Magneți ...

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 18/02/04, 21:44

Bine, așa că te rog, nu sări de gâtul meu.

Am văzut pe unele site-uri că plasarea magneților înainte de admitere a permis orientarea componentelor benzinei și într-un mod de a o omogeniza, ceea ce a avut ca efect creșterea randamentelor (au vorbit chiar din asta pe buticul m6; dacă nu aceasta este referința : Lol:)

Avem chiar un link în discuțiile blabla: vezi o postare mutată

Credeți că poate îmbogăți în continuare rentabilitățile unui Pantone sau că dimpotrivă riscă să demagnetizeze bara centrală?

Ce?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 18/02/04, 22:42

Răspunsul meu la postarea anterioară pe acest subiect este totuși clar, presupun: magnet = 5% max.
Știind că condițiile meteorologice pot influența consumul cu până la 20% ... acest 5% nu mai înseamnă prea mult.

Pentru Pantone boosting, de verificat, dar, după părerea mea, nu prea trebuie să ne așteptăm de la un câmp DC ... pe de altă parte, câmpurile AC sunt o altă poveste ...:)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 18/02/04, 22:45

0 x
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 22/04/04, 01:00

ok, continui firul aici, deoarece în sfârșit nu are prea mult de-a face cu Geet

În mod clar, testul a fost făcut de o emisiune TV pe 2 produse, iar câștigurile pentru cei mai buni sunt de ordinul a 30%
Potrivit lor, cu cât mașina este mai lacomă, cu atât funcționează mai bine, dar testul a fost făcut doar pe o singură tutură;) (un 4X4)

videoclipul ; este acolo! . (în secțiunea video)
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 23/04/04, 08:49

:P
hi,
Mi se pare că din ce în ce mai mult, magnetismul ar avea de-a face cu câștiguri considerabile pentru o mulțime de procese chimice ... trebuie continuat, prin urmare :)

Ar fi necesar să se facă teste cu magneți foarte puternici precum neodimul
: Rolleyes:
A+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 24/04/04, 14:28

Dearcham a scris:ok, continui firul aici, deoarece în sfârșit nu are prea mult de-a face cu Geet

În mod clar, testul a fost făcut de o emisiune TV pe 2 produse, iar câștigurile pentru cei mai buni sunt de ordinul a 30%
Potrivit lor, cu cât mașina este mai lacomă, cu atât funcționează mai bine, dar testul a fost făcut doar pe o singură tutură;) (un 4X4)

videoclipul ; este acolo! . (în secțiunea video)

30% ridicând piciorul da !!
MDR
5% efectiv maxim.

kils trec pe o bancă de testare și m-aș închina!

dacă ar funcționa, toți transportatorii ar fi echipați (profitabil în mai puțin de 15 zile, având în vedere consumul de camioane)

Sunt foarte dezgustat că televizorul este interesat de astfel de escrocherii și ignoră soluțiile reale ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 24/04/04, 14:29

Bibiphoque a scris::P
hi,
Mi se pare că din ce în ce mai mult, magnetismul ar avea de-a face cu câștiguri considerabile pentru o mulțime de procese chimice ... trebuie continuat, prin urmare :)

Ar fi necesar să se facă teste cu magneți foarte puternici precum neodimul
: Rolleyes:
A+

DA DA DA !

Personal am citit o mărturie de la un experimentator care variază turația unui motor mic, pur și simplu punând un electromagnet în jurul conductei de admisie .... și jucând pe frecvențe!

experiență de refăcut!
0 x
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 25/04/04, 19:15

dacă ar funcționa, toți transportatorii ar fi echipați (profitabil în mai puțin de 15 zile, având în vedere consumul de camioane)


Rôo argumentul urât, același lucru s-ar putea spune despre geet, dopajul cu apă sau orice altceva ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 25/04/04, 20:59

da, acesta este un argument ușor, dar este valabil pentru că simplitatea magneților și costul montării magneților nu sunt comparabile cu cel al dopării cu apă .... și apoi pkoi nu prezintă nicio curbă pe o bancă de testare? trebuie să aibă mijloacele date la prețurile la care vând magneți simpli „plastificați” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 25/04/04, 21:09

Poate o întrebare stupidă, dar o întreb oricum:

Nu am putea folosi alternatorul (folosiți curentul înainte ca acesta să fie rectificat) pentru a crea un câmp magnetic alternativ în jurul conductei care aduce combustibilul chiar înainte de pompa de injecție sau chiar înainte de carburator?
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 284