OX2-motor

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
jelupan
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 31/07/05, 11:00




de jelupan » 07/10/05, 11:07

Plutind pe Google, am găsit site-ul Advanced Engines Technologies Inc., care produce motorul OX2.
Această parte mecanică cu 8 cilindri nu are arborele cotit, dar cilindrii dispuși într-o coroană de acționare prin împingerea și glisarea unei came integrată cu arborele de transmisie a puterii! Phew !!

Imagine

Conform descrierii (în Aglais: nu este punctul meu forte!) Puterea ar fi de peste 6 ori mai mare decât a unui motor convențional cu orice combustibil! Avantajul greutății și volumului este, de asemenea, important, dar cel pe care îl prefer este cel al poluării. Avantajul său este de a reduce numărul de piese mobile și, prin urmare, simplitatea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
claude07
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 12/07/04, 22:21
Locul de amplasare: adâncurile Ardeche - Aubenas




de claude07 » 07/10/05, 11:25

hummm .. care arată foarte sympatyque!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 07/10/05, 12:02

Randament?
poluare?
url?
0 x
grouchy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 21/02/05, 12:20




de grouchy » 07/10/05, 12:52

De 6 ori puterea :o
Mi se pare un pic mare pentru că la aceeași deplasare, cu siguranță am economisit spațiu plasând cilindrii într-o coroană, dar în afară de asta ???? Dar trebuie sa stii sa vinzi !!!

Transmisia cu camă rotativă este originală și, mai presus de toate, face posibilă simplificarea distribuției. (plus reducerea angrenajului curelei și arborelui cu came). Forma camei face posibilă optimizarea mișcărilor pistoanelor și, prin urmare, ne putem îndepărta de curbele tradiționale sinusoidale de variație a volumului. Și asta este +.

Dar nu pot vizualiza ce se poate întâmpla la nivelul contactului dintre biela (sau ceea ce rămâne din ea = extensia pistonului) și cama care va transmite mișcarea arborelui. Mă tem că uzura redusă la acest nivel va deveni rapid problematică. Sunt, de asemenea, general despre răcire.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 07/10/05, 12:55

De 6 ori puterea a ce? în comparație cu un motor în 4 timpi cu cilindree egală? acest?

performanța nu este putere ...

Și personal am terminat de visat: nu cred în viitorul motoarelor neconvenționale ... motorul alternativ în 4 timpi a făcut obiectul atâtor cercetări și dezvoltări, încât există puține speranțe că altul înlocuiți-l înainte de sfârșitul uleiului, cu excepția aplicației specifice ... Ne pare rău ...
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 07/10/05, 15:48

Totul este aici: http://www.ox2engine.com/product.htm
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 07/10/05, 19:24

Ei bine, aici ar trebui, probabil, să înceapă prin asta! :)

Du-te să vezi încă 2
0 x
grouchy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 21/02/05, 12:20




de grouchy » 07/10/05, 19:34

econologie a scris:Și personal am terminat de visat: nu cred în viitorul motoarelor neconvenționale ... motorul alternativ în 4 timpi a făcut obiectul atâtor cercetări și dezvoltări, încât există puține speranțe că altul înlocuiți-l înainte de sfârșitul uleiului, cu excepția aplicației specifice ... Ne pare rău ...

Sunt de acord cu econologia. Problema nu constă doar în eficiența motorului.
În ceea ce privește automobilul, este necesar să ne gândim la integrarea în restul mecanicii și să ne abatem prea mult de la specificațiile obișnuite și formatele sunt prea scumpe. Este necesar să puteți comercializa, omologa etc.
Niciun producător nu dorește să regândească un întreg vehicul.
Producătorii sunt foarte conservatori, afacerile necesită, trebuie doar să vedeți toate conceptele care rămân în muzeu, în timp ce toată lumea pare totuși entuziasmată de prezentare.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 07/10/05, 19:51

Aici este bine rezumat ... să se impună un motor "neconvențional" ar trebui să aibă avantaje foarte importante în comparație cu motoarele convenționale (eficiența cel puțin dublată ... de exemplu)

De aici și interesul (dar aparent nu pentru producători ...), încă o dată, procesul pantone care se adaptează motoarelor existente!
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163