Consum redus și putere crescută.

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1

Consum redus și putere crescută.




de antoinet111 » 30/04/12, 15:55

Bună băieți, am citit și am auzit adesea că atunci când crești puterea unui motor, dacă nu schimbi modul în care conduci, reduci consumul.

Care este părerea ta și care este explicația?

Mărfuri.


ideea mea (pe un Opel Astra 1.9CDTI de 120cv) este reprogramarea ECU.

Voila
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1




de sherkanner » 30/04/12, 16:31

În general, acest lucru se datorează mai multor factori:

Accelerare mai sinceră înainte de a ajunge la un ritm stabilizat. Accelerația este cea care consumă cel mai mult, cu cât durează mai puțin, cu atât consumăm mai puțin.

Al doilea punct: Mașinile cu mai multă putere au, în general, rapoarte de transmisie mai lungi. La aceeași viteză, cel mai puternic motor va funcționa mai lent -> consum mai mic.

Dacă este vorba de a face aproape că autostrada (ritm stabilizat) uită, raportul de transmisie este cel mai important. Dacă este pentru a face orașul, este inutil, oricum ești jenat de șoferul din fața ta.
Pentru mediul rural, poate fi interesant da.
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 30/04/12, 16:38

Risc mare de surprize fără informații detaliate pe acest calculator.

în caz contrar, dacă motorul nu este optimizat la maxim, (probabil dacă este restricționat), apoi prin schimbarea a ceva din el, fie creștem, fie diminuăm, consumăm, luând direcția opusă celei care crește !!!

Dovezi matematice, când derivata ca funcție a unui parametru nu este zero în afara maximului !!

Funcționează la fel de bine pentru adăugarea de apă ca și pentru modificarea programatorului sau orice altceva din motor !!

http://fr.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9riv%C3%A9e
Imagine

dacă nu sunteți la minimum, există întotdeauna o modalitate de a reduce consumul, alegând bun simț !!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 01/05/12, 12:24

Pe orice motor care nu este optimizat la maximum, (chiar mai probabil dacă este supradimensionat și restricționat), orice modificare a oricărui parametru, alegând direcția corectă de schimbare, îi va spori eficiența și, prin urmare, va reduce consum, mai ales că acest motor nu a fost optimizat cu atenție de către producător pentru utilizarea proprietarului său.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 01/05/12, 13:01

Ok, mulțumesc pentru acele oportunități.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 01/05/12, 13:31

Dedeleco are dreptate, trebuie să ne uităm la ce parametri să influențăm.
Vă sfătuiesc să rețineți în ce interval de viteză vă aflați cel mai des pe cursul dvs. mediu. Apoi vezi pe curba (viitoare) a noii programări dacă există ceva de câștigat, ceea ce nu este evident.
De exemplu, într-o călătorie pe care o fac adesea între casa mea și casa mamei mele, consum 8.5 l conducând în spatele manivelelor care se trag la contorul de 80 Km / H și 7.5 prin menținerea contorului de 100 Km / H cât mai mult posibil cu anticipare frânarea nu supărată. Paradoxal, reduc consumul de combustibil în timp ce conduc mai repede (dar niciodată peste 110). Pentru a consuma mai puțin la turație mică, ar trebui să optimizez consumul motorului între 1600 și 2000 rpm, ceea ce nu este foarte evident, mai ales pe benzină.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 01/05/12, 13:47

Trebuie să spun, m-am întrebat întotdeauna de ce oferim acum mașini de 140 CP, în loc să facem mai puțin, în beneficiul unui consum mai mic.

Trebuie, de asemenea, să spunem că, atunci când zdrobiți ciuperca unei dube în loc să accelerați confortabil, cu siguranță consumă mult.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 01/05/12, 16:26

de fapt, motorul meu are 120 CP, cu excepția faptului că este de fapt o fabrică de 150 CP restricționată de mapare, dar același motor a fost distribuit la 180 CP de Opel.
toți băieții care au schimbat cartografierea și-au văzut consumul scăzând, așa că mă întreb de ce.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 01/05/12, 17:01

toți băieții care au schimbat cartografierea și-au văzut consumul scăzând, așa că mă întreb de ce.

Opel își bate joc de clienți prin reținerea stupidă a unui motor supradimensionat (180 redus la 120CV, adică o cantitate mare de gaz aspirat degeaba), fără a-și optimiza funcționarea și, prin urmare, funcționează constant în afara performanțelor sale optime.
Trebuie să știți ce au restricționat ei, pentru a înțelege mai bine, mai întâi viteza maximă de rotație? , care lasă motorul mereu la turație prea mică, cu accelerații prea lungi ????.

Este probabil că ar fi mai bine să schimbați vehiculul, cu o deplasare mult mai mică ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 01/05/12, 17:37

trm nu au ce face, nimic nu ma impiedica sa ajung la 5000, e doar mai mult.

este într-adevăr un 150, nu un 180, este posibil doar să-l optimizezi la 180 CP (pe de altă parte, este necesar să ai un filtru de aer mai respirabil (K&N sau altul))
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 152