Ajutor pentru consum și poluare

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
BloodyRose26
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 05/01/14, 13:49
Locul de amplasare: Drome (26)

Ajutor pentru consum și poluare




de BloodyRose26 » 05/01/14, 15:42

Ziua bună tuturor !

Îmi pare rău deja pentru titlu care poate nu este (cu siguranță) cel mai bine găsit (dar la momentul respectiv mi s-a putut întâmpla formularea ^^).

Vin să vă văd sfatul informat (cel puțin așa sper;) pentru că mi-au apărut mai multe întrebări torturate de atâtea contradicții și întrebări.

Aș dori să reduc consumul de combustibil și poluarea mașinii mele ^^.
Știu că există mai multe sisteme, dar ca să spun adevărul sunt puțin pierdut ...
Fiind un neofit în acest domeniu.

Mi-am dat deja seama cu rahaturi (dar recunosc cu unele dificultăți de învățare) instalarea unui GP pe un generator.

Aș dori în prezent să instalez o aparență de GP sau cel puțin un rapel de apă (știu că există o diferență între acest sistem și un sistem GP complet terminat (m-am corectat dacă greșesc).

Dar, din păcate, am o mașină de „nouă generație” (bine, nici recentă, dar nici atât de veche) ... un HDI 2L 100CH (Peugeot 307SW vă rog ^^ de la începutul anului 2003) și câteva întrebări îmi apare.

Este posibilă instalarea cu toate calculatoarele integrate în mașină?
Știind că mașina a fost deja modificată: scoaterea DPF și supapa ERG (în opinia mea senzorii sunt deja greșiți la acest nivel, dar aș putea greși).

Am multe alte întrebări cu privire la adaptarea sistemului, dar va veni mai târziu, deoarece acest lucru sună la întrebări mai practice sau de asamblare ^^

Dacă ați putea să mă sfătuiți cu privire la alte modificări sau la eventualele sfaturi de făcut cu privire la acest tip de motor, sunt un furnizor :D
(DSL motoarele HDI nu sunt încă ceașca mea de ceai (rupe-mi 205 ..).

Vă mulțumim că ați acordat timp să mă citiți și aștept cu nerăbdare să vă citesc răspunsurile.
Cordialement.

ps: vă rugăm să mutați acest subiect dacă nu este în locul potrivit sau redenumiți-l dacă nu este potrivit x)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Ajutor la consum și poluare.




de Flytox » 05/01/14, 23:04

Bună ziua BloodyRose26; Bine ati venit.

BloodyRose26 a scris:Mi-am dat deja seama cu aspirații (dar recunosc cu unele dificultăți de învățare) instalarea unui GP pe un generator.

GP pentru Gillier Pantone, cred.
Va fi bine să ne descrieți, să vă fotografiați ansamblul.:P

Aș dori în prezent să instalez o aparență de medic de familie sau cel puțin un rapel de apă (știu că există o diferență între asta și o sistem GP complet terminat.


Adică un Pantone comercializat?

Dar, din păcate, am o mașină de „nouă generație” (bine, nici recentă, dar nici atât de veche) ... un HDI 2L 100CH (Peugeot 307SW vă rog ^^ de la începutul anului 2003) și câteva întrebări îmi apare.

Este posibilă instalarea cu toate calculatoarele integrate în mașină?


Din păcate, aproape nimeni nu a documentat serios un ansamblu de pantone Gillier pe net pe motoarele recente HDI etc. relativ bine optimizate și AMHA, există unele îndoieli că le putem îmbunătăți semnificativ. Pentru această manipulare aveți nevoie de cunoștințe precise despre electronica de la bord, senzori, reglementări, programarea unităților de injecție etc.:strigăt:

Știind că mașina a fost deja modificată: scoaterea DPF și supapa ERG (în opinia mea senzorii sunt deja greșiți la acest nivel, dar aș putea greși).

Găsim pe net manips-urile pentru a „decataliza” și pe care le acomodează cu electronica. Dar aici, este un site Ecolo. DPF și supapa EGR nu sunt mici minuni fără defecte mari ....dar este mult mai bine decât nimic să vă curățați mașina de gunoi. :|

Un Gillier Pantone îmbunătățește cu siguranță emisiile de poluare (proporție?) De la motoarele vechi. Pe de altă parte, nu va înlocui catalizatorul + DPF pe un motor recent. În plus, pentru controlul tehnic ...... nu sunt sigur că poate trece .... :x
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
BloodyRose26
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 05/01/14, 13:49
Locul de amplasare: Drome (26)

Re: Ajutor la consum și poluare.




de BloodyRose26 » 06/01/14, 03:35

Vă mulțumim pentru răspuns.

