Gillier Pantone: Kit sau editare personală?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Gard viu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 16/09/09, 22:17

Gillier Pantone: Kit sau editare personală?




de Gard viu » 30/01/10, 22:51

bonjour,

Din unele postări aproape recente, se părea că unii experimentatori experimentați recomandau utilizarea truselor peste un ansamblu de casă.

Este cazul?
Acest lucru mi s-ar potrivi pentru că nu am cunoștințe despre sudură și alte condiții prealabile ...
Dar nici neavând o bursă extinsă, am vrut să mă asigur de calitatea acestor truse și de capacitatea lor reală de a economisi și de a polua ...

Cu stimă,
Gard viu
Dernière édition alin Gard viu 02 / 02 / 10, 23: 31, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Kit sau asamblare personală?




de Flytox » 31/01/10, 09:59

Salut Edge, Bine ai venit.

Hedge a scris:bonjour,

Din unele postări aproape recente, se părea că unii experimentatori experimentați recomandau utilizarea truselor peste un ansamblu de casă.

Este cazul?
Acest lucru mi s-ar potrivi pentru că nu am cunoștințe despre sudură și alte condiții prealabile ...
Dar nici neavând o bursă extinsă, am vrut să mă asigur de calitatea acestor truse și de capacitatea lor reală de a economisi și de a polua ...

Cu stimă,
Gard viu


Se pare că răspunzi la o postare ... dar care? Ar trebui să faceți mai degrabă un „Răspuns” decât „Nou”, astfel încât răspunsul dvs. să fie la locul potrivit.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Gard viu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 16/09/09, 22:17




de Gard viu » 02/02/10, 00:30

bonjour,

Scuze dacă nu sunt clar!
Acesta este într-adevăr un fir nou, este practic dacă este mai bine să-ți faci singur reactorul sau să folosești kiturile?

Am făcut referiri la alte mesaje din alte subiecte, fără să le citez (e de rau, sunt de acord!) Și în special editarea articolului despre truse care acum pare să le sfătuiască.
https://www.econologie.com/a-propos-des- ... -1520.html

Și, de asemenea, la Ptimix care, ca răspuns la fir
https://www.econologie.com/forums/renault-21 ... 2-170.html scrie:
PITMIX a scris:....
Cred că voi investi într-un kit eCOPRA pentru a avea ceva fiabil și bine făcut.


Cu stimă,
Gard viu
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 02/02/10, 22:46

Hedge a scris:bonjour,

Scuze dacă nu sunt clar!
Acesta este într-adevăr un fir nou, este practic dacă este mai bine să-ți faci singur reactorul sau să folosești kiturile?

Într-adevăr ... trebuie urmat : Mrgreen: Ar trebui să adăugați cuvintele Gillier Pantone în titlu, de exemplu, pentru a vă viza mai bine publicul.

AMHA, în truse, există unele bune și altele nu atât de bune. Nu cred că există unul care să funcționeze prima dată fără un minim de focalizare. Și dezvoltarea este să te joci cu țevi pe care le tai, le scurtezi, le extinzi, le re-sudezi, le miști etc. ... și dacă știi cum să faci asta ... nu cumperi un kit, o faci tu însuți prototipul tău : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 02/02/10, 23:25

Bine ai venit, Gard viu :D
Flytox a scris:AMHA, în truse, există unele bune și altele nu atât de bune. Nu cred că există unul care să funcționeze prima dată fără un minim de focalizare. Și dezvoltarea este să te joci cu țevi pe care le tai, le scurtezi, le extinzi, le re-sudezi, le miști etc. ... și dacă știi cum să faci asta ... nu cumperi un kit, o faci tu însuți prototipul tău : Mrgreen:
Așa cum tocmai am scris Flytox, concentrarea este inima problemei. Este un mare expert pe această temă și nu a ezitat mult timp să experimenteze dopajul cu apă pe mașina sa.
Aceasta reprezintă o mulțime de echipamente, în special pentru a instrumenta funcționarea (debitmetre, manometre, termometre ...) și pentru a putea trage concluzii, ajustări ...

PS: Nu uitați să modificați titlul subiectului, precum și sfaturile Flytox. : Arrowl:
0 x
Gard viu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 16/09/09, 22:17




de Gard viu » 02/02/10, 23:43

Ei bine, da, am citit o mulțime de scrieri ale lui Flytox
(mulțumesc lui și tuturor celorlalți) și în plus, ei sunt cei care mă motivează să iau măsuri la rândul meu!

