Transformați un motor de mașină pentru utilizare staționară

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Transformați un motor de mașină pentru utilizare staționară




de dede2002 » 23/10/13, 21:06

bonjour,

Putem recicla un motor auto pentru diverse utilizări, generatoare, pompe pentru motoare, etc.

Adesea este material gratuit, mărunțitoarele nu mai pot ține pasul ...

Motorul pe benzină se adaptează cu ușurință la toate gazele și este adesea folosit în cogenerare (iarna).

Cred că există o modalitate de a îmbunătăți eficiența termică la costuri reduse, deoarece aceste motoare sunt proiectate pentru a avea o putere mare.

În utilizarea staționară nu este nevoie de un raport bun greutate / putere și se utilizează o viteză fixă ​​(de exemplu, 3000 rpm)

Prin dublarea raportului volumetric și prin accelerarea aportului, am avea mai multă relaxare și mai puțină pierdere de evacuare, ca în cazul ciclului Atkinson.

Aveți alte idei? Și experiențe de împărtășit?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/10/13, 21:50

adevăratul motor atkinson are un mecanism destul de special: un arbore cotit care nu controlează direct pistonul, dar trece printr-o manetă de întoarcere care coboară pistonul la sfârșitul cursei

într-o rotație a arborelui cotit, pistonul coboară de 2 ori și îl puteți face ușor să coboare până la 2 înălțimi diferite

a permis realizarea unui motor cu cursă cu admiterea mai scurtă decât cursa cu relaxarea

deci o mică îmbunătățire a performanței care nu a fost copleșitoare pentru un mecanism complicat

existența acestui motor mi-a fost arătată pe forum știința futura ... Voi pune un link când o voi găsi

versiunea actuală este atkinson freză, cu un arbore cotit normal și doar un ciclu de deschidere a valvei modificat pentru a deșeși o parte din compresie

îmbunătățire mică a eficienței, dar reducere mare a puterii

îmbunătățire limitată, deoarece atunci când relaxarea extinsă ajunge la presiunea atmosferică, gazul este încă foarte fierbinte și ia multă căldură din evacuare

Primul dezavantaj al frezei Atkinson: acest capăt de relaxare se face la presiune scăzută: nu este nevoie ca acesta să folosească un piston solid pentru a rezista la explozie: este mai bine să terminați relaxarea într-un alt sistem adaptat la presiune joasă: turbină sau piston de lumină mare

dacă facem expansiunea cu altceva, trebuie să facem și startul comprimării cu altceva: de ce nu turbină?

iar în studiul ciclului motor vedem că ar fi util să se răcească începutul compresiei

prin răcirea startului de compresie, consumăm mai puțină energie pentru tabletă, dăm pistonului principal deja comprimat și aer rece: acest piston principal dă mai multă putere ... și cu extinderea suplimentară într-o altă turbină a terminat ciclul aproape rece

expansiunea prin turbină asigură o energie mult mai mare decât cea necesară pentru o tabletă, deci putem pune 2 turbine: prima care transformă compresorul ... a doua care oferă energie mecanică utilă

este deja inventat: motor turbo compus: avem un randament apropiat de 50%

este de asemenea utilizat în grupuri generatoare: a se vedea documentul de grup schnell la biogaz

există deja link-uri de mai sus în acest sens forum ... le voi găsi

performanța turbinelor de turbină nu este foarte bună: am putea face și mai bine făcând această compresie și această relaxare separată de pistoane: ar fi foarte eficientă pentru puterea mică: turbo-ul fiind mai profitabil pentru o putere mai mare de 100 CP

motorul ideal ar fi cilindrul mic de tip 1 pentru explozie și 2 cilindri mai mari pentru începutul comprimării și sfârșitul relaxării

primul cilindru pentru compresie nu are niciun interes să se afle în același bloc: trebuie să fie cât se poate de rece: nu are niciun interes să-l aducă la temperatura caldă a cilindrului principal: este în final un compresor de aer obișnuit

cilindrul suplimentar de relaxare trebuie integrat în blocul principal pentru a fi fierbinte și pentru a nu condensa fumul acid
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 23/10/13, 22:07

Salut Dede2002

Trebuie să existe mai multe postări care tratează subiecte similare pe site.

