Îmbunătățirea eficienței / exploziei motoarelor de ardere

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
brenamanf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 03/05/13, 11:36

Îmbunătățirea eficienței / exploziei motoarelor de ardere




de brenamanf » 03/05/13, 11:55

Salut tuturor!


Nu sunt cunoscut forums econologie sau Overunity pentru că nu mi-am luat niciodată timpul să mă înregistrez. Navig în mod regulat pe aceste site-uri pentru idei și îmbunătățiri ale motoarelor cu ardere internă.
În prezent profitez de șomajul meu pentru a mă dedica unui proiect care îmi este aproape de inimă: creșterea redresării unui motor cu ardere.

Prin urmare, caut o echipă mică pentru a explora ceea ce este posibil și realizabil de toată lumea, la un cost mai mic.

Rezultatele și cele avansate vor fi postate pe Econology and Overunity.
Dacă proiectul crește și a forum nu reușește să canalizeze și să prezinte bine testele și prototipurile, am un server gata să găzduiască orice tip de platformă web necesară unei bune coeziuni.

Întrebări / De ce:

O echipă ?
Pentru a reflecta, este mai bine să fim mai mulți și ne mișcăm mult mai repede!

Cu un cost mai mic?
Domnul toată lumea nu are neapărat toate echipamentele necesare, va fi necesar să furnizați echivalent / soluție pentru a obține sau adapta cu ușurință.

Cine sunt și ce pot aduce?
În prezent sunt șomer și dețin un 205 Junior.
Consultați al doilea articol pentru mai multe informații.
Am cunoștințe în informatică și mecanică, precum și un anumit prototip are activele mele în electronică (Arduino ...)

Cine ar putea fi interesat să se alăture acestei echipe?
Oricine are idei sau cunoștințe care poate dezbate și / sau experimenta cu teste.

Și ce ne întâmplăm? Care este axa dezvoltării?
Vezi poziția 2


PS: Ne pare rău pentru orice scriere greșită, postez de pe Android ...
0 x
brenamanf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 03/05/13, 11:36




de brenamanf » 03/05/13, 11:56

Deci lucrez la un 205 Junior:

În Bold ce se realizează


Care sunt axele preconizate?
  1. Treceți la un ulei mai fluid
      Reducerea rezistenței la ulei
      Treceți la un 5W40 în loc de 10W40
  2. Modificarea combustibilului
  3. Aprindere îmbunătățită
      Aprindere "Multi-Spark"
      Bobina de 60V
      Condensator HV la ieșirea bobinei
  4. Amestec îmbunătățit Aer / Combustibil
  5. Îmbunătățirea circuitului de răcire
  6. Scoaterea alternatorului
      Hrănirea celulelor Peltier
  7. Modificare internă
      Echilibrarea motorului
      Aprinderea volantului
      Compresie crescută
  8. Eșapament îmbunătățit
      Recuperarea căldurii (Peltier?)
      Recuperarea gazului (EGR?)
      Recuperarea aerului expulzat (Turbo?)
  9. Injecție de apă
  10. Injecție cu hidrogen



[Pagina fiind supusă unor modificări periodice]
Ultima actualizare: 10 mai de la Remundo.
Dernière édition alin brenamanf 03 / 05 / 13, 12: 09, editate 2 ori.
0 x
brenamanf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 03/05/13, 11:36




de brenamanf » 03/05/13, 11:57

Publicat de Remundo: Postare provizorie goală
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 03/05/13, 18:13

Îmi pare rău, nămolul nu este treaba mea ....

Pe de altă parte, trebuie să vă subliniez că în această privință forum, puteți edita mesajele numai pentru o scurtă perioadă de timp după prima lor trimitere.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
brenamanf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 03/05/13, 11:36




de brenamanf » 10/05/13, 12:55

Le forum nepermițând o modificare regulată, aș modifica, grație administratorilor, din când în când primele 3 mesaje pentru a avea un rezumat actualizat.

Se creează un server, cu un nume de domeniu.
Va facilita urmărirea experiențelor și a proiectului.

Am început să pun link-uri către pagini / fotografii.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 10/05/13, 23:42

Acest lucru mă lasă puțin nedumerit ...

Arată ca o medicină proastă: cocktail de droguri, fără să știe care funcționează ....

pe un 205 junior: dacă îmi amintesc bine, este o mașină de acum 20 de ani.
ce rost are să îmbunătățim un motor atât de vechi când am câștigat 10 sau 20% de atunci, îmbunătățind injecțiile. Nu ar fi mai interesant să vedem dacă mai putem obține mai mult din motoarele hiper-sofisticate de astăzi?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
brenamanf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 03/05/13, 11:36




de brenamanf » 11/05/13, 11:35

Într-adevăr, ar putea arăta așa.

