sau ale senzorului său asociat ...
Vă vom ține la curent cu progresul proiectului.
Mulțumesc pentru oferta.
cmoigat@hotmail.com
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 03/03/08, 15:17

Câțiva ani mai târziu ... iată rezultatele acestei măsurători:

https://www.econologie.com/mercedes-220d ... -3709.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 06/03/08, 00:03

Christophe a scris:Câțiva ani mai târziu ... iată rezultatele acestei măsurători:

https://www.econologie.com/mercedes-220d ... -3709.html


Bună Christophe!

Arff!

Te înșeli, de fapt, a trecut exact un an!
Deci, interpretez acest mic lucru ca pe o invitație de a-mi împărtăși știrile ...?


Nu intervin prea mult în ultima vreme, pentru că sunt foarte luat de proiectele mele muzicale și asociative ... în curând în concert, vă voi spune asta când va veni momentul.
În ceea ce privește manipulările noastre, cu Didier, acestea vor fi reluate foarte curând, înființăm un banc de testare cu un nou partener, care aduce o bună parte din mijloacele care ne lipseau (vom putea lucra la cald, într-un atelier demn de acest nume! :D ).

Mai întâi vom face o bancă de testare pentru a dezvolta și caracteriza SG.

Într-adevăr, voi face o paranteză aici pe GV, care începe să echipeze multe mașini.
În starea actuală a propriilor experimente pe acest subiect, am putut observa că a fost în anumite cazuri dificil de stabilizat, cu o producție aleatorie de abur ...

Am văzut asta de mult timp. Am găsit o „soluție” cu tubul de echilibrare, dar nu a fost decisivă în cazul meu ...

În plus, există problema pe care unii experimentatori o au cu „rezervorul cu nivel constant” ...

De partea noastră, am început să ne gândim la un nou GV ver 3.0
Acesta nu va mai avea aceste probleme de stabilitate, deoarece vom implementa un alt mod de a-l ataca.
Desigur, vă voi spune mai multe de îndată ce voi avea ceva concret ...
Toate acestea pentru a spune că, dacă principiul este bun, el este totuși într-o fază de dezvoltare.

Această bancă de reglare GV este pasul care ne conduce la banca motorului.

Într-adevăr, Liceul Carnot, unde trecusem de Merco, se află în proces de dotare cu o bancă de testare a motorului ... :D

Prin urmare, vom construi un prototip experimental plasat pe un XUD7, cu posibilitatea de a schimba cu ușurință un reactor sau un modul SG.

Va trebui să transportăm acest motor echipat doar la Liceul Carnot, care se află la o aruncătură de băț.

Putem astfel să organizăm zile de manipulări complet instrumentate (console speciale, cuplu, T °, ​​etc.) : Cheesy: ) și, desigur...


... Mathieu și Momo cu dispozitivele lor de achiziție a zgomotului motorului ... vom putea în cele din urmă să ștergem frustrarea ultimei încercări eșuate ...

Îți voi spune totul despre asta cu fotografii de susținere, ca de obicei.

Lu și această postare pentru a-i saluta pe toți prietenii forum, André, mereu acolo pentru a-l întâlni pe începătorul din preri, Christophe care mormăie din când în când ... și o treabă grozavă tot timpul, nou-veniți care încep, și care au eleganța să vină și să-și arate munca și discutați despre rezultatele lor - nu că mulți dintre ei joacă jocul ... și toate celelalte pe care nu le pot enumera, bine tuturor, chiar dacă rezultatele nu sunt întotdeauna la egalitate, perseverați, și treci mai departe!

Rămâneți aproape!
A +++

Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 65