Îmbunătățirea electrolizei

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes

Îmbunătățirea electrolizei




de NLC » 27/11/05, 09:47

Bine în timp ce aștept să primesc toate lucrurile pentru pantonul meu, mă uit la celelalte soluții care permit economii. Dopajul direct cu hidrogen în aport ar fi bun, dar cum generați hidrogen?

De câteva zile studiam electroliza îmbunătățită (frecvență) sau de înaltă tensiune, dar cu greu mai cred în ea. Pe de altă parte, am găsit o modalitate de a aduce randamentul unei electrolize normale aproape de 100%.

Deci copiez aici ceea ce am pus deja pe forum apă pentru motor, astfel încât cât mai mulți oameni să poată beneficia de această idee:

-----

Am văzut pe net că pragul care trebuie depășit pentru o electroliză a apei este de 1.47V și că atunci cantitatea de gaz produsă depinde doar de curent ...

Ei bine, în testele noastre de după-amiază, am avut 4A în electrozi, la 30V. Prin urmare, aceasta ne oferă o rezistență a electrodului de R = U / I sau 7.5 ohmi. Nu erau mase cu clocot, pentru o putere totală de 120W (30V x 4A).
Dar problema este că pe aceste 120W există, prin urmare, doar 5.88W de utilizare (1.47V x 4A). Restul, 114W, scapă în pierderi de căldură pure. Prin urmare, avem o revenire deplorabilă ....

Acum, să spunem că schimb rezistența electrozilor mei la 0.5 ohmi (nu iau valoarea la întâmplare, veți vedea : Wink: ), crescând considerabil suprafața acestora. Pentru a trece același număr de amperi, deci 4, de câți volți am nevoie? Singur: U = RxI = 0.5ohm x 4A = 2V.

Trec atât de mult curent, așa că, deși am mai multă suprafață de electrod decât înainte, produc exact aceeași cantitate de gaz.
DAR dacă calculez puterea am acum: P = U x I = 2V x 4A = 8W.

Vedeți de unde vin ... nu există aproape nici o pierdere de căldură .....
Le putem reduce și mai mult dacă producem electrozii astfel încât să treacă 4A sub 1.5 V (prin urmare, ar produce 0.375 ohmi). Ne oferă o putere de 6W.

Ce anume am făcut? Ei bine, dacă vă gândiți puțin la asta, tocmai am trecut de la o performanță mediocră, 114W pentru 5.88W utilă, la o eficiență apropiată de perfecțiune, 6W pentru 5.88W utilă !! : Foarte fericit:

Ce trebuie să facem acum? Ei bine, pur și simplu creșteți puterea pentru a putea livra mult mai mult gaz!
Să presupunem că vrem 120W de energie UTILĂ, ca să facem ca înainte (cu excepția faptului că am pierdut 114W în căldură și că am avut doar 5.88W utili).

Ei bine, foarte simplu, fac o sursă de alimentare de 1.5V și 80A (I = P / U = 120 / 1.5) Și apoi trebuie să mă descurc pentru ca electrozii mei să facă 0.018ohms. Așa că fac electrozi cu o suprafață imensă. Și acum am mai multe pierderi de căldură, consum 120W ca la început, dar eliberez de 20 de ori mai mult gaz decât mai devreme (vă las să verificați calculul).

Dar cea mai proastă parte din toate acestea este că, cu o sursă de comutare, care are o eficiență bună, adesea> 70%, vom folosi doar 12V: 1.5 / 12x80 + 30% sau 13A ....

Nu te lasă să visezi?

De fapt, tocmai am eliminat pierderile de căldură folosind o tensiune abia peste pragul util de 1.47V. Pe de altă parte, este necesar să amenajăm suprafața electrozilor, dar căruia îi pasă! : A face cu ochiul:

Există doar o sursă de alimentare de 1.5 sau 2V capabilă să scoată o mulțime de amperi ...
Dar să știți că aceasta nu este marea de băut ...

