Trigenerare cu ulei de prajit

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
castor credincios
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 23/10/13, 22:58

Trigenerare cu ulei de prajit




de castor credincios » 09/11/13, 16:34

Bonjour à tous,

Tocmai am ajuns să fac din trigenerare un vechi grup al armatei bazat pe un motor diesel cu 3 cilindri diesel Lombardini LDW1503 răcit cu apă și care acționează un generator trifazat de 12KW.

Pentru moment pot face doar cogenerare deoarece acest motor nu are un colector de evacuare echipat cu un schimbător și este o opțiune care nu există pentru acest tip de motor și cu acest producător.

Întrebarea mea este:

Cea mai bună recuperare a căldurii care iese din conducta de evacuare?
Pentru moment, grupul este planificat să fie instalat într-un „buncăr” pentru izolare fonică și țeava de evacuare trece printr-o carcasă orizontală din oțel inoxidabil cu diametrul de 167 mm și lungimea de 15 m înainte de deschiderea într-un coș de fum.
Am încercat să păstrez această primă întrebare scurtă, dar rămân la dispoziția dumneavoastră și vă mulțumesc anticipat pentru sugestii.
Imagine
0 x
castor credincios
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 23/10/13, 22:58




de castor credincios » 11/11/13, 19:37

Văd că subiectul meu nu este foarte interesant.

În cele din urmă, am parcurs toate postările vorbind de aproape sau de departe pe acest subiect și am găsit pentru aproximativ cincizeci de euro un cazan mic de 22kW.

Voi conecta ieșirea țevii de evacuare a grupului la intrarea vechiului arzător al cazanului.
Mă va servi ca schimbător de evacuare și gaz / apă.

Vă mulțumesc pentru trecerea la scrierile lui Chatelot16, care mi-au permis să mă orientez către această soluție.
0 x
castor credincios
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 23/10/13, 22:58




de castor credincios » 11/11/13, 19:45

Văd că subiectul meu nu este foarte interesant.

În cele din urmă, am parcurs toate postările vorbind de aproape sau de departe pe acest subiect și am găsit pentru aproximativ cincizeci de euro un cazan mic de 22kW.

Voi conecta ieșirea țevii de evacuare a grupului la intrarea vechiului arzător al cazanului.
Mă va servi ca schimbător de evacuare și gaz / apă.

Vă mulțumesc pentru trecerea la scrierile lui Chatelot16, care mi-au permis să mă orientez către această soluție.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Trigenerare cu ulei de prăjit




de Flytox » 11/11/13, 21:39

buna bine ai venit

fidele castor a scris:Tocmai am ajuns să fac din trigenerare un vechi grup al armatei bazat pe un motor diesel cu 3 cilindri diesel Lombardini LDW1503 răcit cu apă și care acționează un generator trifazat de 12KW.

Ce putere produce motorul dvs. și ce acționează în afară de generator?

Pentru moment, grupul este planificat să fie instalat într-un „buncăr” pentru izolare fonică și țeava de evacuare trece printr-o carcasă orizontală din oțel inoxidabil cu diametrul de 167 mm și lungimea de 15 m înainte de deschiderea într-un coș de fum.

Bigre 15 m + coș de fum care este mult (împotriva presiunii). Aveți grijă dacă aveți o scurgere, vă veți sufoca în buncăr.

Văd că subiectul meu nu este foarte interesant.

Subiectul tău este foarte interesant, dar puțin dublu, triplu. De aceea nu ai primit niciun răspuns.

Soluția vechiului cazan ca schimbător / amortizor de zgomot mi se pare destul de judicioasă conform recomandării Chatelot16. :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
castor credincios
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 23/10/13, 22:58




de castor credincios » 12/11/13, 00:01

@flytox
Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.
De asemenea, sunt îngrijorat de difuzia gazelor arse din circuitul normal și am cumpărat un detector de CO2 în anticiparea riscului. ..
Motorul are 22CV și în afară de generator nu conduce nimic altceva.
Am planificat chiar să elimin pompa de apă și ventilatorul, deoarece apa de răcire va proveni din două rezervoare de capacitate de 2660 l pe care le izolez fiecare.
Imagine
0 x
boulle
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 519
Înregistrare: 02/12/08, 20:44
x 12




de boulle » 12/11/13, 10:33

proiect frumos!

pentru eșapament, un cazan vechi de ulei, da, sau dacă este disponibil spațiu, faceți un schimbător liniar (cum ar fi 4 până la 6 metri) cu 2 tuburi coaxiale, tub central pe unde trec gazele arse, între tubul central și tubul l '' afară pentru a trece apa, un simplu amortizor de zgomot la final pentru zgomot

treceți returul rece (apă) prin acesta din urmă.

mult curaj, este un proiect minunat!

da, personal nu aș scoate pompa de apă

Aș face un circuit primar pentru a vă încălzi rezervoarele, în secundar ați putea extrage caloriile din rezervoare printr-un circulator atunci când este necesar ...

