Alimentarea cu reactor Pantone de către un carburator mic

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Rantamplan
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 18/09/05, 22:31




de Rantamplan » 18/09/05, 22:52

Salutare tuturor,
Sunt nou în lumea Pantone. Am citit biblia domnului David pe această temă.
Mă gândesc să echipez un mic scuter 4T 125 cu o pentonă pentru a tachina litrul pe cent.
Prin urmare, intenționez să montez o pentonă alimentată de un carburator mic, dar. Domnul David subliniază problema funcționării corespunzătoare a carburatorului cu alimentare mică.

Aș dori să vă propun următoarea idee.
Pentru a optimiza funcționarea carburatorului mic, este posibilă creșterea aspirației din acesta prin creșterea efectului venturi în carburatorul principal al motorului.
De fapt, în acest caz, energia este pompată pe fluxul principal de aer (de la supapa de aer) pentru a fi utilizat în fluxul reactorului. Acest lucru este posibil deoarece debitul de gaz din reactor este mult mai mic decât debitul principal de aer. Debitul de aer este utilizat ca pompă de aspirație pentru debitul reactorului.

Multumesc ca ai criticat !!

rantamplan
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 19/09/05, 03:35

Bună ziua rantamplan

Pentru unul nou, ați înțeles rapid ce trebuie să faceți, exact așa procedez în configurațiile experimentale. Instalez venturi cu acțiune dublă atunci când este posibil
Aveți nevoie de aspirația maximă în reactor și nu pentru a restricționa prea mult, un venturi. În realitate, unde stalker-ul pe benzină ajunge într-un carburator convențional, trebuie să ajungă reactorul de ieșire.
Pentru ansamblurile motoarelor mari pe benzină pe care le intru sub clapetă, depresiunea este atât de importantă, încât nu este nevoie de un venturi.
Deși această metodă are multe dezavantaje.
Deoarece motorul dvs. are aceeași dimensiune ca și experimentul meu, carburatorul reactorului trebuie să aibă o duză mică de 3 mm în diametru,
Un carburator model redus face bine trucul dacă doriți să funcționați cu motorină.
totuși, dacă decideți să utilizați un carburator ca cel original, va trebui să puneți o placă de tablă în față și să lăsați aspirația printr-o gaură de 3 mm
sau mai puțin, veți încerca.
André
0 x
Rantamplan
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 18/09/05, 22:31




de Rantamplan » 19/09/05, 18:05

Bună tuturor
Bună André
Vă mulțumim pentru răspunsul dvs. André.
Am lucrat puțin la conceptul de carburator pentru un motor mic pentomizat
Dacă poate ajuta pe cineva cândva?


rantamplan
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124