Stirling pentru solar

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Teji
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 28/10/13, 10:53
x 1

Stirling pentru solar




de Teji » 09/05/17, 11:45

Bună ziua pentru tine,

Caut o modalitate simplă și compactă de a testa solarul Stirling și am venit cu următorul concept, ideea de a folosi un fel de răcitor cu aripioare / cu țepi sau „radiator”. este similar cu un beta, în care romboidul este înlocuit cu o camă: pare mai ușor de realizat (inclusiv în imprimarea 3D ...). Camera este asociată, vă puteți imagina, cu un generator.
Radiatorul superior de tip spike (2 serii de caneluri de 90 °) este supus energiei solare concentrate (aici în roșu pentru a simboliza căldura, dar vopsit în negru mat). Partea inferioară este, de asemenea, canelată pentru o mai bună difuzie a căldurii, cu un tiraj pentru a expulza aerul, volumul mort fiind redus la minimum. Același lucru mai jos ...
Dispozitivul de deplasare este în 2 părți separate de 40 mm de vată de rocă, cu un șanț care permite trecerea gazului în partea de jos a canelurilor spre cealaltă față. Janta este ocupată de paie din oțel inoxidabil care acționează ca un regenerator.
Pistonul de lucru din partea de jos este prevăzut cu un bloc de răcire cu apă.
Toate într-o „jachetă” în coș de fum de tip tub din oțel inoxidabil de 200 mm.
Dispozitivul de deplasare și pistonul sunt ghidate de o came cilindrică. 2 sinusoide pe rotație, pentru 2 suporturi simetrice. Decalajul aici este de 45 °, ar putea fi setat la 40 ° pentru a se potrivi cu # 80 ° din clasicul beta romboid.
Putem lua în considerare o canelură dublă pentru a controla separat cinematica deplasatorului și a pistonului și pentru a optimiza ciclul Stirling ...

Ți se pare coerentă această abordare? Sunt curios despre recenziile tale ;-)

Imagine

în animație ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Stirling pentru energie solară




de chatelot16 » 09/05/17, 18:56

ideea de a pune aripioare în partea fierbinte și în partea rece mi-a trecut deja prin minte ... dar nu este neapărat cea mai bună: o altă soluție este să puneți un schimbător de căldură fierbinte între cilindru fierbinte și regenerator ... și un schimbător de căldură rece între regenerator și cilindru rece

reflectând bine, nu odată ce gazul se află în volumul de deasupra dispozitivului de deplasare, trebuie încălzit: este mai bine să-l încălzim la ieșirea din regenerator pentru a fi siguri că volumul de deasupra dispozitivului de deplasare se umple doar cu gaz fierbinte

avantajul încălzirii de către un schimbător și nu de ceva integrat în mecanică: schimbătorul poate crește de temperatură până la limita rezistenței materialelor fără a se teme de expansiune și deformare, ceea ce nu este cazul unei aripioare într-o chiulasă pentru a se potrivi pistonul

principala problemă rămâne: găsirea unei aplicații profitabile pentru stirling: pentru solar, stirling a pierdut toată bătălia: fotovoltaica este acolo la un preț rezonabil, stirling nu mai are nicio șansă de a fi profitabil

pentru temperaturi medii, cum ar fi cazanul cu aburi, motoarele cu aburi au câștigat cu siguranță: mai puternice pentru aceeași dimensiune ... sau mai mici și mai ieftine pentru aceeași putere

pentru temperaturi în care vaporii de apă nu sunt optimi, există gazele frigorifice ale pompelor de căldură: funcționarea mașinii frigorifice este comparabilă cu stirling: am putea face mașina frigorifică stirling: dacă nu facem pentru refrigerare sau congelator este că stirling-ul este mai scump

există multe stirling frigorifice pentru gaze lichefiante: am văzut o descriere a unui stirling pentru producerea azotului lichid la universitatea din strasbourg: un stirling realizat de Philips, nu un DIY, ci ceva perfect studiat ... tocmai cu partea rece și caldă prin schimbător
0 x
Teji
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 28/10/13, 10:53
x 1

Re: Stirling pentru energie solară




de Teji » 10/05/17, 11:46

Mulțumesc chatelot16 pentru aceste comentarii constructive!

