Scuter Pantone?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Chris
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/09/05, 22:37

Scuter Pantone?




de Chris » 18/09/05, 23:38

Până în prezent nimeni nu mi-a răspuns la întrebarea cu privire la pantonizarea unui scuter, aveți detalii, de exemplu, pe un motor mic de 4 t, cum ar fi o mașină de tuns iarba mică sau o motocoasă, vă mulțumesc în avans, aș încerca după scuterul meu dacă este posibil.
0 x
malalaterre
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 23/11/05, 03:39
Locul de amplasare: Gers

cu motoare în doi timpi?




de malalaterre » 23/11/05, 03:49

Salut Chris, și salut tuturor :o)

Sunt în mecanică de 25 de ani și descopăr acest proces doar acum !!

Mă întrebam, de asemenea, dacă funcționează și cu motoare în doi timpi?

Încă nu am înțeles totul, dar nimic nu spune că nu ar funcționa, dacă cineva are câteva informații ...

Mulțumesc și ne vedem curând...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 23/11/05, 05:37

bonjour
acesta este un subiect despre care s-a vorbit în multe postări
Un motor este un motor în doi sau în 4 timpi, totul generează căldură și totul e mai mult sau mai puțin în același mod
Pentru a rula un panton pe un clasic în doi timpi, cel în care uleiul de lubrifiere este amestecat cu combustibilul, avem o problemă atunci când trece prin reactor, când reactorul este funcțional fierbinte transformă uleiul în gaz combustibil pentru acesta. motor.
(Rulez un mic motor pe benzină în 4 timpi doar cu ulei de motor)
Deci, pentru a rula un doi timpi cu un reactor
trebuie să faceți ca o injecție modernă în doi timpi o injecție de ulei chiar înainte de a intra în carter, (motoarele Snowmobile sunt aproape tot aici)
Acum, dacă păstrați carburatorul original și faceți o simplă scurgere de apă, nu văd de ce nu va funcționa.
Ambele curse sunt gâdilătoare pe lungimile și secțiunea țevii de evacuare, precum și pe admisie, în general, au carburatoare supradimensionate pentru deplasarea lor, aspirația este bruscă pentru o perioadă scurtă de timp, evacuarea este mai fierbinte. (avantajos pentru un panton)
Un snowmobile de 600cc are două 32 de carburatoare.

André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 23/11/05, 14:05

Așa că du-te la o plimbare pe asta forum : Mini choper dopat cu apă
Dernière édition alin Christophe 07 / 09 / 09, 14: 05, editate 1 ori.
0 x
Robert
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 08/02/06, 19:46
Locul de amplasare: Bormes mimozele

Re: cu motoare în doi timpi?




de Robert » 08/02/06, 19:51

Bună ziua, am făcut deja mai multe ansambluri de pantoni (benzină, mașini diesel etc.), inclusiv un scuter de 125cc și un booster de 50cc.
Rezultatul este mai mult decât pozitiv, mai ales pe cei 125 cmc unde am observat un câștig de putere. cu toate acestea, pe 50cc, ansamblul este încă în etapa primară, așa că nu pot da niciun rezultat imediat, deoarece testele nu sunt încă finalizate.
pentru mai multe informații, mă puteți contacta prin e-mail: lemaire-chantal@wanadoo.fr
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 09/02/06, 06:56

: Cheesy: bonjour
Ei bine, du-te să-mi vezi site-ul.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 143