umm sunt invidios pe un motor frumos ca acesta !! (Caut....)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/11/13, 15:04

aveți nevoie de un detector de CO

Detector de CO2 fără interes deoarece nu este toxic și există peste tot fără prea mult pericol

problema este aceeași ca și pentru orice cazan, este necesar ca tirajul coșului să pună tot circuitul în depresiune

atunci când puneți o recuperare de căldură bună pe un cazan, aveți nevoie de un ventilator pentru a face un tiraj forțat și împiedică cea mai mică scurgere să părăsească C0

pentru o evacuare a motorului ne regăsim în același caz

pentru ca un ventilator să asigure o siguranță perfectă, acesta nu trebuie așezat în partea de jos a șemineului, ci mai degrabă la ieșirea șemineului pentru a deprima întregul șemineu ... dar nu-mi place șemineul: prea complicat

Prefer ieșirea printr-o țeavă la același nivel cu solul și extind conducta suficient de departe pentru a nu fi deranjat de mirosuri: țevi ușor îngropate

când recuperarea căldurii este eficientă, conducta îngropată poate fi din PVC

dacă ansamblul este de bună calitate, putem face fără un aspirator și să ne mulțumim să verificăm adesea etanșeitatea: în special conducta de evacuare

ideal ar fi să faci o țeavă de eșapament răcită cu apă ca la motorul maritim mare, contribuie la recuperarea căldurii și evită supraîncălzirea conductei, evitând astfel scurgerile ... dar pe aceste motoare mici care nu sunt planificate pentru aceasta este dificil

dacă există o anumită lungime a țevii între motor și cazanul de recuperare, poate fi util să faceți o conductă dublă cu apă în jurul său ... în caz contrar, conducta crește la o temperatură ridicată și pierde multă căldură în câțiva metri

izolarea unei țevi de evacuare este o capcană, deoarece se supraîncălzește și mai mult și împiedică să se vadă scurgeri

puneți un diametru de țevi mult mai mare decât ceea ce este obișnuit la un motor: mai mult ca țevile cuptorului decât țevile de eșapament, pentru a evita căderea de presiune și riscul de scurgere
0 x
castor credincios
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 23/10/13, 22:58




de castor credincios » 12/11/13, 18:21

bonjour,

Îmi pare rău pentru greșeala mea, am comandat un detector de monoxid de carbon!
http://cgi.ebay.fr/RARE-DETECTEUR-MONOX ... 2a28714961

Multumim pentru feedback-ul dvs.
Aș pune fotografii ale instalării mele pe măsură ce editarea progresează.

În acest moment izolez rezervoarele cu saltele din spumă recuperate (un zece bun!).
Spuma este lipită de neopren.
Mi-am echipat rezervoarele cu două inele de 25 m din tub ondulat din oțel inoxidabil diametru 20.
Motorul va fi răcit direct cu apa din rezervoare, în timp ce inelul superior al rezervoarelor este proiectat pentru a furniza încălzirea prin pardoseală.
Coroana inferioară este destinată conectării la panouri solare termice.
Mai jos este interiorul unuia dintre tancurile mele:
Imagine

Între orificiul de intrare al fostului cazan pe motorină și orificiul de ieșire al colectorului, va fi pur și simplu un flexibil de 30 cm lungime și 50 mm în diametru care a fost furnizat de grup.
Pentru a face acest lucru, voi monta cazanul pe un cadru sudat mecanic, astfel încât intrarea sa să fie la același nivel cu ieșirea colectorului grupului și ca conexiunea să fie cât mai scurtă posibil.
Este sigur că regret că nu am un schimbător de căldură pe acest model de motor, dar am avut practic tot ce îmi doream în altă parte:
viteza 1500tr / min, răcire cu apă, injectoare de pompă la 140 de bare (bun pentru ulei vegetal), piese de motor urmate de producător așa că mă voi mulțumi pentru că de mult timp căutam acest tip de grup.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 12/11/13, 20:27

fidele castor a scris:De asemenea, sunt îngrijorat de difuzia gazelor arse din circuitul normal și am cumpărat un detector de CO2 în anticiparea riscului. ..

Bun joc!

Am planificat chiar să șterg pompa de apă și ventilatorul, deoarece apa de răcire va proveni din două rezervoare cu capacitate de 2660l fiecare pe care le izolez.

Scoaterea pompei de apă este periculoasă! Motorul va cauza puncte fierbinți în chiulasă și veți înșuruba totul (fisuri / autoaprindere / detonare etc ...). Pentru performanțe bune, temperatura chiulasei trebuie să rămână bine controlată în intervalul furnizat inițial. Efectul de termosifon funcționează bine numai pe unelte deosebit de lente / puțin comprimate / deseori cu consum dezgustător.

Pe de altă parte, rotirea ventilatorului este un plan bun, absoarbe inutil o cantitate semnificativă de putere în cazul dumneavoastră.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 12/11/13, 21:46

Radiatorul trebuie îndepărtat și înlocuit cu un schimbător tubular apă-apă. într-o parte a schimbătorului veți trece LDR în cealaltă veți circula apa pentru a fi încălzită Atenție, această apă trebuie să aibă o temperatură mai mică decât cea a LDR-ului dvs. dacă delta dintre apa de răcire și LDR este important, veți fi surprins de dimensiunea schimbătorului necesar dacă delta este de 20 ° ... Ei bine, va dura unul destul de mare ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 206