Încep prin a înlocui cadrul principal ...
principala problemă rămâne: găsirea unei aplicații profitabile pentru stirling: pentru solar, stirling a pierdut toată bătălia: fotovoltaica este acolo la un preț rezonabil, stirling nu mai are nicio șansă de a fi profitabil

problema mea nu este industrială, este că nu pot produce singură celule fotovoltaice!
În mod ideal mi se par realizări mai accesibile de acest tip, motoare lente (qqs Hz), diametru # 1m în ordinea mărimii
test mare Stirling la temperaturi scăzute. : 2kW solar (nu sau puțin concentrat)
SunPulse 500W
între timp, apucarea unui sistem mic îmi stârnește curiozitatea ...

ideea de a pune aripioare în partea fierbinte și în partea rece mi-a trecut deja prin minte ... dar nu este neapărat cea mai bună: o altă soluție este să puneți un schimbător de căldură fierbinte între cilindru fierbinte și regenerator ... și un schimbător de căldură rece între regenerator și cilindru rece
reflectând bine, nu odată ce gazul se află în volumul de deasupra dispozitivului de deplasare, trebuie încălzit: este mai bine să-l încălzim la ieșirea din regenerator pentru a fi siguri că volumul de deasupra dispozitivului de deplasare se umple doar cu gaz fierbinte
avantajul încălzirii de către un schimbător și nu de ceva integrat în mecanică: schimbătorul poate crește de temperatură până la limita rezistenței materialelor fără a se teme de expansiune și deformare, ceea ce nu este cazul unei aripioare într-o chiulasă pentru a se potrivi pistonul

aceste observații sunt foarte coerente, dar câștigul în randament a - a priori - corolar al unei complexificări a realizării: caut cea mai simplă realizare posibilă ... dar voi săpa ...

pentru temperaturi medii, cum ar fi cazanul cu aburi, motoarele cu aburi au câștigat cu siguranță: mai puternice pentru aceeași dimensiune ... sau mai mici și mai ieftine pentru aceeași putere

aceasta poate fi o plumbă: solarul concentrat permite atingerea temperaturilor bune și trecerea apei în faza de vapori (primul motor de mai sus se întoarce la 180 °)

pentru temperaturi în care vaporii de apă nu sunt optimi, există gazele frigorifice ale pompelor de căldură: funcționarea mașinii frigorifice este comparabilă cu stirling: am putea face mașina frigorifică stirling: dacă nu facem pentru refrigerare sau congelator este că stirling-ul este mai scump

nu este posibil pentru mine să „amestec” cu gaze frigorifice: - /
Ah, neutilizarea actuală a Stirling în aceste scopuri se datorează ușurinței și tăcerii motorului electric cuplat la un compresor frigorific, etanș și foarte fiabil

există multe stirling frigorifice pentru gaze lichefiante: am văzut o descriere a unui stirling pentru producerea azotului lichid la universitatea din strasbourg: un stirling realizat de Philips, nu un DIY, ci ceva perfect studiat ... tocmai cu partea rece și caldă prin schimbător

Din câte știu eu, super-frigul este domeniul Stirling ...
Am văzut și un grup mic Stirling cu piston liber folosit în răcitoare: mai eficient și mai puternic decât un Peltier!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Stirling pentru energie solară




de Gaston » 10/05/17, 12:15

Téji a scris:Am văzut și un grup mic Stirling cu piston liber folosit în răcitoare: mai eficient și mai puternic decât un Peltier!
Mai eficient, da.
Mai puternic ... nu chiar: acest Stirling cântărește 1,9 kg pentru o putere termică de 40W (și un consum de 50W) în timp ce acest modul Peltier cântărește 1,8 kg pentru aceeași putere (și un consum de 70W).

La o putere comparabilă, Stirling este mult mai zgomotos, mai complex (ca să nu mai vorbim de electronica de control) și mai scump decât un Peltier ...


În cele din urmă, Stirling este justificat în comparație cu alte soluții doar prin eficiența sa ridicată ... care necesită o construcție de înaltă precizie (și, în general, funcționarea cu heliu sau chiar cu hidrogen).
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Stirling pentru energie solară




de izentrop » 11/05/17, 00:00

bonjour,
Un peltier de 40w se va lupta să mențină + 4 ° cu o temperatură exterioară de 25 ° (pompă de bere), în timp ce un răcitor stirling este capabil să mențină o temperatură de -40 ° cu 48W de consum http://fpsc.twinbird.jp/legacy/en/catalog_SC-DF25.pdf
Dar nu la îndemâna tuturor bugetelor https://www.amazon.com/gp/product/B008B ... ullets-btf

Un congelator model consumator la - 18 ° pentru o temperatură exterioară de 30 ° http://fpsc.twinbird.jp/legacy/en/sc_c925_box_e.html
Pe de altă parte, nu i-am găsit prețul și nici dacă a fost comercializat?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 177