-------

Am găsit convertoare gata făcute de 2V / 80A DC-DC, cu o eficiență de 87%. Prin urmare, ar fi 160W max, deci consumul pe 13.6V de 2 / 13.6x80 + 13% = 13.3A...

Ne-am putea distra făcând o cutie de gestionare cu 8 ieșiri de 10A și, astfel, putem conecta mai multe sau mai puține reactoare, fiecare consumând 10A.

Încă mi-am spus că 80A de electroliză ar trebui să înceapă să producă niște bule, nu? : A face cu ochiul:
În timp ce pe baterie desenăm doar 13.3A, este frumos, nu-i așa?

Pentru cei care doresc să vadă postarea originală, nu știu dacă am dreptul să pun linkul către cealaltă forum, dar hei o vei găsi bine.

A+

Cyril
0 x
rpsantina
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 175
Înregistrare: 17/12/04, 16:11
Locul de amplasare: 81 - South Tarn
x 10




de rpsantina » 27/11/05, 11:01

Într-adevăr,

realizarea unei surse de alimentare care dezvoltă mai mulți amplificatori este adesea descrisă în notele de aplicație pentru mosfete și tranzistoare de putere.
Vedeți postarea anto-geniului pe modelul electric redus pe cel vechi forum.

Unde visez este suprafața necesară pentru a obține 0.015 ohmi.

Dacă cineva găsește relația dintre suprafața de schimb și rezistență, vom avea o idee bună despre fezabilitate (dacă totul poate merge sub capotă)
Personal, am găsit acest lucru:
Rezistivitate electrică și conductivitate

Știm că conductivitatea în siemens per centimetru este inversa rezistivității în
ohm-centimetru. În cazul apei potabile, aceasta este exprimată în micro-siemens per centimetru;
este proporțional cu mineralizarea, în timp ce rezistivitatea variază ca inversă a acesteia.

Conductivitate µS / cm
Rezistivitate Ohmi / cm
Apă pură:> 23 µS / cm și> 30 Ohmi / cm

Puțină apă dulce mineralizată: 100 până la 200 µS / cm și 5 până la 000 Ohmi / cm

Apă de mineralizare medie: 250 până la 500 µS / cm și 2 până la 000 Ohmi / cm

Apă foarte mineralizată: 1 până la 000 µS / cm și 2 până la 500 Ohmi / cm



Știind că cu cât apa va fi mineralizată mai mult, cu atât vor exista efecte mai mari asupra longevității sistemului.

ține-ne la curent cu progresele tale ...
0 x
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 27/11/05, 11:50

Ideea mea este mai degrabă să fac mai multe reactoare capabile să pompeze 10A sub 2V. Deci rezistență de 0.2 ohmi.

Există mai multe soluții pentru a reduce rezistența dintre electrozi. Măriți suprafața sau micșorați distanța sau chiar ambele în același timp. Cred că avem nevoie de un compromis al celor 2, pentru că dacă electrozii sunt prea aproape, atunci când va bula, va exista mai puțină apă între cei 2 și, prin urmare, aveți nevoie de o circulație bună, astfel încât apa să vină de jos . (Aspirat de bulele în creștere).

Pentru sursa de alimentare DC-DC, deși fiind electronică, nu m-aș aventura în fabricarea sa! Există totul făcut, cu performanțe excelente, o amprentă extrem de mică, cu toate protecțiile, etc ...

Desigur, ceea ce vorbeam mai sus cu 80A a fost doar un exemplu. De asemenea, putem include următoarele:

Construiți un reactor care atrage 10A sub 2V (20W) și cardul său de control asociat, mult mai mic, deoarece are doar 10A de ieșit.
Dar principiul este același, am trage doar de alternator 2 / 13.6x10 + 15% = 1.7A.

1.7A pe baterie și 10A de electroliză, cu o eficiență foarte bună, deoarece pierderi termice foarte mici.

Și dacă doriți mai mult gaz, faceți doar alte reactoare și cardurile lor de control asociate.

De fapt, putem face cu adevărat ceea ce vrem, de îndată ce se face cel mai important: creșterea excesivă a randamentului electrolizei.