Ce îl interesează pe Ptimix în seturi, este doar calitatea finisării reactorului?

Pe acest subiect, din câte știu, nu există trusă cu GVI?

Dar a priori am văzut o mulțime de ansambluri cu țevi flexibile, astfel încât să putem reduce sudarea la strictul minim și să o facem de un tip care sudează aproape de casă folosind calitatea reactoarelor kiturilor, sau este absurd și inoperant?

Cu stimă,
Gard viu
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 03/02/10, 00:14

citro : Mrgreen:

Marii experți adevărați au făcut o mulțime de monturi diferite pe diferite vehicule pe benzină sau diesel, au încercat o serie de lucruri de câțiva ani ... nu le voi enumera. forumEi îi cunosc bine :P

Ce îl interesează pe Ptimix în seturi, este doar calitatea finisării reactorului?


Este, de asemenea, un punct de plecare interesant. Pe de altă parte, calitatea construcției, toate din oțel inoxidabil, suduri superbe etc ... aruncă mult ... Dar este chiar mai bine dacă funcționează foarte bine. Și dacă, pentru ca acesta să funcționeze foarte bine ... trebuie să tăiați, să sudați, să manipulați ... aspectul „pro”, „terminat” va suferi oarecum :strigăt: .

Dar a priori am văzut o mulțime de ansambluri cu țevi flexibile, astfel încât să putem reduce sudarea la strictul minim și să o facem de un tip care sudează aproape de casă folosind calitatea reactoarelor kiturilor, sau este absurd și inoperant?

Există soluții flexibile pentru furtunuri și furtunuri metalice care funcționează. Soluția „corectă” este cea care funcționează. Rămâne foarte empiric : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Gard viu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 16/09/09, 22:17




de Gard viu » 03/02/10, 00:28

Vă mulțumesc pentru aceste răspunsuri

Flytox a scris:Este, de asemenea, un punct de plecare interesant. Pe de altă parte, calitatea construcției, toate din oțel inoxidabil, suduri superbe etc ... aruncă mult ... Dar este chiar mai bine dacă funcționează foarte bine. Și dacă, pentru ca acesta să funcționeze foarte bine ... trebuie să tăiați, să sudați, să manipulați ... aspectul „pro”, „terminat” va suferi oarecum :strigăt: .


Ha, așa că reactoarele kiturilor sunt puncte de plecare bune!
Mă liniștește puțin dacă acesta este cazul, pentru că este partea de fabricație a reactorului care mă atrage cel mai mult ca sudură și neofit Gillier-Pantone! :?

Nu caut un „look” profesional sau ceva strălucitor care să-l arunce : Cheesy: sau orice ar fi, hacking-ul nu mă îngrijorează, pe de altă parte, un hack amator (mă gândesc la sudarea reactorului) care este prost făcut poate avea consecințe catastrofale ...

Caut o poartă de acces în sistemul Gillier-Pantone care se află la ușa neofitului meu, dar care poate, cu ajustări, desigur, să aibă rezultate reale!
Mă gândesc la economie și la decontaminare!

„Aspectul pro” al lui .... el oricum ajunge sub glugă :D

Cu stimă,
Gard viu
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79288
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 03/02/10, 02:07

Hedge a scris:Pe acest subiect, din câte știu, nu există trusă cu GVI?


Uh, evident că nu ați arătat prea mult, deoarece kitul ecopra se bazează tocmai pe un GVI: https://www.econologie.com/forums/gillier-pa ... t4456.html

Există doar 2 cutii care fac seturile de serii „mari” ...
0 x
Gard viu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 16/09/09, 22:17




de Gard viu » 04/02/10, 00:14

bonjour,

Christophe a scris:Uh, evident că nu ați arătat prea mult, deoarece kitul ecopra se bazează tocmai pe un GVI: https://www.econologie.com/forums/gillier-pa ... t4456.html


Îți mulțumesc pentru ajutor, în special venind de la tine, acest detaliu mi-a scăpat, sunt doar un neofit care cere doar să învețe și, în ciuda numeroaselor mele lecturi, „micro-bubbler” nu a fost egal cu GVI pentru pe mine !
Vă mulțumesc că mi-ați deschis ochii, voi privi mai puțin pe partea Hypnow și mai mult pe partea ecopra!

Vă mulțumim pentru ajutor și toleranță!
Cu stimă,
Gard viu
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85