Economii de combustibil datorită acetonului?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Kedar
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 74
Înregistrare: 06/09/05, 15:33
x 1

Economii de combustibil datorită acetonului?




de Kedar » 11/11/05, 13:27

bonjour
asta face 2 complet pe care îl rulez cu 60ml de acetonă complet cu un diesel clasic, iar rezultatul este clar: 10% din economia ușoară!
ar fi încercat altcineva?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 11/11/05, 17:02

Încerc și eu.

consum cu SP98 - 6,24 la 6,5L (maxim 7L)

SP 95 - 6,5L

conso SP 95 + 60 ml acetonă - 7,5L DAR, petrecând ore întregi în blocaje de trafic (autobuz în Marsilia)

test încă în curs ...

Dacă vă lăsați mașina oprită pentru un moment, dați acetonă pentru că este volatil (sfat pe care mi l-a dat André).
Dernière édition alin fostul Oceano 13 / 11 / 05, 21: 48, editate 1 ori.
0 x
Kedar
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 74
Înregistrare: 06/09/05, 15:33
x 1




de Kedar » 13/11/05, 21:10

Bună seara
Am descoperit că motorul părea să fie mai receptiv, mulțumesc pentru conductă, dar, din păcate, autoutilitarul meu nu a avut timp să se odihnească
@+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 23/11/05, 21:42

Astăzi 340km cu un SP95 jumătate complet dopat cu acetonă ...

A priori funcționează. Când voi fi în rezervă, voi merge la pompa de gaz și vom avea verdictul conso.

Față de cele anterioare, va trebui să se țină cont în continuare de:

a) plafoane pe Marsilia (grevă BUS pentru mai mult de 40 zile)

b) Temperaturile de răcire.

Dar hei, vom vedea rezultatele și mă voi compara cu Gegyx care are aceeași mașină ca mine (dar al său nu camuflează „suburbiile”).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 24/11/05, 00:06

Acest lucru ar face 5,5l bazat pe lecturile dvs., aproximativ, pentru 6,5 înainte?
Un alt factor: nu ți-ai schimbat recent senzorul lambda?
Personal, în călătoriile de 5 km, de la 2 la 3 ori pe zi, consum mult mai mult, cu unul complet pe lună, deci nu putem compara.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 24/11/05, 02:06

bonjour
Când faceți pui, sonda Lamdda nu este operațională
cu excepția cazului în care aveți un vehicul recent cu sistem de încălzire electrică pe sondă, dar dacă aveți o sondă cu fir, este nevoie de un km 6 pe timp de iarnă, astfel încât să devină funcțional și când nu sunteți pe sondă Consumul este exagerat.
Dacă doriți să știți câți km durează pentru ca sonda să înceapă să deconecteze, să se rostogolească și să măsoare km până când se aprinde lampa (Motor Son), este indiciul că motorul a încetat să meargă pe preprograma sa și că sonda nu este operațională.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 24/11/05, 21:47

Sonda lamba și parbrizul au fost schimbate ieri ...

Deci, a priori funcționează. Aproximarea pe care am dat-o ieri se bazează pe indicațiile gabaritului meu, care este în general destul de fiabil. Cu toate acestea, trebuie să așteptați la pompă pentru a măsura cantitatea de combustibil utilizat.

Deci, deocamdată nu funcționează mai rău, rămâne să mergem până la sfârșit ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 27/11/05, 23:39

Andre a scris:Dacă doriți să știți câți km durează pentru ca sonda să înceapă să deconecteze, să se rostogolească și să măsoare km până când se aprinde lampa (Motor Son), este indiciul că motorul a încetat să meargă pe preprograma sa și că sonda nu este operațională.

bonjour
Am găsit sfatul tău judicios, pentru a fi rezolvat în cele din urmă.
Am condus ieri, 14 km, luând sonda deconectată.
Nu se aprindeau lumini pe tabloul de bord.
Grupul Audi nu a planificat, evident, aprinderea unei lumini pe Skoda, Félicia special, 1995 ...
Când senzorul lambda este deconectat, nu am găsit nicio diferență în ceea ce privește conducerea sau zgomotul motorului în comparație cu obișnuitul; Presupun că va exista consum excesiv; computerul nu primește tensiune de la sondă, trebuie să includă 0 volt?
După mulți kilometri, sonda trebuie schimbată; dacă este în afara ordinului (în afara ordinului, pentru că este folosit), ce tip de defect apare atunci? (Care au fost simptomele tale fostul Oceano?) Un coleg mi-a spus că este inactiv; deci nu este același comportament ca atunci când este deconectat. Deci, o tensiune trebuie să fie prezentă și poate fi maximă, deoarece eșecurile indică lipsa benzinei, calculatorul crezând să vadă pe sonda sa un amestec prea bogat.
Așa funcționează?
Spuneți că, prin încălzirea electrică a sondei, se atrage (înșelați) și începe să se reglementeze prin economisirea consumului?
Dacă deconectez sonda (făcând doar deplasări 5 km) și după un km, aș pune 1 volt pe priza calculatorului, credeți că aș economisi combustibil? dar ar exista defecte, dacă diferiții parametri nu sunt adecvați (netraducabili :D ), și că motorul este rece? Este posibil să faceți acest lucru? Există un risc de întrerupere sau deteriorare a calculatorului?
Pe sondă se află fiul 3; Presupun că -, + 12v și tensiunea de retur de la 0 la 1,1volt? asa functioneaza?
mulțumesc
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 28/11/05, 00:19

bonjour,
Voi doar să periați sonda repede, pentru că ar trebui mult timp să spun totul.
În mod normal, generează un semnal ondulat la 0,1 volți nivel ridicat de oxigen, astfel încât un amestec slab și 0,9 volți nivel scăzut de oxigen domnesc amestec bogat, dacă măsurați cu un osciloscop, acesta va merge între 0,35 și 0,60 volți aproximativ nu face altceva decât dansul .
Nu încercați să înlocuiți semnalul cu o simplă sursă reglabilă, nu veți obține nimic, este tensiunea internă a computerului care se opune acestui semnal care trebuie schimbată și din nou ... sonda trebuie să fie operațional. motorul nu trebuie să fie la ralanti, eșapamentul trebuie să fie fierbinte, trebuie să fie aerisit la exterior prin aer,
Dacă vă deconectați, motorul rulează și mai ușor, deoarece raportul 12 mai bogat în loc de 14,7
cu un raport 12 obținem mai multă putere pe motor
puterea maximă este în detrimentul consumului.
aceasta este situația când facem mici călătorii.
Ceea ce modifică sonda c este benzina cu plumb (exemplu de 100LL)
este nevoie de un 500km cu acest combustibil și sonda este defectă,
Nu este necesar să îl curățați dacă îl îmbinați cu un solvent Kaput.
altă problemă conexiunea electrică trebuie să fie de primă clasă despre care vorbim de milivolți.
Dacă folosești de cele mai multe ori vehiculul în oraș, sonda nu durează mult și nu merită să o schimbi, decât dacă intenționezi să faci marea călătorie,
schimbare verifică consumarea veți vedea diferența.
O altă lună 6 din oraș este ca o sondă veche.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 28/11/05, 10:56

Ai băieții cu moralul să pui acetonă într-un motorină!
Aș fi foarte curios cu privire la efectele pe termen mediu și lung ale acestui puternic degresant asupra motorului.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 197