Stirling în cogenerare

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 18/03/04, 09:40

Iată un fir (rând pentru anglofobi, eu îmi amintește întotdeauna de o frigăruie acest cuvânt ...) găsit pe forums de 13milenium /notre-terre.info

Autor: lool
Data: 03-03-2004 09:23

> Serios, un principiu care merită reflectat este, pentru mine
> observați, motorul Stirling. Încă mai am îndoieli, pentru că
> nimeni nu a reușit să creeze un model „industrial” capabil
> concurează cu un motor pe benzină sau diesel.

Fals ... submarinele navighează cu motoare rotative.

Fiecare tehnologie are avantajele și dezavantajele sale, marele avantaj al stirling-ului este independența sa de sursa de energie.

Când funcționează carburatorul pantone, este mai ales o problemă de depoluare și câștigul de ieșire.

Pentru informații, motoarele de avioane germane din ultimul război mondial au avut un sistem de injecție a apei pentru „booster” -ul meu, ceea ce principiul nu este nou.

Un alt motor interesant: quasiturbina
vezi http://quasiturbine.promci.qc.ca/


Autor: Ugo (13millennium.com)
Data: 03-03-2004 11:16

Am găsit câteva informații despre stirling care au arătat că a fost folosit cu succes în submarinele militare, după motorina din al doilea război mondial și înaintea reactoarelor nucleare.

Există, de asemenea, prototipuri de stirling conectate la un concentrator solar, soarele asigurând astfel prin concentrație energia motorului care îl transformă în energie mecanică bine în electricitate și aceasta, cu o eficiență mult mai mare decât celulele fotovoltaice. Cu excepția faptului că evident face mai mult zgomot.

--------------------------------------------- http: // 13mileniu .com, Enciclopedia Planetologică


Autor: koen
Data: 03-03-2004 11:53

Nu am văzut nimic despre zgomot. Acest prototip rămâne un prototip și costă 30.000 € HT (pentru un motor de 9KW), care este cam scump pentru un DIY individual. Această mașină are mii de ore pe contor și afișează un randament mai mare decât fotovoltaic (cantitatea de electricitate furnizată pe metru pătrat acoperit).

De asemenea, este perfect pentru cogenerare. Astăzi, avem de ales între un panou solar termic (~ 850Wp / m2) sau un panou fotovoltaic (~ 150Wp / m2). Cu un motor stirling de cogenerare, putem spera să „extragem” aproximativ 250Wp electric și 600Wp termic.

În plus, o astfel de instalație (dar nu parabolică) acoperă o suprafață prin proiectarea unei umbre, permițând astfel brusc o cultură dedesubt.

Koen


Autor: koen
Data: 04-03-2004 09:45

Sistemele heliostatice aflate în funcțiune în prezent, sau vasele concentratoare, ocupă spațiul de podea. Datorită construcției lor, acestea au aproape același impact vizual ca o turbină eoliană.

Un heliostat plat arată mai mult ca un acoperiș cu verandă. Deci, în unele locuri, să spunem aproape de Mediterana, unele culturi devin imposibile (cel puțin fără irigații puternice), deoarece soarele strălucește prea mult. Un rol similar îl au palmierii din regiunile deșertice.

Deci, o astfel de structură ar lăsa terenul sub structura utilizabil în alte scopuri. Nu neapărat pentru grădinărit, o magazie de grădină, o terasă sau orice altă utilizare.

Toate acestea sunt doar o idee, care merită să fie realizată dincolo de modelul mecanic.

Koen


Autor: koen
Data: 08-03-2004 11:52

Mă gândesc la asta și lucrez la el - pentru partea heliostatică.

Întotdeauna caut un mod „eficient” de a converti căldura obținută în electricitate. Un „mic motor Stirling” mi-a suflat bugetul de cercetare.
Am vrut o turbină cu abur, dar începe de la 5 MW etc etc.

Ultima mea idee este un set de trei mașini: un compresor, un motor cu aer comprimat și un alternator. Compresorul ar oferi o primă etapă de compresie, căldura solară oferă o a doua etapă și totul este apoi relaxat în motor, ceea ce asigură lucrările necesare pentru compresor și generator.

Cu toate acestea, nu sunt convins că acest sistem poate furniza energie utilă cu o eficiență acceptabilă și la un preț acceptabil.

Koen
0 x
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 18/09/04, 23:12

Am vrut doar să mărturisesc despre ceea ce am văzut întorcând o stirling cu o farfurie solară (aproximativ 10 m ^ 2 auto-construită). Jucăria livrată 500W, care nu este uriașă, dar interesantă atunci când nu te aprin halogeni în toată casa.

De asemenea, am luat câteva contacte clare în frumosul oraș Nantes (garajul asociativ din apropierea pieței Talensac), unde cineva era pe punctul de a comercializa un kit care se învârtea la prețuri destul de mici (din memorie 2000 de euro echipamente testate ) site-ul său nu este încă actualizat, dar ar trebui să am câteva noutăți pe la jumătatea lunii noiembrie.

Econologia este mereu în mișcare pentru tine :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 237