Pentru sau contra reprogramării motorului?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Grandaddy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 21/11/13, 14:19

Pentru sau contra reprogramării motorului?




de Grandaddy » 02/01/14, 15:03

Bună ziua tuturor economiștilor;)

Postez acest subiect pentru a primi sfaturi despre reprogramarea motorului. Am o cunoștință care intenționează să implementeze această metodă pentru a economisi consumul, dar care încă mai are unele îndoieli cu privire la posibilele dezavantaje.

Mai mult, reglementările privind reprogramarea motoarelor par destul de imprecise (aparent, vehiculul nu respectă omologarea sa și, prin urmare, intrăm în ilegalitate).
Trebuie să recunosc că nu mă cunosc cu adevărat în această chestiune, așa că opiniile nu ar fi refuzate :)

A mai folosit cineva aici această metodă? Ar putea fi interesant sau chiar nu merită? În ceea ce mă privește, simt că mulți oameni folosesc reprogramarea motorului pentru a câștiga energie, dar poate că are și un interes semnificativ în reducerea combustibilului?

Un articol pentru a rezuma principiul: http://abcmoteur.fr/pratique/pour-contr ... teur-auto/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Pentru sau împotriva reprogramării motorului?




de Flytox » 02/01/14, 16:42

Bunicul a scris:Bună ziua tuturor economiștilor;)

Postez acest subiect pentru a primi sfaturi despre reprogramarea motorului. Am o cunoștință care intenționează să implementeze această metodă pentru a economisi consumul, dar care are încă unele îndoieli cu privire la dezavantaje potențial.
...
Ar putea fi interesant sau chiar nu merită? În ceea ce mă privește, simt că mulți oameni folosesc reprogramarea motorului pentru a câștiga energie, dar poate că are și un interes semnificativ în reducerea combustibilului?


Subiectul a fost deja abordat într-o altă postare. Reprogramarea este utilizată în principal pentru a câștiga accelerație / putere. Putem economisi puțin consumul, mai ales dacă mergem în direcția reducerii puterii (pentru același motor, undeva copierea programului vehiculului utilitar pe modelul de pasageri).

... dar când traficăm „orbește” ce „funcționează” mai bine, fără instrumentația (de laborator?) care este bine pentru a măsura Poluare asociate și identificând limitele care nu trebuie depășite, există toate șansele ca să fie realizate mult mai multe prostii decât puține progrese. Mai mult, toate site-urile care susțin beneficiile reprogramării evită cu atenție să vorbească despre poluare ... și pentru un motiv întemeiat. : Mrgreen:

În plus, convertorului catalitic de tip „accesorii” nu-i plac deloc anumite experiențe de bogăție periculoasă, fără a fi distruse iremediabil. Să nu ne întoarcem la vremea dinaintea Euro 1 etc ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Grandaddy
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 35
Înregistrare: 21/11/13, 14:19

Re: Pentru sau împotriva reprogramării motorului?




de Grandaddy » 02/01/14, 17:46

Multumesc pentru raspuns ! Am căutat alte subiecte pe acest subiect, dar nu am putut găsi, altele decât unul din 2008 (dar s-ar putea să fi căutat slab acest lucru a spus x)).

Da, așa că mi se pare un pic dificil și în cele din urmă nu foarte avantajos.

Flytox a scris:Mai mult, toate site-urile care susțin beneficiile reprogramării evită cu atenție să vorbească despre poluare ... și pentru un motiv întemeiat. : Mrgreen:


Într-adevăr, asta părea să fi observat și eu ... nu a ajutat să-mi reduc puțin scepticismul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 02/01/14, 20:52

cu siguranță ar fi util să modificați programarea, dar pentru a face acest lucru aveți nevoie de informațiile corecte pe întregul sistem! ce trebuie să faceți atâta timp cât producătorul păstrează secret informațiile esențiale?

a juca ucenicul orb vrajitor ??? puțină speranță de rezultat serios
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 02/01/14, 21:43

cu siguranță ar fi util să modificați programarea, dar pentru a face acest lucru aveți nevoie de informațiile corecte pe întregul sistem! ce trebuie să faceți atâta timp cât producătorul păstrează secret informațiile esențiale?


+1; Optimizarea producătorului este făcută în special pentru a oferi un minim de omologare (accelerație) motorului. Am putea îmbunătăți consumul făcând motorul mai puțin luminos / puternic ......et incapabil să depășească 130 km / h ...... nu prea comercial toate acestea. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 02/01/14, 23:20

Cunosc pe cineva, care cunoaște pe cineva (care a văzut omul, care a văzut ursul) care reprogramează computerele.
Pe un 208 (nu am modelul exact), ar fi câștigat 0,5l / 100 km refăcând curba de putere. De asemenea, a câștigat în putere (și probabil în cuplu).

Potrivit acestuia, curba puterii stocului a fost „cu adevărat brută”. O curbă deloc lină ...

Nu am un răspuns clar, la reprogramarea curbei sale de putere. Presupun că interesul depinde de motoare și de adecvarea curbelor producătorului.

Să ne imaginăm că un motor este strict identic între, de exemplu, un motor de 90 CP și unul de 110 CP, ar putea fi interesant să punem o curbă de 110 CP.
Cu toate acestea, unele mașini sunt mai plăcute la plăcerea de a conduce cu 90 CP decât cu 110 CP ....
Este posibil ca un motor cunoscut pentru fragilitatea sa să nu suporte prea mult o creștere a puterii ...

Aveți grijă mai presus de toate și cântăriți cu atenție avantajele și dezavantajele propriului motor pe baza feedback-ului utilizatorului și a fiabilității acestuia.

SixK
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 03/01/14, 08:53

bonjour,

Curba de putere a unui motor depinde în primul rând de construcția acestuia, de arborele cu came, de rezonanțele din colectoare, de diametrele supapelor, de raportul de compresie, de valorile fixe.

Apoi ne putem juca pe avansul și bogăția aprinderii.
Prea mult avans distruge motorul, programarea folosește un detector de lovitură pentru a corecta continuu avansul.

Bogăția este reglată în buclă de senzorul de oxigen.

Dacă încercăm să optimizăm, prin reducerea și creșterea furajului, riscăm să producem oxizi de azot, care vor folosi oxigen, iar sonda va fi înșelată.

O modalitate simplă de a reduce consumul este de a pune un arc suplimentar sub pedala de accelerație, care intră în funcțiune în prima treime a cursei.
Puteți „să vă împiedicați piciorul” și să vă lăsați încetini pe urcări.

Am făcut și este foarte convenabil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 03/01/14, 11:13

dede2002 a scris:O modalitate simplă de a reduce consumul este de a pune un arc suplimentar sub pedala de accelerație, care intră în funcțiune în prima treime a cursei.
Puteți „să vă împiedicați piciorul” și să vă lăsați încetini pe urcări.

Am făcut și este foarte convenabil.


+1; Da, dar acolo este limita reprogramării tipului : Mrgreen: Rezultatele sunt puțin lovite și ratate mai ales atunci când sunteți într-o grabă / supărare.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 03/01/14, 12:06

Pentru a remedia acest caz, înlocuiți arcul cu o bucată de lemn ... : Cheesy:

Setarea mea de primăvară corespunde cu 120 pe apartament, de îndată ce crește puțin mă las să încetinesc.
Chiar dacă vă grăbiți, economisiți timp dacă nu trebuie să vă opriți pentru a realimenta pe drum ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 03/01/14, 16:57

Am montat un „arc inteligent” ...
Dar în urcări accelerează singur ...
Este un mecanism care trage cablul de viteză pentru mine ... Un cruise control. : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 289