În plus, un convertor DC-DC de 2V / 10A este imediat mai puțin dificil de realizat (sau este mai ieftin) decât un 80A ....
Deci, pe o mașină cu mai multe carduri de control / reactor, dacă unul dintre seturi se defectează, celelalte rămân oricum să economisească combustibil;)

Părerea mea este că, cu un total de 80A de electroliză, trebuie totuși să putem elibera suficient gaz pentru ca acesta să fie simțit pe vehicul.
Ce crezi?

Știind că ieri împreună cu un prieten am făcut experimente, în reactorul nostru erau 3 sau 4 bule de 1cm în diametru care se formaseră în murdăria apei, m-am apropiat de o torță pe foc, pot să-ți spun că am fost atât de surprinsă că explozia a fost atât de puternică și zgomotul asurzitor!
Urechile mele au șuierat puțin ...

În plus, în bule, a existat neapărat raportul perfect oxigen / hidrogen !! De aici, explozia cred. Deoarece hidrogenul singur arde mi se pare, prin combinarea cu oxigenul din aer?

În plus, trebuie să încercăm un experiment la care m-am gândit aseară. Umpleți o seringă cu acest amestec perfect și puneți acul pe foc. Sunt destul de sigur că seringa se va retrage complet. Într-adevăr, gazul are mult volum, dar odată transformat înapoi în apă, nu mai ia cu greu nimic! Deci va fi creat un vid în seringă și se va închide din nou?

Ce crezi?

A+
Cyril
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 27/11/05, 11:55

Pentru moderator (i)

De fapt, cred că am fost într-un loc greșit pentru această postare, ar exista o modalitate de a o muta la „Sfaturi pentru a consuma mai puțin și motoare speciale”?

Vă mulțumesc foarte mult!

Cyril
0 x
MobyleX
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 51
Înregistrare: 03/12/04, 18:37
Locul de amplasare: Meudon - Franța




de MobyleX » 27/11/05, 23:51

nlc a scris:În plus, în bule, a existat neapărat raportul perfect oxigen / hidrogen !! De aici, explozia cred. Deoarece hidrogenul singur arde mi se pare, prin combinarea cu oxigenul din aer?

În plus, trebuie să încercăm un experiment la care m-am gândit aseară. Umpleți o seringă cu acest amestec perfect și puneți acul pe foc. Sunt destul de sigur că seringa se va retrage complet. Într-adevăr, gazul are mult volum, dar odată transformat înapoi în apă, nu mai ia cu greu nimic! Deci va fi creat un vid în seringă și se va închide din nou?

Ce crezi?

A+
Cyril


Ceea ce cred este că, atunci când vă ardeți amestecul de O2 și H2, seringa dvs. va pătima. Ce este arderea? Este o transformare chimică care eliberează căldură. Ce face un gaz care se încălzește? Se extinde pardis !! Și H2O-ul pe care îl veți obține după ardere, va fi sub formă de vapori la 2500 ° (nu vă faceți griji, temperatura va scădea foarte repede din cauza expansiunii gazului, fără arsuri) și nu lichidă. Deci, pe scurt: vă umpleți seringa, aprindeți amestecul, la începutul arderii (de ordinul unei milisecunde) gazul dvs. este la 2500 °, apoi se extinde (și se răcește considerabil în proces) și seringa ta se fartă sub presiune. Extinderea gazelor prin arderea acestora este ceea ce a acționat motoarele cu ardere internă de 100 de ani. Și orice combustibil care conține atomi de hidrogen (toate hidrocarburile, de exemplu) va forma apă în timpul arderii lor. Dar nu este lichid când iese din evacuare (cu excepția anumitor cazuri în care s-a condensat în toba de eșapament).
0 x
Vis, e libertate adevărată, este speranță, nimeni nu te poate opri.
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 28/11/05, 02:01

Pe o mașină, puteți pune mai multe celule electrolitice în serie, nu?

Cu 6 sau 7 t celule vor fi de 1.5 până la 2 v.