Motorul pe benzină se adaptează cu ușurință la toate gazele, și este adesea utilizat în cogenerare (iarna).


Cuvântul mă deranjează ușor un pic. Unele transformări sunt „puțin” grele (Preț / material / timp / teste etc ...). Ai idee despre utilizarea exactă și despre gazul disponibil?

Cred că există o modalitate de a îmbunătăți eficiența termică la costuri reduse, deoarece aceste motoare sunt proiectate pentru a avea o putere mare.

În utilizarea staționară nu este nevoie de un raport bun greutate / putere și se utilizează o viteză fixă ​​(de exemplu, 3000 rpm)

Prin dublarea raportului volumetric și prin accelerarea aportului, am avea mai multă relaxare și mai puțină pierdere de evacuare, ca în cazul ciclului Atkinson.


Dublarea raportului volumetric mi se pare un pic ambițios, fără modificări mari la chiulasă și la pistoane (și la ce gaz?). Pentru strangularea admiterii, ne puteți explica interesul pentru noi?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/10/13, 22:07

Mi-am propus să folosesc un motor auto ieftin ca motor fix ... era bun la momentul renault 4 motor sau un alt motor cu arbore cu came lateral

cu motorul arborelui cu came în cap este mai trist: durata de viață a centurilor este limitată și chiar mai limitată într-un motor fix mai puțin bine ventilat decât pe vehicul

generatorul industrial și motorul de lucrări publice sunt întotdeauna cu un arbore cu came lateral ... niciodată o centură de distribuție

din păcate, vechiul motor simplu pe benzină este din ce în ce mai rar în rupere ... devine obiecte de colecție

o altă problemă cu motoarele automobilelor: sunt prea complicate, iar piesele de schimb sunt prea scumpe: bune pentru a face un bricolaj cu ceea ce ai, dar prea scumpe pentru a te baza pentru a face mai mult

Preferința mea actuală este să fac totul de la zero, într-o dimensiune mai mică decât un motor pentru mașini ... în timp ce recuperezi încă o mulțime de cameră pe un motor clasic precum Honda GX200 și copia sa chineză de 6,5 cm la 4000 t / min

un alt motiv pentru a realiza un design special: cilindrul principal cu compresia dinainte de un alt cilindru își ia capul! mult mai puternic decât un motor obișnuit pe benzină
0 x
castor credincios
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 23/10/13, 22:58

Grup pentru cogenerare




de castor credincios » 23/10/13, 23:28

bonjour,

Am cumpărat doar un grup pentru a face cogenerare și, dacă este posibil, trigenerare.
Este un grup cu motor Lombardini tip LDW1503, 3 cilindri, 1500 cm3, 1500 rpm și răcire cu apă.
Există unele din când în când pentru a vinde pe monedă.
Este cuplat la un generator trifazat de 12kw 380v.
Este un grup care a învârtit 600 de ore în timpul primului său serviciu în armata franceză.
Având deja o mică experiență în utilizarea uleiului de prăjit, intenționez să-l folosesc cu acest combustibil.

Cogenerarea se va face prin scoaterea radiatorului existent și trecerea lichidului de răcire a motorului prin două rezervoare cu o capacitate de 2660L pe rezervor.

