hélice

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Hristos
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/11/05, 21:00

hélice




de Hristos » 02/11/05, 21:59

salut tuturor, tocmai am citit mai mulți pooti pe țevi cu elice, iată întrebarea mea elice trebuie să se întoarcă?, am o patrulă 2.8l td 6 cyl sau ar trebui să așez elicea? conbiem de pale trebuie să aibă? Mulțumesc, ne vedem în curând
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 02/11/05, 22:18

Elica trebuie fixată și plasată în galeria de admisie a aerului, după carburator și / sau filtrul de aer.

Lamele trebuie să fie dintr-un metal suficient de subțire pentru a nu reduce prea mult secțiunea de admisie și să aibă un unghi pronunțat pentru a crea turbulențe puternice.

Numărul de lame nu contează prea mult, 6 sau 8 este un număr destul de des citat de cei care au fabricat (în curând este pur pentru mine, am cumpărat deja oțelul pentru ao face, dar aștept sfârșitul experimentelor mele cu acetonă).

Unii au folosit turbine cu turbocompresor recuperate de la șantierele auto.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/11/05, 02:43

bonjour
raspunde lui Hristos
Materialul pentru a face micul (turbina) este o foaie de oțel obișnuită cu grosimea de 1,5 mm, lamele sunt 6 în număr mai ușor de sudat pe un diametru mic, lamele sunt drepte la început și la sfârșit cu un pas important pe care îl suprapunem astfel încât să forțăm aerul pentru a urma curba, nicio șansă de a merge drept înainte, trebuie să fim de acord cu o anumită pierdere de umplere la putere maximă, dar pentru a avea o turbulență bună la viteză medie, acesta este compromisul care trebuie făcut, am făcut zece
pe un motor diferit.
Ceea ce trebuie amintit este că numărul de lame îmbunătățește performanța,
2 și 3 lame acest lucru nu este suficient, 6 lame c, este bun 8 lame asta complică frabricarea și asta crește prea mult restricția, îngerul lamei atinge 85 de grade așa cum am spus mai sus și acest lucru nu penalizează umplerea prea mare.
Nu este o elice, o elice este prea restrictivă și unghiul palelor provoacă o problemă (am multă experiență în elicele de avion)
așa că arată ca o turbină fixă, care trebuie să fie solid construită și bine ancorată în tub, doar una este suficientă în spatele fluturelui
a acceleratorului.
Pentru a economisi consumul de combustibil, motorul trebuie să se corecteze, astfel încât pentru generația echipată cu senzor Lambda nu este nimic de făcut, se corectează singur.
Pentru motoarele vechi cu carburator, carburatorul nu știe că arderea este mai bună sau că amestecul este mai perfect, oferă întotdeauna același raport, deci cu un turbulator pe aceste motoare capătă mai multă putere, dar nu are economie.
Pentru a economisi bani cu un carburator, trebuie să puteți reduce raportul, fie să coborâți nivelul din rezervor (îndoiți lama acului), fie să schimbați duza.
Am testat acest ansamblu pe un motor vechi cu corector altimetric
(mânerul amestecului în cabină) putem rula motorul cu amestecuri mai slabe decât fără turbulator fără ca temperatura evacuării să crească prea mult, în plus cu un turbulator putem reduce avansul de aprindere fără pierderi de putere, deci arderea este mai rapidă. Nu vreau să explic aici pe ce aparat am făcut testele ...
Deci, puteți vedea de ce, unii care instalează turbulatoare nu văd economii. cu carburatoare.
Cel mai ușor este pe motoarele cu injecție cu un singur punct sau multi-ion controlate de computer. sau pe anumite motoare diesel cu camere de combustie sau precameră al căror design nu favorizează bine turbulențele.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 03/11/05, 10:12

Bien André
Tocmai ne-ați scris o foaie introductivă și explicații despre generatorul de turbulență, bine construit.
Este scris cu retrospectiva unui om cu experiență; este o bună abordare clară pentru cei interesați.
Mărfuri.
0 x
Wish =>
Pentru a mă exprima în mod normal,
fără a fi atacați în permanență de unii oameni, care nu respectă nimic și asta, fără impunitate.
Hristos
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/11/05, 21:00




de Hristos » 03/11/05, 17:45

: rolleyes: multumesc pentru raspunsurile lui rapide, ok deci 6 pana la 8 lame fixe cu un unghi nu prea inchis, pana atunci inteleg pe patrula mea td6 exista un intercooler, am un furtun care merge de la conducta de admisie la intercooler și intercooler la turbo, unde așez elicea? iar lamele în ce direcție le întorc .a + Hristos
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/11/05, 18:22

bonjour,
Ați înțeles greșit că aveți nevoie de un unghi foarte închis, dar mai mic de 90 de grade
Direcția de rotație este puțin importantă, favorizează debitul pentru ieșirea evacuării în funcție de dispunerea supapelor, dar aceasta are o influență redusă. pentru încercarea ambelor căi.
André
0 x
Hristos
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/11/05, 21:00




de Hristos » 03/11/05, 20:05

: rolleyes: ok multumesc andré :( dar în rest ai răspuns la +
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 03/11/05, 23:51

hi,
Așezați turbina (și nu elicea) în furtunul care intră direct în galeria de admisie, trebuie generată turbulența, mai ales la trecerea supapelor și menținută până la sfârșitul compresiei (mai greu de făcut), este atunci când este cele mai necesare, atunci când injectați sau aprindeți bujia pentru un motor pe benzină. în afara acestei faze, turbulența este mai dăunătoare decât utilă.
André
0 x
titus02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 18/10/05, 18:56
Locul de amplasare: Aisne




de titus02 » 04/11/05, 10:34

bonjour

este posibil să faceți această elice cu un stil foarte fin din aluminiu metalic, din cutii de bere!
Mă refeream la conserve de suc de fructe (prea târziu, demascat).
0 x
Prefer un con care functioneaza doar trei scaune intelectuale (multumesc Audiart).
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 12/11/05, 04:00

Buna titus
Am spus de multe ori că rotorul ar trebui să fie fabricat dintr-un material solid care rezistă la vibrații, ar trebui fixat în siguranță în conductă, deoarece dacă începe să se rotească va atinge o viteză mare și se va opri. piesele și vei fi câștigat jockpot-ul.
Faceți ceva corect sau treceți peste el.
Dacă sunt atât de atent, este pentru că a trebuit să demontez
colectorul motorului meu V6 o turbină este rotit și nu mi-a venit să cred că a văzut o axă de 6,2 mm spartă de rotație și bucăți de turbine care erodează colectorul în timp ce se rotește, toate lipite în fața supapei de admisie.
Și totuși lucrarea a fost făcută din oțel, toate sudate cu TIG.
Trebuie amintit că aerul circulă la mai mult de 200 kmh în acest canal,
e furtunos acolo.
André
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 120