Pentru electrozi, o plasă din oțel inoxidabil ar trebui să facă truc.
în Tienen un magazin de hardware îl vinde la metru. ochiuri de
1mmX1mm aproximativ, nu am măsurat. Oricum
este prea fin, altfel bulele vor rămâne acolo și nu vor permite electroliza.
Dernière édition alin iepure 29 / 11 / 05, 02: 42, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 28/11/05, 09:40

Punerea lor în serie de fapt nu este interesantă.
Pentru că ceea ce face să genereze mai mult gaz este curentul. Punându-le în serie, vom avea de fapt 1.5V dacă vrem, sau 2V, dar vom avea un curent mai mic. Deci va fi necesar să se realizeze electrozi cu o suprafață și mai mare.

Și să spunem că cumpăr o sursă de alimentare DC-DC 2V / 80A. La început fac un reactor care mă trage 10A. Nu este suficient gaz, fac un al doilea pe care îl conectez la //, etc, etc ....

Curentul se joacă pe cantitate.
Marele avantaj este că o sursă de alimentare DC DC 2V / 80A, am găsit una cu o eficiență de 87%, așa că tragem doar 13.3A pe cei 13.6V ai bateriei.

În plus, cred că putem reduce chiar și mai mult tensiunea, până la 1.6V.
Pentru că am văzut că electroliza funcționează între 1.23 și 1.47V. Și cu această tensiune, electroliza nu produce căldură, dimpotrivă o absoarbe. Deci, chiar dacă trecem de 80A, nu va exista încălzire.

Și pentru a pompa mult curent fără a avea nevoie de prea multă suprafață sau fără a aduce electrozii prea aproape, o idee dată peste alta forum ar fi de a face electrolitul mai conductiv.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 28/11/05, 10:58

Ei bine, am făcut 2 sau 3 experimente:
Electroliza 60V / 1A și electroliza 12V / 1A (prin aducerea electrozilor împreună).

Generăm cât mai mult gaz în al doilea caz, dar puterea furnizată de sursa de alimentare este de 2W în loc de 12 ....

Am încercat să furnizez 2V dar imposibil de consumat, cei 2 electrozi ai mei sunt mult prea mici!
Cu electrozii corecți aș ​​fi eliberat cât mai mult gaz punând 1A, dar aș fi consumat doar 2W!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 28/11/05, 11:48

Am găsit la Farnell, un modul convertor DC DC 10A, reglabil de la 0.75 la 5V.
Reglat la 1.8 V, eficiența sa este de 90%.

Deci, o electroliză de 10A va consuma 1.45A pe sursa mea de alimentare de 13.6V (20W).

Ei bine, îl comand pentru a vedea ce oferă o electroliză de 10A!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 28/11/05, 12:24

în electricitate și electronică este mai ușor să găsești dispozitive care dau multă tensiune decât mult curent din cauza efectului pierderii prin joule pe care îl știu, singurele dispozitive „curente” care pot oferi amperaj sunt fierele de lipit instantanee care ies pe rezistența lor în U o tensiune scăzută sub un curent puternic și stâlpul spre arc

avantajul punerii în serie este de a reduce curentul, fie că puneți o celulă sub 1.5v și 100 amperi!

fie puneți 10 celule în serie sub 15v și 10amperi

veți produce aceeași cantitate de gaz, dar o sursă de alimentare de 15v 10 A este încă mai ușor de găsit decât o sursă de alimentare de 1.5v 100 A

pentru a avea un randament de 100% este necesar să vă apropiați de 1v per celulă
la 2v este 50%
la 1.5v 75%
în clar ieșirea și egală cu 100 / (tensiunea la terminalul unei celule)
dacă reușești să cobori la 0.5v ai un randament de 200% (utopic!)
ceea ce crește tensiunea este mai presus de toate efectul celulei de combustibil și cu cât este eliberat mai mult gaz și cu atât este mai prezent
lăsați un voltmetru conectat la o celulă de electroliză atunci când tăiați sucul și veți vedea că o tensiune de aproximativ 2v persistă timp de câteva minute
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 169