Mai întâi vreau să mă explic despre alegerea vehiculului:
    - Anii 205 sunt o aventură de familie cu noi
    - Eu pledez „A fost mai bine înainte”
    - 205 are un motor foarte bun și o mulțime de oameni și piese sunt încă de găsit
    - Tocmai am reconstruit motorul

În ceea ce privește axele avute în vedere:
    Nu intenționez să amestec totul și să fac o supă monumentală.
    Ar fi mai mult o chestiune de a vedea ce este posibil să faci, pe un vehicul aflat încă în circulație, al cărui motor este aproape, și pe care toată lumea ar putea să-l reproducă
    În plus, este vorba de explorarea subiectelor deja discutate despre Econologie sau Supraunitate.
    Dar într-un mod mai profund, explorând diferite brevete, ...
    Exemplu de generator de turbulență


Etanol:
Pompele sunt disponibile și mulți oameni ar dori să economisească bani, dar uneori lipsa de cunoștințe sau frica poate face ca unii oameni să meargă înapoi.
Unele răspunsuri pe care le putem vedea pe internet, de tipul, nu pe vehicule înainte de 2000, deoarece distrugerea sigiliilor, sunt deseori prezentate, în ciuda multor persoane care conduc vehicule între 1987 și 1990, care nu au problemă!

Modificările mai avansate:
Eliminarea alternatorului este un pas major care permite deja economii mari.
Pe un vehicul modern, îndepărtarea acestuia poate fi mai complicată sau chiar imposibilă.
În plus, spațiul disponibil sub capotă este mult mai mare pentru mașinile noastre vechi bune.

În caz de progres, nu intenționez să rămân pe un 205!
Dețin un Mégane Coupé RXI 1.6 16S și intenționez să îi fac același lucru.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/05/13, 12:35

Ei bine, alegerea celor 205, nu o discut. Am avut ocazia să închiriez una pentru câteva zile: această mașină are o mulțime de calități.

„Cel mai bun înainte”: bla! Voi lua doar un exemplu: aveam un Datsun (Nissan) 120 A din anii 70, 6,5 l / 100 km, cu un velier în partea de jos și 4 persoane la bord. OK, dar a poluat cu NO², a ruginit în 4 ani și i-ar fi făcut să râdă pe tipii care își petrec timpul făcând teste de impact. și nu aș schimba o Dacia Logan pentru BMW-ul meu din 1969, care a consumat 14 litri în oraș, nu a rezistat, a început să vibreze la 120 km / h și aproape că mi-a înșurubat genunchiul stâng, deoarece pedala ambreiajul a fost greu (care a fost el însuși infinit mai plăcut de condus decât un VW 1600 cu spate rapid)

Mă deranjează alte lucruri: nu mă veți face să cred că modulele Peltier / Seebeck vor produce suficientă energie pentru nevoile mașinii. Probabil că veți câștiga mai mult dacă aveți un panou solar pe acoperiș și o a doua baterie pentru a elibera alternatorul (de exemplu, deconectându-l la ralanti)

În ceea ce privește uleiul: poate (deși cred că băieții care au prescris un ulei nu au fost proști), dar nu ar fi mai bine să apelăm la lubrifianți sintetici de ultimă generație: un prieten de-al meu a făcut-o astfel a rulat un VW Transporter diesel 750.000 km înainte de a-l vinde (și știu că a condus încă de 2 sau 3 ani)

Nu vă faceți nicio greșeală: nu sunt obișnuit să „arunc” proiecte, vreau doar să vă economisesc ceva timp și bani.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
brenamanf
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 03/05/13, 11:36




de brenamanf » 11/05/13, 13:19

Cred că o celulă Peltier poate produce suficientă energie pentru mașină:
    - Va produce doar un motor fierbinte, așa că odată ce călătoria s-a terminat, încărcarea va continua!
    - Este adevărat că, pentru o călătorie scurtă, s-ar putea crede că este destul de periculos, dar dacă motorul este bine izolat (mașina CF Shell) căldura va fi produsă mai repede.
    Îmi amintesc că am citit un vehicul Shell, în urma unei curse, capabil să conducă mulți km, motorul era complet izolat.
    Dacă cineva are linkul, mă interesează

    - Când spun celulă peltier, mă refer la înlocuirea radiatorului cu o serie de celule peltier. 4 celule de 100W - 10A pe o înălțime de 3 ar produce 120 A?
    - Ca să nu mai vorbim de cea care poate fi pusă pe evacuare.


A doua baterie poate fi interesantă dacă prima este plină și pentru a alimenta un motor electric pus în locul alternatorului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/05/13, 14:10

0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 149