Pe de altă parte, caut o modalitate de a face declanșarea prin recuperarea caloriilor din evacuarea gazelor arse.
Am văzut că motoarele marine au un schimbător de apă încorporat în galeria de evacuare.
Aș dori să montez un schimbător de acest tip.
Nu știu încă dacă Lombardini pentru divizia sa marină a fabricat acest tip de schimbător pentru acest tip de motor, altfel mă întreb dacă nu pot să mă fac un element de acest tip.
Dacă vreunul dintre voi îmi poate oferi informații despre acest subiect, el va fi binevenit.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/10/13, 23:58

avantajul unității de recuperare a căldurii direct în galeria de evacuare este de a elimina orice punct fierbinte

pentru o realizare ușoară, este mai bine să păstrați conducta de eșapament originală și să puneți recuperatorul mai departe pe conductele de evacuare

toate soluțiile sunt posibile exact ca să recupereze căldura de la fumul unei sobe ... pur și simplu trebuie să fie suficient de solid pentru a servi ca amortizor de evacuare

dacă lăsăm vasul de evacuare inițial, o mare parte din căldură se pierde în aerul din jurul oalei: este mai bine ca recuperatorul să înlocuiască complet vasul

Am folosit uneori un mic cazan de ulei din oțel ca evacuare
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 24/10/13, 02:37

un model redus de motor Atkinson pe altul forum
http://www.usinages.com/modelisme/moteu ... 59823.html

adevăratul atkinson! nu atkinson freza

o altă remarcă: nu contează dublarea raportului volumetric al unui motor auto dacă, în același timp, reducem umplerea cilindrilor modificând ciclul supapei

vom avea aceeași presiune maximă, deci nu există riscul de rupere, ci doar o relaxare mai bună, deci o performanță mai bună
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 24/10/13, 08:09

chatelot16 a scris:cu motorul arborelui cu came în cap este mai trist: durata de viață a centurilor este limitată și chiar mai limitată într-un motor fix mai puțin bine ventilat decât pe vehicul


bonjour,

Există încă o mulțime de motoare cu arbore cu came, care au lanțuri de sincronizare care duc viața motorului (BMW, Mercedes, Opel, Peugeot, ...).

Pentru centurile de distribuție, durata de viață a acestora a crescut considerabil: 240000 km sau 10 ani la Peugeot, de exemplu ...

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6463
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 24/10/13, 09:18

xud 9 atmo de la psa este folosit staționar pentru vârste ... și chiar în bleumarin cu consoane ridicole ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 24/10/13, 09:58

mă face să cred că am un XUD staționar la garajul meu (ex 405), se pare că motorul este „ușor” îndepărtat doar scoțând suportul motorului ...
Mă întreb doar dacă pentru utilizarea staționară este mai bine să nu scoateți turbo (există doar deconectarea tubului de la intercooler la PI)?

Mă gândesc și la un cazan, de vreme ce spunem că ~ 70% din pierderea sa este în căldură .... de acolo pentru a-l folosi ca cazan există doar un pas ?!

un castor credincios a scris:Cogenerarea se va face prin scoaterea radiatorului existent și trecerea lichidului de răcire a motorului prin două rezervoare cu o capacitate de 2660L pe rezervor.

Pe de altă parte, caut o modalitate de a face declanșarea prin recuperarea caloriilor din evacuarea gazelor arse.
Am văzut că motoarele marine au un schimbător de apă încorporat în galeria de evacuare.
Aș dori să montez un schimbător de acest tip.


puteți păstra radiatorul existent plonjându-l direct în rezervor, puteți adăuga chiar mai multe radiatoare auto la carcasă.

: Idee: pentru eșapament îmi imaginez că putem trece gazele prin apă, chiar și întreaga linie de evacuare, lăsând-o să scufunde, astfel încât apa să nu intre, în mod evident, ca tub care vine de sus și se cufundă în el, gazele cerând doar să iasă și să se ridice la suprafață, încălzind lichidul?

puteți utiliza, de asemenea, radiatorul habitaclului și suflantul acestuia pentru a încălzi altceva, puteți utiliza, de asemenea, un schimbător de plăci pentru cazan pentru producția instantă de apă caldă etc.

> evident, rămâne ~ 30% din eficiență pentru a încărca baterii de 12V sau 24V dacă puneți un alternator pentru camion;
un invertor de 220V conectat la un întreruptor și aveți acasă 220V ...

că fericirea motorului de căldură casnic! =)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 55