GP pentru Gillier Pantone, cred.
Va fi bine să ne descrieți, să vă fotografiați ansamblul.:P


Nu vă faceți griji, voi face acest lucru la următorul grup care va trece prin mâinile mele în curând ^^ (primul grup este deja departe de mine ...)
Dar este un panton banal, fără modificări majore în comparație cu anumite planuri deja existente.

Adică un Pantone comercializat?


Nu, m-am înșelat, de fapt vorbeam despre motorul pantone și electroliză (HHO dacă nu mă înșel?)

În plus, aș dori niște informații despre el, am văzut că eficacitatea sa a fost controversată, unii spun că funcționează, alții nu ...
Dar am văzut că este posibil să se facă această modificare pentru motoarele cu electronică de la bord (cum ar fi HDC, CDI etc.).
Sistemele de vânzare pe care le-am văzut sunt cum să le spun ... destul de exorbitante ^^ (la nivel de preț).
Mă întreb dacă sunt disponibile planuri pentru sistemul complet (fiind un om de mână, totul este mult mai atractiv).

... Aceste motoare sunt relativ bine optimizate și AMHA, există unele îndoieli că le putem îmbunătăți semnificativ ...


AHMA???
Uh dsl, dar nu văd ce înseamnă aceste litere, mă puteți lumina?

Găsim pe net manips-urile pentru a „decataliza” și pe care le acomodează cu electronica. Dar aici, este un site Ecolo. DPF și supapa EGR nu sunt mici minuni fără defecte mari .... [b] dar este mult mai bine decât nimic să vă curățați mașina de gunoi ...
Un Gillier Pantone îmbunătățește cu siguranță emisiile de poluare (proporție?) De la motoarele vechi. Pe de altă parte, nu va înlocui catalizatorul + DPF pe un motor recent. În plus, pentru controlul tehnic ...... nu sunt sigur că poate trece .... :x


Știu, am făcut această manipulare mai ales pentru că sistemul nu funcționa, și având în vedere prețul sistemului complet ... ei bine, era mai mult la îndemâna mea să realizez acest lucru.
Dar acum trebuie să poluez mai mult, de aici și dorința mea de a instala un panton sau un sistem de electroliză pe mașina mea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 06/01/14, 11:55

Bună ziua BloodyRose26,

Există, de asemenea, acest truc foarte simplu de curățat:
Imagine
Pentru a actualiza acest proces, ar fi suficient să înlocuiți LDR cu un amestec de apă și propilen glicol? (Non-toxic)
Cu toate acestea, va fi necesar să fiți atenți vara, astfel încât LDR să nu ajungă în partea de sus a vazei, așa că nu o umpleți în exces.
0 x
BloodyRose26
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 05/01/14, 13:49
Locul de amplasare: Drome (26)




de BloodyRose26 » 06/01/14, 19:37

Mulțumesc pentru acest răspuns,
Din păcate, acest proces ar putea fi foarte bine implementat pe o mașină cu carburator, din păcate acest lucru nu este cu adevărat posibil cu injectorul electronic actual.

Dar ideea vaporilor de apă se alătură ideii motorului GP.

Voi continua cercetările mele despre sistemele de electroliză și vom vedea ...
(trebuie doar să găsiți un plan pentru a construi sistemul de electroliză a apei).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 06/01/14, 21:27

Bună ziua gildas, pensionarul și jurnalistul din articol, descrie doar sistemul Vicks (citat deja în alte postări).

Nu, m-am înșelat, de fapt vorbeam despre motorul pantone și electroliză (HHO dacă nu mă înșel?)

În plus, aș dori niște informații despre el, am văzut că eficacitatea sa a fost controversată, unii spun că funcționează, alții nu ...
Dar am văzut că este posibil să se facă această modificare pentru motoarele cu electronică de la bord (cum ar fi HDC, CDI etc.).
Sistemele de vânzare pe care le-am văzut sunt cum să le spun ... destul de exorbitante ^^ (la nivel de preț).
Mă întreb dacă sunt disponibile planuri pentru sistemul complet (fiind un om de mână, totul este mult mai atractiv).


Pentru a spune că HHO funcționează cu adevărat, ar fi nevoie de principalii experimentatori / avocați care au postat pe el .... să petreacă mai mult timp făcând măsurători reale, neîndoielnice .... Ar ajuta să vedeți lucrurile mai clar.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 217